Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie

ul. Klonowa 2
08-550 Kłoczew
pow. rycki
woj. lubelskie
 

Telefon: 25 75 11 685

                601 157 072

E-mail: gok@kloczew.pl


Godziny otwarcia

 pon. : 08:00 - 18:00
 wt.   : 08:00 - 18:00
 śr.    : 08:00 - 18:00
 czw. : 08:00 - 18:00
 pt.    : 08:00 - 21:00
    sob. : 08:00 - 14:00Narodowe Czytanie 2016


cache_2469461085jpg

2 września Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury po raz trzeci wzięły udział w akcji Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Narodowe Czytanie powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza rozpoczęto w Zespole Szkół w Goździe którego patronem jest właśnie Sienkiewicz. Na spotkanie z uczniami przybył Maciej Cybulski - Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, który w bardzo interesujący sposób opowiedział o życiu i twórczości noblisty. Do czytania lektury zasiedli Paweł Kania - Dyrektor ZS w Goździe, Dominika Woźniak - pracownik GOK w Kłoczewie oraz uczennice. W przerwach między czytanymi fragmentami bibliotekarka Marta Sowińska zadawała pytania dotyczące życia i twórczości pisarza oraz czytanej powieści. Biblioteka Publiczna w Kłoczewie do wspólnego czytania lektury zaprosiła zacnych gości: Marka Cąkałę - Przewodniczącego Rady Gminy Kłoczew, Antoniego Całkę - Dyrektora ZS w Kłoczewie oraz Radnego Powiatu Ryckiego, Małgorzatę Szyszko - nauczyciela oraz członkinię DKK, Zofię Kwas - członkinię DKK (Dyskusyjny Klub Książki) oraz uczennice kłoczewskiej szkoły. Czytanie książki rozpoczęła Anna Żaczek - dyrektor GOK. Fragmentom czytanej powieści przysłuchiwali się uczniowie i nauczyciele gimnazjum z ZS w Kłoczewie. Bibliotekarka Anna Popiołek przygotowała dla słuchaczy quiz na temat wiedzy o życiu i twórczości H. Sienkiewicza. Osoby, które zdobyły największą ilość punktów, otrzymały w nagrodę książki. Na pamiątkę spotkania uczestnicy, którzy wzięli udział w akcji, otrzymali zakładkę z wizerunkiem H. Sienkiewicza oraz pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego


cache_2468609549jpg

W konkursie plastycznym zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłoczewie udział wzięło 8 osób. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół z gminy Kłoczew oraz gminy Ryki, których podzielono na trzy grupy wiekowe. Prace oceniono 04.07.2016 r. O szczegółach konkursu w protokole poniżej.protok.pdf


Rajd rowerowy do Woli Okrzejskiej


cache_2468339307jpg

Czytelniczki Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłoczewie, w niedzielę 26 czerwca, wyruszyły na rajd rowerowy w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki. Rajd wystartował o godzinie 10:00 spod biblioteki w Kłoczewie a następnie przejeżdżając przez miejscowości Jagodne, Gózd i Okrzeja dojechał do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W muzeum na grupę oczekiwał kustosz, pan Maciej Cybulski, który oprowadzając po muzeum opowiadał o życiu i twórczości noblisty. Pan Maciej okazał się pasjonatą, który potrafi zarazić swoim entuzjazmem zwiedzających. Po lekcji muzealnej przyszedł czas na wspólne ognisko. W planach było też wejście na kopiec Henryka Sienkiewicza i odwiedzenie grobu matki pisarza na cmentarzu w Okrzei, jednak pogoda pokrzyżowała plany. Uczestniczki o godzinie 17.00, zmoknięte ale szczęśliwe, zakończyły rajd.


Spotkanie z pisarką Magdaleną Kordel


cache_2467505642jpg

W poniedziałkowe popołudnie 16 maja 2016 roku Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłoczewie odwiedziła pisarka polskiej literatury obyczajowej pani Magdalena Kordel. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Autorka napisała bestsellery o życiu, miłości i spełnianiu marzeń, by poradzić sobie z trudną przeszłością. Szybko okazało się, że jej książki stały się lekiem dla dusz wielu czytelników. Przygody bohaterów „Uroczyska” podbiły błyskawicznie serca czytelników, a kolejna seria „Malownicze”okazała się jeszcze chętniej czytana.Pani Magdalena opowiadała o swojej twórczości, życiu zawodowym i prywatnym, przytaczając przeróżne anegdoty dotyczące powstawania poszczególnych utworów. Zdradziła też kilka pomysłów na książki, które planuje napisać w przyszłości. Spotkanie minęło w miłej atmosferze, a czytelnicy byli szczególnie zachwyceni łatwością kontaktu jaki udało się nawiązać we wspólnej dyskusji z autorką.


