Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie

ul. Klonowa 2
08-550 Kłoczew
pow. rycki
woj. lubelskie
 

Telefon: 25 75 11 685

                601 157 072

E-mail: gok@kloczew.pl


Godziny otwarcia

 pon. : 08:00 - 18:00
 wt.   : 08:00 - 18:00
 śr.    : 08:00 - 18:00
 czw. : 08:00 - 18:00
 pt.    : 08:00 - 21:00
    sob.  : 08:00 - 14:00 


Wigilia gminna

img_2852jpg

Na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, które obyło się 20 grudnia w Szkole Podstawowej w Kłoczewie po raz kolejny spotkały się władze gminy, samorządowcy, sołtysi, kierownicy, pracownicy, przedstawiciele stowarzyszeń z terenu gminy Kłoczew. Spotkanie rozpoczął wójt Gminy Kłoczew pan Zenon Stefanowski, który przywitał zaproszonych gości, następnie  28 drużyna harcerska „Strażnicy Lasu” ze Szkoły Podstawowej w Czernicu przekazała betlejemskie światło pokoju wójtowi Zenonowi Stefanowskiemu. Tegoroczne spotkanie wigilijne uświetnił swoim występem chór Gminy Kłoczew pod kierownictwem pani Renaty Miłosz. Po zakończeniu części artystycznej ksiądz proboszcz Marek Kot odmówił krótką modlitwę, po której został odczytany fragment Ewangelii wg św. Łukasza. Następnie głos zabrali Wicemarszałek Województwa Lubelskiego – Grzegorz Kapusta, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ryckiego – Damian Łysiak oraz Radny Powiatu Antoni Całka. Wójt i przewodniczący Rady Gminy Kłoczew złożyli życzenia Bożonarodzeniowe i noworoczne. Na zakończenie spotkania wszyscy w iście rodzinnej atmosferze mogli podzielić się opłatkiem oraz skosztować wigilijnych potraw.


Rozstrzygnięcie Bożonarodzeniowego Konkursu Plastycznego


20171218_155636jpg

W dniu 18 grudnia rozstrzygnięto Bożonarodzeniowy Konkurs Plastyczny organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłoczewie. Na konkurs wpłynęło łącznie 67 prac. Jury w składzie:

Wioletta Mężyk – przewodnicząca

Elżbieta Pleskot – członek

Anna Popiołek – członek

dokonało oceny prac według kryteriów określonych regulaminem konkursu i przyznało następujące miejsca:

KATEGORIA: CHOINKA

 I miejsce – Klasa III SP w Goździe / Oliwia Figacz – kl. V SP w Goździe

II miejsce – Kacper Beczek Oddział Przedszkolny SP w Goździe

III miejsce – Kacper Kiliański kl. I SP w Goździe i Jakub Komar/ Rodzina Zawadzkich

Wyróżnienie – Sylwia Osial kl. VI SP w Goździe

KATEGORIA: OZDOBA CHOINKOWA

Kl. 0-III

I miejsce – Oskar Matera kl. II SP w Woli Zadybskiej/Gabriela Pieńkosz kl. II SP w Goździe

II miejsce – Wojtek Żmuda kl. 0 SP w Czernicu

III miejsce – Julia Rodak kl. II SP w Woli Zadybskiej

Kl. IV-VII

Wyróżnienie – Mateusz Pawlak kl. V SP w Goździe

GIMNAZJUM

Wyróżnienie – Aleksandra Żmuda kl. III SP w Czernicu

DOROŚLI

Wyróżnienie – Monika Osial –Gęsia Wólka

 

KATEGORIA: KARTKA ŚWIATECZNA

Kl. 0-III

I miejsce – Maja Janeczek kl. II SP w Goździe / Katarzyna Janeczek – Oddział Przedszkolny  SP w Goździe

II miejsce – Karolina Pawlak kl. III SP w Goździe

III miejsce – Julia Ryszkowska kl. I SP w Woli Zadybskiej

Kl. IV-VII

I miejsce – Natalia Smolik kl. V SP w Goździe/ Emilia Mućka kl. VII SP w Goździe

II miejsce – Weronika Matyska kl. IV SP w Starym Zadybiu

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.


