Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie

ul. Klonowa 2
08-550 Kłoczew
pow. rycki
woj. lubelskie
 

Telefon: 25 75 11 685

                601 157 072

E-mail: gok@kloczew.pl


Godziny otwarcia

 pon. : 08:00 - 18:00
 wt.   : 08:00 - 18:00
 śr.    : 08:00 - 18:00
 czw. : 08:00 - 18:00
 pt.    : 08:00 - 21:00
    sob. : 08:00 - 14:00
Święto Pluszowego Misia

33jpg

24 i 27 listopada 2017 r. bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłoczewie oraz Filii Bibliotecznej w Goździe zorganizowały Święto Pluszowego Misia dla najmłodszych czytelników. Adresatami uroczystości byli uczniowie klasy „0” i przedszkolaki ze SP w Goździe oraz uczniowie klas „0a” i”0b” ze SP w Kłoczewie. Spotkania te były świetną okazją do wspólnej zabawy ale przede wszystkim okazją do promocji czytelnictwa. Poprzez wspólną zabawę zachęcaliśmy dzieci do odwiedzin w bibliotece oraz wypożyczania książek o misiach i nie tylko. W tym dniu gośćmi specjalnymi uroczystości były PLUSZOWE MISIE przyniesione przez dzieci z domu. Wspólne zabawy zaczęły się od wesołego powitania misiów: tych mały, tych większych i tych bardzo, bardzo dużych. Razem z nimi dzieci w rytmach muzyki tańczyły i śpiewały, rozwiązywały misiowe zagadki, układały puzzle oraz wykonywały poranną gimnastykę. Nie obyło się bez zabaw sprawnościowych. Dzieci wysłuchały wiersza i bajki o przygodach misia a następnie odpowiadały na pytania dotyczące ich treści. Przybliżyliśmy dzieciom również historię pluszowego misia oraz innych bohaterów literackich i filmowych, zachęcając przy tym do częstszego sięgania po literaturę. Rozstrzygnęliśmy konkurs na najmniejszego i na największego misia. Zwycięzcy zostali nagrodzeni kolorowankami.  Na zakończenia spotkań dzieci skosztowały misiowych przysmaków: misio-żelków, herbatniczków i oczywiście pysznego miodku. Na pamiątkę wspólnej zabawy dzieci zapozowały do zdjęć i otrzymały medale przyjaciół Pluszowego Misia.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM!


33jpg

27 i 30 października 2017r. Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie oraz Filia Biblioteczna w Goździe zorganizowały spotkania z literaturą dla uczniów ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Goździe oraz ze Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" w Starym Zadybiu. W rolę czytających wcielili się pracownicy Ośrodka Kultury, Biblioteki oraz pani Hanna Pieńkosz – Dyrektor SP w Starym Zadybiu. W zaczarowanym świecie bajek uczniowie obu szkół spotkali wielu interesujących bohaterów. Usłyszeli między innymi o przygodach dwóch szalonych skarpetek. Muzykanci z Bremy przenieśli słuchających w świat zwierząt oraz ich przygód. Najmłodsi uczniowie zasłuchali się w bajce o gęsim jaju, raku Nieboraku, kogucie Piejaku, kaczce Kwaczce, kocie Mruczku i psie Kruczku oraz o kozie która kłamała. Starsi uczniowie wysłuchali zabawnej historii o perypetiach pewnej dziewczynki, która chciała mieć długą, męską  brodę oraz pouczającą baśń o złotym arbuzie. Interesującą bajką okazała się opowieść o pewnym kocie , który bawił się w detektywa i szukał dziurkacza klusek. Wśród utworów jakie były czytane nie zabrakło literatury klasycznej oraz współczesnej dla dzieci. Aby urozmaicić spotkanie czytający upodobnili  się do postaci bajkowych. Podczas wspólnej zabawy dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści przeczytanych utworów. Za prawidłowe odpowiedzi były nagradzane słodyczami. Na zakończenie spotkania z literaturą dzieci dostały pamiątkowe zakładki do książek oraz informatory promujące akcję Cała Polska Czyta Dzieciom – która przypomina, że WARTO CZYTAĆ! Czytanie to znakomita forma kontaktu z dzieckiem, doskonała metoda zaspokajania potrzeb emocjonalnych i poznawczych. Jest to również świetny czas na wspólną zabawę oraz uśmiech.
Biblioteka po raz drugi otrzymała dofinansowanie


cache_2472826631jpg

Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie oraz Filia Biblioteczna w Goździe w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla Bibliotek 2017” otrzymały dofinansowanie w wysokości 11867,00 zł na zakup komputerów, oprogramowania i komputerowych urządzeń peryferyjnych.