TYDZIEŃ BIBLIOTEK


W dniach 8-10 maja obchodziliśmy Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Z tej racji Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie przygotowała dla swych czytelników i odwiedzających szereg atrakcji. Oczywiście nie zabrakło też akcji „Amnestia w bibliotece”, dzięki której można oddać książki przetrzymywane dłużej niż przewiduje regulamin i nie otrzymać kary. Amnestia trwa do końca maja.


Warsztaty komiksu


cache_2467504759jpg

We wtorek 10 maja zorganizowano warsztaty komiksu dla młodzieży. Na zaproszenie biblioteki udział w nich wzięły dwie grupy młodzieży gimnazjalnej z Zespołu Szkół w Goździe i Zespołu Szkół w Kłoczewie, razem 36 osób. Mini kurs tworzenia komiksu poprowadził pan Maciej Pałka – twórca z Domu Słów w Lublinie. Rysownik krok po kroku zapoznawał młodzież z technikami i przydatnymi sztuczkami używanymi przez autorów komiksów. Uczestnicy stworzyli prosty szkielet strony komiksowej, książeczkę - mini komiks oraz gazetkę szkolną w formie komiksu. Okazało się że do zajmowania się tą dziedziną sztuki nie wystarczą tylko umiejętności plastyczne ale przede wszystkim trzeba wykazać się pomysłowością, której młodzieży z gminy Kłoczew nie brakowało.


Inspiracje dla najmłodszych


cache_2467505047jpg

W środę 11 maja biblioteka w Kłoczewie zaprosiła na salę widowiskową GOK najmłodszych czytelników - 50 uczniów z klas I-II z ZS w Kłoczewie. Specjalnie dla nich czytano głośno bajki i zagadki związane z ich treścią. Dodatkową niespodzianką było przedstawienie teatralne pt. „Krzywa bajka” wykonane przez grupę Kędziorki z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie. Teatrzyk wyjątkowo rozbawił zgromadzone dzieci, które ze zdziwieniem rozpoznały na scenie swoich starszych kolegów i koleżanki ze szkoły.


Rozstrzygnięcie konkursu              

"Najlepszy Czytelnik Roku 2015"


cache_2467505051jpg

Również w środę,  odbyło się spotkanie z najbardziej aktywnymi czytelnikami roku 2015. Podczas sympatycznego spotkania przy herbacie, wręczono nagrody dla zwycięzców organizowanego corocznie konkursu „Najlepszy Czytelnik roku”. Nagrodami rzeczowymi wyróżniono tym razem 19 osób w kilku kategoriach wiekowych. Rekordzistka pani Alina Kulik przeczytała w 2015 roku 175 książek wypożyczonych z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłoczewie. Bardzo cieszy fakt, że wśród nagrodzonych znaleźli się mieszkańcy wielu miejscowości gminy Kłoczew. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za zainteresowanie ofertą biblioteki w Kłoczewie.

najlepszyczytelnikroku2015.pdf


Warsztaty DECOUPAGE


cache_2467505060jpg

Podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek, bibliotekarki z Kłoczewa postanowiły również zainspirować dorosłych do własnej twórczości artystycznej. W czwartek 12 maja zorganizowano warsztaty DECOUPAGE, na które przybyło 18 pań z terenu gminy Kłoczew. Zajęcia poprowadziła znana ze swej aktywności społecznej pani Irena Syczewska-Syroka, radna gminy Kłoczew i kierownik zespołu śpiewaczego „Kłoczewiacy”, która od kilku lat pasjonuję się sztuką zdobienia metodą decoupage. Przybyłe panie pod okiem prowadzącej ozdobiły chusteczniki zapoznając się z pracochłonną ale bardzo efektowną techniką plastyczną. Kilkugodzinny wysiłek został nagrodzony satysfakcją z własnoręcznie wykonanych prac. Wkrótce okaże się, kto jeszcze połknął przysłowiowego bakcyla i będzie kontynuować zainicjowaną właśnie twórczość artystyczną. Składamy serdeczne podziękowania pani Irenie Syczewskiej-Syroce za podzielenie się swoją wiedzą i pasją.