Kłoczew "Pomógł Dzieciom Przetrwać Zimę"


20171217_110537jpg

Po raz drugi Gminny Ośrodek Kultury i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w  Kłoczewie włączyli się w ogólnopolską akcję „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Akcja została przeprowadzona 17 grudnia. Wolontariusze zbierali tylko dary rzeczowe. Dzięki ofiarności mieszkańców gminy Kłoczew udało się zebrać:

131,00 kg żywności długoterminowej, 12,80 kg słodyczy, 2,00 kg środków czystości, 0,10 kg książek, 0,20 kg zabawek, 1,00 kg odzieży.

Łącznie zebrano 147,10 kg darów, które przekazano do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Następnie dary te trafiły do rodzin wielodzietnych, rozbitych, będących                      w trudnej sytuacji materialnej.

Dziękujemy za wsparcie i pomoc: proboszczowi Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie księdzu Markowi Kotowi, strażakom OSP z Janopola i Przykwy, pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłoczewie, ofiarodawcom i wolontariuszom:

Danucie Ejchsztat, Marianowi Ejchsztat, Piotrowi Łysoniowi, Ewelinie Łysoń, Marcinowi Lipcowi, Bartoszowi Głodkowi, Annie Szlendak.

Longina Cybulska - szef sztabu

PDPZ w Kłoczewie


MIKOŁAJKI 2017


dsc_0154_1jpg

Dnia 9 grudnia w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów z Oddziałami Przedszkolnymi w Kłoczewie odbyły się Mikołajki zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie. Najbardziej wyczekiwaną osobą tego dnia był Święty Mikołaj. W oczekiwaniu na jego przyjście dzieci brały udział w konkursach, zabawach, tańczyły przy muzyce a także miały okazję obserwować oraz osobiście brać udział w pokazie iluzji. Dzieci mogły również skorzystać ze stoiska malowania twarzy a także z kącika plastycznego. Wszyscy w doskonałych humorach oczekiwali na Świętego Mikołaja, gdy już ten się pojawił zatańczył razem z dziećmi, po czym zasiadł na swoim czerwonym tronie i rozdał wszystkim przybyłym upominki. Szczęśliwe dzieci na pożegnanie zrobiły sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcia. Zabawę Mikołajkową prowadzili animatorzy z agencji artystycznej Fanfara Bis  z Lublina oraz pracownicy GOK-u i GBP w Kłoczewie.Konkurs Recytatorski Poezji Angielskiej


dsc00385jpg

29 listopada 2017 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Leopoldowie odbył się trzeci Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Angielskiej pod hasłem „I LOVE POEMS”. Współorganizatorami tego wydarzenia był  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rykach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie. Konkurs miał na celu promowanie talentów recytatorskich i językowych oraz integrowanie młodzieży szkolnej. Dodatkowo stwarza możliwość kontaktu z wielkimi dziełami i twórcami literatury światowej. W konkursie zaprezentowało się 18 uczniów klas gimnazjalnych ze szkół:

Szkoła Podstawowa im. W. Nałkowskiego w Nowodworze z oddziałami gimnazjum w Nowodworze)

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rykach

Zespół Placówek Oświatowych w Leopoldowie

Szkoła Podstawowa z oddziałami przedszkolnymi w Czernicu

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów z oddziałami przedszkolnymi w Kłoczewie

Recytatorów oceniało jury w składzie:

Anika Ślęzak – anglista, współzałożycielka szkoły językowej FACE TO FACE

Dominika Woźniak – uczestniczka programów wymiany kulturowej, lektorka w szkole językowej FACE TO FACE

Longina Cybulska- animator kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu Jury przyznało następujące nagrody  i wyróżnienia:

I miejsce – Julia Łubianka (Szkoła Podstawowa z oddziałami przedszkolnymi w Czernicu)

II miejsce – Wiktoria Wawer (Szkoła Podstawowa im. W. Nałkowskiego w Nowodworze z oddziałami gimnazjum w Nowodworze)

III miejsce – Emilia Mućka (Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów z oddziałami przedszkolnymi w Kłoczewie) / Amelia Konopka (Zespół Placówek Oświatowych w Leopoldowie)

Wyróżnienia – Klaudia Celej (Szkoła Podstawowa z oddziałami przedszkolnymi  w Kłoczewie) / Weronika Juszczak (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Rykach)

Dziękujemy za udział i zaangażowanie. 