Celem programu jest zapewnienie dostępu do technologii teleinformatycznych i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy.

Program „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017” jest piątą edycją programu. Nasza biblioteka skorzystała z programu już po raz drugi. Operatorem programu jest Instytut Książki, a środki pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Dzięki przyznanym środkom zakupiono dwa notebook z urządzeniami peryferyjnymi oraz oprogramowaniem HOME&BUSINESS, COREL, PUBLISHER.


 "Jak nie czytam, jak czytam."                                 

AKCJA MASOWEGO CZYTANIA.


cache_2474011876png

Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie oraz Filia Biblioteczna w Goździe wzięły udział po raz pierwszy w ogólnopolskiej akcji masowego czytania. 1 czerwca o godzinie 10.00 w całej Polsce bito rekord czytania książek. Do akcji przyłączyli się uczniowie z Zespołu Szkół w Kłoczewie, z Zespołu Szkół w Goździe wraz z nauczycielami, 30 Drużyna Harcerska Orlando Gózd oraz Dyskusyjny Klub Książki działający przy kłoczewskiej bibliotece. Łącznie 199 osób. Zadaniem uczestników wydarzenia było czytanie w jednym momencie dowolnych książek. Promocja czytelnictwa odbyła się na placu przed Urzędem Gminy w Kłoczewie oraz w Zespole Szkół w Goździe. Czytelnicy gminy Kłoczew pokazali że czytanie jest modne i należy się nim chwalić.


Najlepsi Czytelnicy Roku 2016


cache_2473750623jpg

Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie, w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek”, przyznała tytuł „Najlepszego Czytelnika Roku 2016”. Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody przyznano tym osobom, którzy w roku 2016 systematycznie przychodziły do biblioteki i wypożyczyły największą ilość książek. Liczba przeczytanych lektur nie mogła być niższa niż 40. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszej owocnej przyjaźni z książką! Szczegóły rozstrzygnięcia konkursu w załączonym protokole.protoknajlepszyczytelnikroku2016.pdf

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego


cache_2473750014jpg

Konkurs literacki „Lanie wody”, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłoczewie, już za nami! Konkurs miała na celu podkreślenie, że rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Celami konkursu były: rozwijanie kultury języka polskiego i zdolności literackich, propagowanie czytelnictwa, uwrażliwienie na piękno polskiego słowa zamkniętego w prozie oraz promocja utalentowanych mieszkańców gminy Kłoczew i zaprezentowanie ich twórczości szerszemu kręgowi odbiorców.

13 prac spełniających wymagania konkursowe oceniało jury w składzie: Ewa Sikora - przewodnicząca jury, nauczyciel polonista ZPO w Leopoldowie, Anna Żaczek - członek jury, dyrektor GOK, Anna Popiołek - członek jury, starszy bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłoczewie. Jury dokonało oceny prac i postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

W kategorii dzieci do lat 12 wyróżnienia otrzymali: Olga Przybysz (kl. IV ZS w Czernicu), Kacper Parzyszek (kl. IV ZS w Kłoczewie), Julia Cąkała (kl. VI ZS w Kłoczewie).

W kategorii młodzież i dorośli wyróżnienia otrzymały: Monika Płatek (zam. Żelechów), Emilia Woźniak (kl. I gim. ZS w Kłoczewie), Dominika Popiołek (kl. I gim. ZS w Kłoczewie).

Jury podkreślało wyrównany poziom prac i różnorodność pomysłów przy tworzeniu fikcji literackiej. Organizatorzy serdecznie dziękują za udział i zainteresowanie konkursem. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora.


Spotkanie autorskie z Tanyą Valko


cache_2473700480jpg

Głównym punktem programu tygodnia bibliotek obchodzonego w gminie Kłoczew było spotkanie ze znaną pisarką Tanyą Valko.