Noc z Andersenem


cache_2466539245jpg

1 kwietnia o godzinie 18.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kłoczewie rozpoczęła się magiczna, niepowtarzalna i  jedyna w swoim rodzaju „Noc z Andersenem”. Impreza została zorganizowana z okazji 211 rocznicy urodzin wielkiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, dla dzieci z klas 0-IV. Ma ona charakter ogólnoeuropejski i odbywa się co roku w wielu polskich miastach, natomiast w Kłoczewie została zorganizowana po raz pierwszy. Frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Okazało się, że zainteresowanie dzieci i ich rodziców imprezami propagującymi czytelnictwo jest w Gminie Kłoczew ogromne! Imprezę rozpoczęło wspólne czytanie baśni. Lektorki, pani Elżbieta Żmuda i pani Elżbieta Pleskot, zabrały setkę dzieci w świat fantastyki i uniwersalnych wartości - zasłuchały się one w baśniach „Latający kufer” i „Stara latarnia”. Następnie tłum maluchów udał się na większą salę. Tam dzieci wzięły udział w grach i zabawach integralnych, mających na celu przybliżenie postaci Hansa Christiana Andersena. Uczestnicy imprezy losowali karteczki, na których wypisane były fakty z życia pisarza i mieli te informacje przedstawić swoim kolegom i koleżankom. Kolejnym punktem wydarzenia było wyczekiwane przez maluchów z niecierpliwością ognisko i pieczenie kiełbasek. Po ognisku dzieci powróciły na salę, aby dowiedzieć się więcej o kraju pochodzenia baśniopisarza, Danii. Maluchy oglądały zdjęcia oraz uzupełniały mapę kraju układankami przedstawiającymi obiekty związane z Danią. Wydarzenie zakończyło oglądanie baśni oraz zabawy nawiązujące do postaci Andersena. Wszystkim dopisały świetne humory oraz niespożyta dawka energii!


Włącz poezję!


cache_2466336357jpg

Dyskusyjny Klub Książki z Kłoczewa włączył się w światową akcję czytania poezji!

21 marca klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w bibliotece o godzinie 16:00, aby włączyć się do Akcji WŁĄCZ POEZJĘ, zainicjowaną przez koordynatorów DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Instytutu Książki, z okazji Światowego Dnia Poezji obchodzonego 21 marca. Uczestnicy spotkania przy pachnącej kawie czytali, recytowali, słuchali oraz rozmawiali o poezji. Wśród wybranych autorów poezji pojawili się: Wisława Szymborska, Józef Czechowicz, Czesław Miłosz i wielu innych. Cytat ks. Jana Twardowskiego, „Poezja rodzi się z dojrzałości”, skłonił klubowiczów do refleksji, zachęcił do poznania myśli i emocji innych ludzi oraz swoich własnych.


Damski Wieczór


cache_2466318062jpg

8 marca jak powszechnie wiadomo jest szczególnym świętem wszystkich Kobiet. Korzystając z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie zorganizowała we wtorkowe popołudnie spotkanie, którego główną atrakcją była możliwość skorzystania z profesjonalnych porad kosmetycznych. Porad dotyczących codziennej pielęgnacji oraz makijażu udzieliły przedstawicielki polskiej firmy kosmetycznej FM GROUP. Podczas spotkania można było zapoznać się z produktami oraz wypróbować je na własnej skórze. Kosmetyczki wykonały dwa pokazowe makijaże na uczestniczkach spotkania, jeden wieczorowy, drugi codzienny. Przybyłe Panie mogły również degustować smakowe kawy oraz herbaty z FM GROUP. Dodatkowo zorganizowano loterię z upominkami - zostały rozlosowane perfumy , kosmetyki do makijażu oraz preparaty do pielęgnacji domu. Spotkanie umiliło również wspólne oglądanie filmu pod tytułem Last Minute. Damski Wieczór był okazją do spotkania się, podzielenia się swoimi doświadczeniami i radami o codziennej pielęgnacji urody jak również miło spędzonym czasem w sympatycznym towarzystwie.


Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek


cache_2464535302jpg

W piątkowe przedpołudnie 22 stycznia 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kłoczewie odbyło się spotkanie autorskie z panią Justyną Bednarek. Na spotkanie z pisarką przybyło 55 uczniów z  klas I,II,III ze SP w Starym Zadybiu oraz klas IIIA i IIIB ze SP w Kłoczewie.

Autorka zadebiutowała literacko w roku 2004 przygodami „Skrzata Lenka”, była to seria trzech wierszowanych bajeczek, a w roku 2015 wydała kolejną książkę „Niesamowite przygody DZIESIĘCIU SKARPETEK (czterech prawych i sześciu lewych)”. Książka napisana pięknym językiem, o ponadczasowym przesłaniu, została nominowana do książki roku IBBY.

Autorka podczas spotkania opowiadała jak powstają książki, jakie procesy składają się na ich wydanie   i zaprezentowała swoją twórczość. Przeczytała kilka fragmentów książki o przygodach skarpetkowych bohaterów i prowadziła dyskusje z uczestnikami spotkania.Dodatkowo autorka przywiozła ze sobą rekwizyty w postaci kolorowych skarpet. Dzieci bardzo chętnie rozmawiały o losach  jakie zostały opisanew książce a jeszcze chętniej oglądały skarpetkowych bohaterów. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe przypinki ze skarpetkami oraz autograf pisarki.