Podziękowania kierujemy również do nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do występów. A były to panie: Anna Dębek, Urszula Kardas, Monika Kuśmierek, Justyna Łubianka, Joanna Ośko, Marta Pośpiech oraz Magdalena Żaczek.

 Wszyscy laureaci oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez: Burmistrza Miasta Ryki, Wójta Gminy Kłoczew, Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie, Spółdzielnię Mleczarską w Rykach, piekarnię pana Marka Gąski „Hega”, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rykach, Szkołę językowa F2F with languages oraz szkoła językową Green Owl.Wycieczka do Warszawy


20171118_144538jpg

Dnia 18 listopada 2017 roku 24-osobowa grupa dorosłych z powiatu ryckiego udała się na wycieczkę do Warszawy. Na początku wycieczkowicze udali się do teatru Capitol na spektakl „Przekręt (nie) doskonały”. Feeria błyskotliwych żartów i nagłych zwrotów akcji w brawurowym wykonaniu lubianych aktorów była gwarancją doskonałej zabawy. Splot zaskakujących zdarzeń zachwycił humorem i dowcipem. W spektaklu zagrali: Łukasz Nowicki, Katarzyna Kwiatkowska, Maria Dejmek, Michał Piela, Dorota Nowakowska, Andrzej Pieczyński. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Królewskiego Ogrodu Świateł przy pałacu w Wilanowie. Wystawa nawiązuje do pięknej architektury oraz historii pałacu. Każdy element i detal świetlnej wystawy odwołuje się do źródeł ikonograficznych, herbu Jana III Sobieskiego oraz symboliki pałacu. Na fasadzie pałacu wyświetlane były mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk, pod wpływem których poszczególne elementy dekoracji ożywają. Grupa odwiedzająca wilanowski park po zmroku wkroczyła w przestrzeń, w której mogli się poczuć jak na królewskim dworze.  Wycieczkowicze pełni wrażeń i w doskonałych humorach powrócili do domu.Gminne Obchody Święta Niepodległości w Kłoczewie


img_2740jpg

Gminne obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Kłoczewie, homilię wygłosił ks. proboszcz Marek Kot. Następnie wszyscy przemaszerowali pod Pomnik Poległych Legionistów, gdzie wartę honorową przy Krzyżu pełniła 4 Kłoczewska Drużyna Harcerek „ Astrum”. Dla dorosłych uczestników korowodu przygotowano kotyliony a dla dzieci balony w barwach narodowych. Po wysłuchaniu hymnu wykonanego przez Orkiestrę Dętą OSP Żelechów zgromadzeni uczestnicy wysłuchali przemówienia okolicznościowego Wójta Gminy Kłoczew - Pana Zenona Stefanowskiego, po którym przedstawiciele władz samorządowych,  instytucji, szkół i harcerze z 28 drużyny harcerskiej „Strażnicy Lasu” z Czernica złożyli wiązanki.  Kolejnym punktem obchodów był przemarsz do hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kłoczewie, gdzie odbyły się występy artystyczne.  Rozpoczęto Koncertem Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Żelechów, następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kłoczewie zaprezentowali program patriotyczny, po nich wystąpił zespół ludowy „Czerniczanki z Kapelą”, schola parafialna „LOGOS” prowadzona przez ks. Pawła Smarza, zespół ludowy z Kawęczyna, zespół dziecięcy „A ku – ku” zaprezentował tańce narodowe, a na zakończenie wystąpił zespół „Kłoczewiacy”.

Części artystycznej towarzyszyła wystawa poświęcona życiu i śmierci Danuty Siedzikówny ps. „Inka” – sanitariuszce 5 Wileńskiej Brygady AK zamordowanej przez władze komunistyczne w 1946 r.