Tanya Valko to absolwentka arabistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, która wyjechała do Libii by spełniać marzenia o dalekim tajemniczym świecie. Pracowała jako nauczycielka w Szkole Polskiej w Trypolisie, a następnie jako asystentka Ambasadora RP. Jest autorką książek o Libii, zdrowym stylu życia i bestsellerowej sagi arabskiej rozpoczynającej się jej debiutem powieściowym zatytułowanym „Arabska Żona”. Pisarka odwiedziła bibliotekę w Kłoczewie 10 maja 2017 r. gdzie czekało na nią liczne grono fanów, w tym przedstawiciele władz gminy Kłoczew: Wójt Zenon Stefanowski, Przewodniczący Rady Marek Cąkała, Sekretarz Gminy Grażyna Pyl. Autorka przybliżyła czytelnikom bohaterów swoich powieści ,ale przede wszystkim podzieliła się swoją wiedzą i obserwacjami na temat historii, kultury i socjologii państw arabskich.  Wszyscy uczestnicy spotkania z zainteresowaniem słuchali opowieści pisarki i włączali się do dyskusji. Na zakończenie oczekiwanej wizyty, czytelnicy otrzymali pamiątkowe wpisy do zakupionych książek autorstwa Tani Valko.Tydzień Bibliotek: "Z pamiętnika podróżnika"


cache_2473696738jpg

Biblioteka to miejsce dla wszystkich ciekawych świata. Oprócz książek opowiadających o różnych krajach i kulturach, Internetu stanowiącego okno na świat jest to także miejsce spotkań z interesującymi ludźmi, którzy dzielą się tutaj swoimi pasjami i przygodami. W tym tygodniu Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie i Filia biblioteczna w Goździe zaprosiły młodzież z klas V-VI i gimnazjum na spotkanie z podróżniczką Dominiką Woźniak. Dominika odwiedziła kilka krajów jako uczestniczka programów wymiany kulturowej, a najdłużej zabawiła w Chinach. Obecnie podróżniczka jest słuchaczką studiów podyplomowych Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Współczesne Chiny. Dlatego spotkanie z młodzieżą postanowiła poświęcić opowieściom o tym dalekim i egzotycznym dla nas kraju. Wykład miał formę interaktywną i każdy z młodych uczestników miał okazję stać się pogromcą mitów o Chinach, poćwiczyć kaligrafię i wymowę kilku słów w języku chińskim. Barwnym opowieściom towarzyszyła prezentacja zdjęć, filmów i rekwizytów przywiezionych z Chin (papier ryżowy, pędzelki i tusze do kaligrafii).  Ten niecodzienny wykład o kulturze Chin dostarczył młodzieży unikatowej wiedzy i wielu wrażeń.


Tydzień Bibliotek: Spotkania najmłodszych z literaturą


cache_2473696327jpg

W trwającym od 8 maja Tygodniu Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie oraz Filia biblioteczna w Goździe zorganizowały spotkania z literaturą dla najmłodszych mieszkańców gminy Kłoczew. Uczniowie klas IIa, II b i klasy I z ZS w Kłoczewie oraz uczniowie klas 0-III ZS w Goździe chętnie przybyli na spotkania do biblioteki. Bibliotekarki przygotowały dla małych gości wiele interesujących zajęć, które pozwoliły na zapoznanie się z budynkiem biblioteki, księgozbiorem dla dzieci i dodatkową ofertą typu korzystanie z komputerów i internetu oraz cotygodniowych zajęć bibliotecznych. Dzieci rozmawiały o bibliotece, słuchały czytanych bajek, odgadywały zagadki dotyczące literatury dziecięcej, a także wykonały plakaty promujące bibliotekę i czytelnictwo oraz pamiątkowe zakładki do książek.