Świąteczna i niecodzienna atmosfera towarzyszyła wszystkim jeszcze długo po występach.II Gminny Konkurs Recytatorski


dsc_1278_1jpg

26 października w Szkole Podstawowej w Kłoczewie odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłoczewie. Konkurs miał na celu rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, pobudzenie aktywności twórczej dzieci i młodzieży oraz integrację środowisk szkolnych. W konkursie recytatorskim wzięło udział 66 uczniów reprezentujących Szkoły Podstawowe z oddziałami przedszkolnymi z Kłoczewa, Gozda, Czernica i Kawęczyna. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VII i Gimnazjum. Występy oceniało Jury w składzie:

Joanna Zakrzewska - Główny instruktor ds. teatru i żywego słowa w MGCK w Rykach

Halina Babik – Członkini Stowarzyszenia Inicjatyw Wiejskich „Wspierajmy się” w Czernicu

Wioleta Woźniak – Instruktor ds. promocji i organizacji imprez w GOK w Kłoczewie

Przyznano następujące miejsca:

w kategorii klas I-III:

I miejsce – Róża Burcon z SP w Kłoczewie

II miejsce ex aequo – Nikola Buczek z SP w Kłoczewie i Gabriela Pieńkosz z SP w Goździe

III miejsce ex aequo – Łukasz Kaczorek z SP w Kawęczynie i Patryk Pieńkosz z SP w Kawęczynie

Wyróżnienia: Oliwia Cybulska z SP w Kłoczewie, Alan Dąbrowski z SP w Kawęczynie

w kategorii klas IV-VII:

I miejsce ex aequo – Michał Piecek z SP w Kłoczewie i Alicja Celej z SP w Kłoczewie

II miejsce ex aequo – Natalia Kwas z SP w Kłoczewie, Julia Cąkała z SP w Kłoczewie                                        

                                       Julia Kiliszek z SP w Kłoczewie

III miejsce ex aequo – Emilia Mućka z SP w Goździe, Diana Filipek z SP w Kłoczewie

                                        i Aleksandra Rusznica z SP w Czernicu

Wyróżnienia: Dominika Beczek z SP w Goździe, Dominika Małecka z SP w Czernicu,

                        Magdalena Bienias z SP w Kłoczewie 

w kategorii gimnazjum: 

I miejsce – Mateusz Mućka z SP w Goździe

II miejsce – Julia Łubianka z SP w Czernicu

III miejsce ex aequo - Weronika Osial z SP w Kłoczewie i Emilia Mućka z SP w Kłoczewie

Wyróżnienia: Katarzyna Wójcik z SP w Goździe, Faustyna Beczek z SP w Kłoczewie

Każdy uczestnik otrzymał słodki upominek za udział w konkursie, natomiast laureaci zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami ufundowanymi przez GOK i bibliotekę w Kłoczewie. Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie występów recytatorskich. Podziękowanie kierujemy również do Komisji za cenne uwagi, obiektywność i poświęcony czas.Warsztaty florystyczne dla dorosłych


dsc_0809jpg

Dekoracje na Wszystkich Świętych to niesłychanie ważny element obchodzenia tego dnia, który podkreśla jego wyjątkowo uroczysty podniosły charakter. Piękne wiązanki zdobiące groby naszych bliskich zmarłych to wyraz naszej pamięci, dlatego też 20 października 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie odbyły się warsztaty florystyczne dla dorosłych, w których wzięło udział 20 pań z terenu gminy Kłoczew. Pod okiem florystki pani Wioletty Mężyk panie wykonały kompozycję nagrobną na żywym podkładzie i dekorację znicza. Warsztaty, oprócz cennego doświadczenia i praktycznych umiejętności, dały uczestnikom poczucie spełnienia artystycznego. Miła atmosfera przyczyniła się do integracji między uczestnikami warsztatów.
Narodowe Czytanie po raz czwarty w Gminie Kłoczew


cache_2475639681jpg

Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie oraz Filia Biblioteczna w Goździe po raz czwarty włączyły się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Akcji, która popularyzuje czytelnictwo, wzmacnia poczucie wspólnej tożsamości, zwraca uwagę na piękno polskiej literatury jak również potrzebę dbałości o polszczyznę. Tegoroczną   lekturą  wspólnego czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.                 Dramat składający się z trzech aktów, przedstawiający autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Utwór ten przyniósł Wyspiańskiemu wielką sławę i uznanie.

6 września 2017 r. słynnego „Wesela” Wyspiańskiego można było posłuchać w Zespole Szkół w Goździe. Wśród interpretujących utwór znaleźli się uczniowie,  nauczyciele oraz zaproszeni goście:

Wójt Gminy Kłoczew - pan Zenon Stefanowski (Gospodarz)                                                             

Dyrektor ZS w Goździe – pan Paweł Kania (Poeta)

Nauczyciel języka polskiego, pedagog szkolny - Pani Małgorzata Szewczyk(Haneczka)

Nauczyciel języka polskiego i religii - pani Ewa Pieńkosz (Panna Młoda)

Uczniowie:

Daniel Mroczek (Czepiec), Bartosz Markiewicz (Dziennikarz), Dominika Beczek(Zosia), Katarzyna Wójcik (Radczyni), Arkadiusz Pietryka (Pan Młody), Patryk Pawlak (Poeta), Aleksander Stonio (Gospodarz), Aleksandra Hejduk (Marysia),Sebastian Skwarek (Widmo), Jakub Matera (Dziennikarz), Sylwia Osial (Zosia),Bartłomiej Buczek (Jasiek), Jakub Pawlak (Chochoł), Mateusz Mućka (Jasiek).

Czytaniu fragmentów „Wesela” towarzyszyła gra na skrzypcach w wykonaniu Gabrieli Pieńkosz – uczennicy SP w Goździe. W przerwach między czytaniem uczestnicy spotkania obejrzeli dwie prezentacje multimedialne: życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego oraz poezję śpiewaną w wykonaniu Marka Grechuty.

8 września 2017r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodku Kultury w Kłoczewie odbyła się iście weselna uczta dla oka i ucha. Dekoracja sali oraz kostiumy czytających pozwoliły choć na chwilę przenieść się do minionej epoki, w której rozgrywała się akcja „Wesela” opisana przez Stanisława Wyspiańskiego. W postacie występujące w dramacie wcielili się uczniowie klasy IIa gimnazjum z ZS w Kłoczewie. Role Państwa Młodych odegrali:  Dominika Popiołek oraz Jakub Wojtaś, którzy zajęli centralne miejsce przy weselnym stole. Obok nich zasiedli Dziennikarz (Małgorzata Kania), Poeta (Luiza Rodak), Radczyni (Paulina Mąkowska), Rachel i Zosia (Emilia Mućka), Czepiec(Paulina Łukasiak), Klimina i Maryna (Julia Król), Haneczka (Weronika Piecek), Jasiek i Żyd (Emilia Jakubaszek), Gospodarz (Cezary Matyska), Kasper (Mateusz Mróz), Ksiądz (Katarzyna Dębek).

Gośćmi honorowymi na „Weselu” byli: Wójt Gminy Kłoczew - Pan Zenon Stefanowski, Sekretarz Gminy Kłoczew - Pani Grażyna Pyl, Przewodniczący Rady Gminy Kłoczew - Pan Marek Cąkała oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, nauczyciele i uczniowie.

Dziecięcy zespół „A Ku-Ku” z Kłoczewa uświetnił spotkanie swoim tańcem. Zaprezentował wiązankę taneczną: polkę lubelską, kujawiaka oraz krakowiaka.

Wszyscy czytający: zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie z Zespołów Szkół     w Goździe i w Kłoczewie dołożyli wszelkich starań,  aby swym głosem oddać charakter dzieła, zaprezentować różnorodność bohaterów oraz bogactwo odniesień.

Udział w Narodowym Czytaniu stał się okazją do wzmocnienia poczucia wspólnej tożsamości oraz dowiódł, że literatura polska jest ponadczasowa i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Na pamiątkę spotkania wszyscy otrzymali zakładki z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.


"Biesiada wokół tradycyjnego jadła"


cache_2475413675jpg

Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie zorganizował dnia 20 sierpnia br. wydarzenie pod nazwą „Biesiada wokół tradycyjnego jadła”. Operacja ta otrzymała dofinansowanie z„Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Materiał opracowany przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Głównym celem operacji pod nazwą „Biesiada wokół tradycyjnego jadła” było wsparcie współpracy i realizacji przez rolników wspólnych inwestycji dotyczących produkcji żywności tradycyjnej poprzez organizację kongresu producentów żywności tradycyjnej i wydarzeń towarzyszących w formie imprezy plenerowej.