Spotkanie z Kulfonem i Budzikiem


cache_2472860272jpg

We wtorkowy poranek 14 marca 2017 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie gościła pana Andrzeja Marka Grabowskiego – znakomitego pisarza, scenarzystę filmów i wielu telewizyjnych programów dla dzieci jak również autora ponad 500 piosenek. Pan Andrzej od ponad 30 lat pracuje zawodowo dla dzieci i z dziećmi, jego programy telewizyjne takie jak:Tik-Tak, Wyprawy Profesora Ciekawskiego, Ciuchcia czy Budzik cieszyły się bardzo dużą popularnością przez wiele pokoleń. W swoim dorobku artystycznym ma wiele piosenek znanych najmłodszym, jak również kilkanaście książek, które cieszą się tak dużą popularnością że dwie z nich zostały wpisane na Złotą Listę książek Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. („Zenek i mrówki” oraz „Wojna na Pięknym Brzegu”)

Uczestnikami spotkania autorskiego były dzieci z klas I-III z Zespołu Szkół w Czernicu oraz klas 0-III ze Szkoły Podstawowej w Kawęczynie. Autor w bardzo interesujący sposób opowiedział o swojej pracy, twórczości, stworzonych postaciach telewizyjnych i książkowych. Przybliżył nam postać Kasi- głównej bohaterki jego najnowszej książki pod tytułem „Instrukcja obsługi pieska Jacósia” czytając jej fragment. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali historii małej dziewczynki, która znalazła pieska. Przeczytanym urywkiem pan Andrzej rozbudził ciekawość wśród dzieci i zachęcił ich do przeczytania całej książki. W czasie spotkania okazało się, że pisarz przybył do nas ze swoją rodzinką a właściwie jej częścią. W wielkiej kolorowej walizce przyjechali z nim bohaterowie programów telewizyjnych m.in. Kulfon, kot Budzik, zając Poziomkaoraz potwory Bezkajku i Szefuncio. Podczas prezentacji swoich przyjaciół pan Andrzej zachęcił wszystkich do wspólnej zabawy. Dzieci mogły przez chwilę wcielić się w rolę aktorów i zagrać krótkie śmieszne dialogi oraz scenki oczywiście przy piosenkach pana Andrzeja. Uczestnicy tego wyjątkowego spotkania zostali oczarowani osobowością naszego gościa , jego charyzmatyczny sposób bycia i łatwość nawiązywania kontaktu długo pozostanie w pamięci najmłodszych czytelników biblioteki.

Na zakończenie spotkania wszyscy zapozowali do pamiątkowej fotografii. Nie obyło się oczywiście bez autografów. Dzieci miały możliwość zakupienia książek pisarza z osobistą dedykacją. Szkoda, że wszystko co dobre szybko się kończy, jednak mamy nadzieję, że wspomnienia tego spotkania ożywią się podczas czytania książek pana Andrzeja.


Kwesta na rzecz WOŚP w gminie Kłoczew


ef08d24b-b058-411d-ba65-ca6cd156d802jpg

Podczas 25 finału WOŚP na ulicach gminy Kłoczew kwestowało tylko 5 wolontariuszy, ale ich zaangażowanie pozwoliło na przeprowadzenie zbiórki w wielu miejscowościach gminy: Kłoczewie, Czernicu, Kawęczynie, Goździe, Gęsiej Wólce, Starym Zadybiu, Woli Zadybskiej. Wolontariusze i opiekunowie to młodzież i dorośli – mieszkańcy gminy Kłoczew: Aleksandra Walasek, Ewelina Kania, Natalia Bauman, Norbert Warowny, Marta Sowińska. Zebrana przez nich kwota : 3810,23 zł  została przekazana do sztabu WOŚP w Dęblinie. W dniu finału Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie zgłoszona jako biblioteka przyjazna WOŚP była czynna od 9:00 do 18:30 oferując ciepłe schronienie, herbatę i słodki poczęstunek dla wolontariuszy i opiekunów. Fizyczne siły wolontariuszy wzmocnił również ciepły posiłek ufundowany przez „Bar Stoner” – Mariusz i Irena Stoń z Kłoczewa.  

Kolejny raz mieszkańcy gminy Kłoczew pokazali, że mają gorące serca i chętnie pomagają potrzebującym.