W ramach tego zadania w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie odbył się w godz. 9:00 – 15:00 Kongres producentów żywności tradycyjnej, w którym udział wzięli zaproszeni producenci z terenu woj. lubelskiego oraz mieszkańcy gminy Kłoczew (łącznie 30 osób).Wykład oraz prezentację na temat „Od gospodarstwa przez pasję do biznesu” przedstawiła pani Jolanta Pecio

Drugim etapem zadania pod nazwą „Biesiada wokół tradycyjnego jadła” były atrakcje przygotowane na placu boiska sportowego w Starym Zadybiu, a wśród nich:Kiermasz produktów tradycyjnych, gdzie można było degustować między innymi miody (Pasieka Amatorska z Kazimierza Dolnego), oleje tłoczone na zimno (olejarnia „Skarby Natury” z Zabłocia), przetwory z płatków i owoców róży („Manufaktura Różana”), wypieki („Alkierz”), przetwory owocowe („Moje Owoce”), wędliny i pierogi („Masarnia Koryś”).  Dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogły wziąć udział w konkursieplastycznym pod hasłem „Moja buzia się uśmiecha kiedy kasza na nią czeka”. Konkurs odbył się w oznaczonym namiocie w godz. 15:00 - 18:30. W konkursie plastycznym udział wzięło 8 uczestników. Jury przyznało po dwie równorzędne nagrody za zajęcie I, II i III miejsca. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.  Również w ramach imprezy „Biesiada wokół tradycyjnego jadła” odbył się pokaz gotowania na wielkiej patelni. Podczas pokazu publiczność obserwowała przygotowywanie gulaszu z kaszą pęczak, a następnie degustowała zdrową potrawę. Zorganizowano również konkurs kulinarny na „Najsmaczniejszą potrawę z kaszą”. Do konkursu zgłoszono 10 potraw. Jury przyznało nagrody za zajęcie I, II i III miejsca:

I miejsce - Rolada ze schabu z kaszą gryczaną (wyk. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gęsia Wólka).

II miejsce - Marchwiaki (wyk. Stowarzyszenie Nasza Przykwa)

III miejsce - Sajgonki z kaszą pęczak (wyk. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bramka),

Za udział: Kotlety Haneczki (wyk. Sołectwo Nowe Zadybie), Dyskusyjne gołąbki (wyk. Dyskusyjny Klub Książki przy GBP w Kłoczewie), Pierogi (wyk. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gózd), , Kaszanka z pieca (wyk. Stowarzyszenie Inicjatyw Wiejskich „Wspierajmy się” w Czernicu), Pasztet z kaszy gryczanej (wyk. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kawęczyn), Zapiekanka kłoczewska (wyk. Stowarzyszenie na Rzecz Tradycji i Rozwoju Gminy Kłoczew), Pasztet z kaszy jaglanej (wyk. Sołectwo Sokola). Wszyscy uczestnicy trzymali dyplomy i nagrody finansowe.

 Kiermasz umilały występy artystyczne na scenie, które zaprezentowały lokalne zespoły ludowe: Kłoczewiacy, Czerniczanki z Kapelą, Zespół Ludowy z Kawęczyna, oraz zespół „Żywica” z Białorusi. Organizatorem tych wydarzeń był Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” i Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska” w Kłoczewie.Impreza towarzyszącą na placu boiska w Starym Zadybiu były Dożynki Powiatowo-Gminne.

Głównym celem operacji pod nazwą „Biesiada wokół tradycyjnego jadła” było wsparcie współpracy i realizacji przez rolników wspólnych inwestycji dotyczących produkcji żywności tradycyjnej poprzez organizację kongresu producentów żywności tradycyjnej i wydarzeń towarzyszących w formie imprezy plenerowej, a także wymiana doświadczeń związanych z produkcją żywności tradycyjnej, prezentacja lokalnej tradycji kulinarnej, prezentacja producentów żywności tradycyjnej i ich produktów,zapoznanie młodego pokolenia z rodzajami zbóż i kasz, promocja walorów smakowych i zdrowotnych żywności tradycyjnej,  integracja społeczności lokalnej.


Powiatowo-Gminne Święto Plonów 2017


cache_2475346114jpg

W deszczową niedzielę 20 sierpnia na boisku sportowym w Starym Zadybiu rozpoczęły się Dożynki Powiatowo-Gminne 2017. Dożynki na terenie gminy Kłoczew organizowane były już po raz szósty z rzędu. Oprawę muzyczną Mszy Dziękczynnej uświetniła Orkiestra Dęta OSP w Żelechowie. Rolę Starostów dożynkowych pełnili Pani Karolina Domańska – Bichta z Janopola i Pan Zbigniew Cybulski z Kłoczewa. Eucharystii przewodniczył Dziekan Dekanatu Ryckiego - Ks. Kanonik Krzysztof Czyrka, homilię wygłosił Dziekan Dekanatu Żelechowskiego - Ks. Prałat Eugeniusz Filipiuk, koncelebrowali – Proboszcz Parafii w Kłoczewie - Ks. Marek Kot i Ks. Senior – Andrzej Olszewski.

             W przemówieniu okolicznościowym Wójt Pan Zenon Stefanowski zwrócił uwagę na poprawiającą się sytuację na rynku mleka, w szczególności coraz lepszą kondycję Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach oraz dziękował rolnikom za trud ich pracy. Podobnie Starosta Pan Stanisław Jagiełło złożył wszystkim rolnikom podziękowania i życzenia.

             Wieńce na tegoroczne święto plonów przygotowały delegacje z Bramki, Czernica, Gęsiej Wólki, Gozda, Kawęczyna, Nowego Zadybia, Przykwy i Sokoli.
W gminnym konkursie wieńców pierwsze miejsce ex quo zdobyły wieńce z Gęsiej Wólki i Kawęczyna, miejsce drugie z Nowego Zadybia, miejsca trzecie reprezentacja z Czernica. Natomiast w powiatowym konkursie wieńców dożynkowych kolejne miejsca zajęły: I – Grabów Rycki, II – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kawęczyn, Klub Aktywnych Kobiet ze Stężycy, Koło Gospodyń Wiejskich z Ułęża, III – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gęsia Wólka, Koło Gospodyń Wiejskich z Kletni, Koło Gospodyń Wiejskich z Zawitały. Decyzją Komisji ds. oceny wieńców, Gminę Kłoczew na Dożynkach Wojewódzkich reprezentować będzie ze swoim wieńcem Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kawęczyn. Wszystkie delegacje wieńcowe otrzymały dyplomy i nagrody finansowe.

              Stoiska informacyjne przygotowały: Zespół Doradztwa Rolniczego w Rykach, Placówka Terenowa KRUS w Rykach, Powiatowy Oddział ARiMR w Rykach, Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”, Bank Spółdzielczy w Rykach, stowarzyszenia działające na rzecz lokalnych społeczności z Bramki, Czernica, Gęsiej Wólki, Gozda, Kawęczyna, Kłoczewa i Przykwy, a także sołectwa Nowe Zadybie i Sokola, na których można było degustować przysmaki kuchni regionalnej.

Dodatkową atrakcją dożynek była impreza towarzysząca „Biesiada wokół tradycyjnego jadła”, w ramach której odbył się na placu imprezy kiermasz tradycyjnych produktów spożywczych, konkurs kulinarny „Najsmaczniejsza potrawa z kaszą”, konkurs plastyczny dla dzieci „Moja buzia się uśmiecha kiedy kasza na nią czeka”, oraz pokaz gotowania na wielkiej patelni.

          Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości dożynkowych rozpoczął się festyn wypełniony występami muzyczno-tanecznymi, kabaretowymi i koncertami. Na scenie
z koncertem wystąpił zespół Kłoczewiacy, natomist Czerniczanki z Kapelą przygotowały jak co roku kabaret, a zespół ludowy z Kawęczyna zaprezentował widowisko obrzędowe.

 

Występy ludowe w tym roku kontynuował także Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Ryki z kapelą „Rykowiacy” prezentując zgromadzonej publiczności wiązankę tańców polskich. Niebywałą gwiazdą dożynek okazał się zespół ludowy „Żywica” z Białorusi zaproszony do Polski przez Gminę Kłoczew.