Dzień Pluszowego Misia


cache_2470953532jpg

Z okazji Dnia Pluszowego Misia, Biblioteka Publiczna w Kłoczewie wraz z Filią Biblioteczną w Goździe zorganizowały obchody tego ważnego dla wszystkich dzieci święta. Bibliotekarki i pracownicy GOK przygotowali moc atrakcji dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów ze Szkół Podstawowych: w Goździe i w Czernicu. Na spotkanie dzieci przybyły ze swoimi ulubionymi maskotkami i z radością dzieliły się informacjami o nich. Najmłodsi mieszkańcy gminy Kłoczew dowiedzieli się kto, kiedy i dlaczego wpadł na pomysł stworzenia pierwszego pluszowego misia. Słuchały też bajki o misiu, brały udział w zabawach, którym tematem przewodnim był pluszowy niedźwiadek i śpiewały piosenkę „Jadą, jadą misie”. Nie zabrakło poczęstunku przysmakami misiów: miodkiem, ciasteczkami i żelkami. Świętowanie  Dnia Pluszowego Misia miało na celu popularyzację biblioteki w środowisku szkolnym, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz integrację społeczności uczniowskiej.


Cała Polska Czyta Dzieciom


cache_2470314265jpg

We wtorkowe przedpołudnie 18 października 2016 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie zorganizowała spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Spotkanie to odbyło się w Szkole Podstawowej im. Jana Kupczyka w Woli Zadybskiej. W akcji uczestniczyli uczniowie z klas 0-III oraz zaproszeni goście: pan Zenon Stefanowski - Wójt Gminy Kłoczew, pani Krystyna Rygielska - emerytowana nauczycielka, pani Bożena Łukasiak - nauczyciel ze SP w Woli Zadybskiej oraz pani Anna Żaczek - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie. Do głośnego czytania zostały wybrane następujące utwory: „Pali się!” Jana Brzechwy, fragment książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, „Kot Papla i kluski ” Joanny Krzyżanek oraz fragment z książki Barbary Stenki pt. „TATAX i inne historyjki o tatusiach”. Bajki były bardzo ciekawe i dzieci z zainteresowaniem słuchały ich treści oraz prawidłowo odpowiadały na pytania dotyczące ich bohaterów. Za prawidłowe odpowiedzi słuchacze byli nagradzani słodyczami oraz naklejkami z logo akcji. W przerwach pomiędzy czytaniem bajek były wyświetlane krótkie filmiki promujące codzienne, 20 minutowe czytanie dzieciom. Aby urozmaicić spotkanie z literaturą każdy zaproszony gość dostał dodatek do garderoby w postaci bajkowego rekwizytu. Na zakończenie sympatycznego spotkania dzieci dostały słodkie upominki oraz zakładkę promującą akcję Cała Polska Czyta Dzieciom, w którą od lat angażuje się Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie oraz społeczność gminy Kłoczew.


Filia Biblioteczna w Goździe


cache_2470181108jpg

Z przyjemnością informujemy, iż od dnia 7 października 2016 roku czynna jest Filia biblioteczna w Goździe, która stanowi kontynuację działalności istniejącej dotychczas Filii bibliotecznej w Woli Zadybskiej. Filia mieści się w Zespole Szkół w Goździe i jest czynna we wtorki i czwartki od 7:30 do 15:30. Na uroczystości otwarcia filii bibliotecznej obecni byli: Wójt Gminy Kłoczew – Zenon Stefanowski, Przewodniczący Rady Gminy – Marek Cąkała, Kierownik SASPiG – Krystyna Kępka, dyrektor ZS w Goździe – Paweł Kania, pracownicy GOK i GBP w Kłoczewie, nauczyciele i uczniowie ZS w Goździe. Z okazji otwarcia filii bibliotecznej odbył się koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Adama Stonio – podopiecznego MDK w Dęblinie. Po przecięciu wstęgi, wszyscy zainteresowani mogli odwiedzić salę biblioteczną, wypożyczyć książki i brać udział w zabawach i animacjach przygotowanych przez bibliotekarkę filii bibliotecznej w Goździe panią Martę Sowińską. Tego dnia na odwiedzających czekały upominki w postaci: zakładek do książek, naklejki i słodycze. Mamy nadzieję, że nowo otwarta Filia biblioteczna w Goździe zaspokoi potrzeby czytelnicze i kulturalne nie tylko szkolnej społeczności ale przede wszystkim okolicznych mieszkańców. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania i korzystania z usług biblioteki.

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”  Umberto Eco