Pomimo deszczowej pogody w godzinach wieczornych odbył się koncert gwiazdy wieczoru – wokalistki muzyki tanecznej – LILI, która rozgrzała zgromadzoną publiczność. Festyn dożynkowy zakończył się zabawą taneczną z zespołem LAVERS.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i obecność pomimo niesprzyjającej pogody.


Ostatni tydzień wakacji w GOK-u i bibliotece


cache_2475014211jpg

Ostatni tydzień wakacji w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie upłynął równie wesoło i ciekawie jak cztery poprzednie. We wtorek dzieci podczas zajęć bibliotecznych wykonały plakat promujący kłoczewską bibliotekę. Znalazły się na nim - oprócz biblioteki - również kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, Zespół Szkół im. Polskich Noblistów, remiza strażacka, znaki drogowe i kolorowe domy mieszkańców gminy Kłoczew. Następnie dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych. Na konstrukcji z papierowej wiklinowej wykonały pająki - przedmioty służące dawniej jako podwieszane pod sufitami ozdoby polskich chat. Czwartek promował postawy prozdrowotne. Dzieci zaprojektowały kosze owoców pełnych witamin, po czym przyszedł czas na zajęcia kulinarne. Z pieczywa, papryki, pomidorów, kukurydzy i wędliny powstały pyszne zapiekanki. Każdy z uczestników zajęć wykonał zapiekankę według własnego pomysłu. We wtorek i czwartek nie mogło zabraknąć zajęć ruchowych, które pozwoliły maluchom spożytkować nadmiar energii. Zwieńczenie wakacji stanowiła piątkowa wycieczka do Ryk. Dzieci obejrzały najpierw w kinie Renesans film o psie, który chciał zostać muzykiem: „Rock Dog”, a następnie spędziły dwie godziny w ryckiej pływalni: bawiąc się i pływając w basenach oraz zjeżdżając na zjeżdżalni. Czas spędzony w kłoczewskim Ośrodku Kultury i bibliotece był czasem radosnej zabawy, zdobywania nowej wiedzy i zawierania nowych znajomości między uczestnikami. Zarówno dzieci, jak i pracownicy, z niecierpliwością czekają na przyszłe wakacje!


Zajęć wakacyjnych ciąg dalszy...


cache_2474802061jpg

Dwa kolejne tygodnie zajęć wakacyjnych w GOK-u w Kłoczewie minęły równie radośnie i dynamicznie jak te poprzednie. Trzeci tydzień rozpoczął się Dniem Pirata. Maluchy zapoznały się z budową statku pirackiego, wykonały piracką flagę, a na koniec ozdobiły płótna morskimi motywami. W czwartek Kino Letnie pod gwiazdami zgromadziło ponad 100 osób! Młodszym widzom dostarczył wrażeń „Asterix i Obelix. Osiedle Bogów”, a tych starszych bardziej wciągnęła fabuła „Bezcennego daru”. Ostatniego dnia odbyły się warsztaty tworzenia biżuterii. Pod koniec zajęć kolorowe bransoletki przyozdobiły dłonie wszystkich uczestniczek.

Czwarty tydzień wakacji w GOK-u rozpoczął się zajęciami wyjazdowymi w Przykwie. Dzieci wykonały barwne motyle z papierowych talerzyków i pomponów, wysłuchały baśni z różnych zakątków świata i brały udział w grach i zabawach ruchowych zarówno na sali, jak i na świeżym powietrzu. Czwartkowe zajęcia podróżnicze zabrały dzieci do Izraela: zapoznały się z hebrajskimi literami ćwicząc jogę, wykonały maski i odegrały purimowe przedstawienie o ocaleniu Żydów przez Esterę. W piątek dzieci obejrzały Pinokia w wykonaniu teatrzyku „KRAK-ART” z Krakowa. Gepetto, Pinokio oraz inni bohaterowie zachęcili do udziału w sztuce młodych widzów, którzy z entuzjazmem podjęli aktorskie wyzwanie. Po pełnym emocji przedstawieniu dzieci wykonały własne kukiełki z łyżek kuchennych.

Przed nami ostatni tydzień zajęć wakacyjnych. Czekamy z niecierpliwością i serdecznie zapraszamy!