Ekologiczny Ogród Dydaktyczny już gotowy!

„Ekologiczny Ogród Dydaktyczny przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie” powstał w ramach realizacji zadania dofinansowanego przez Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Jest to ścieżka przyrodnicza utworzona z kolekcji roślin miododajnych i przyjaznych owadom oraz ptakom.  W ogrodzie utworzono trawniki i rabaty, na których nasadzono:

· drzewa - świerk, jarzębina, klon, lipa, morwa, głóg

· krzewy - kalina koralowa, budleja, mahonia, żarnowiec, wejgela, tuja, cis, bukszpan, berberys, jałowiec, róża

· byliny - szałwia, nepeta, liatra kłosowa, monarda, liliowiec, lawenda, mięta, melisa, lubczyk oraz inne zioła i byliny.

Zamontowano system nawadniający, rozłożono agro-tkaninę i wysypano rabaty kamieniem ozdobnym. Zakupiono drewniane donice do uprawy ziół i kwiatów. Dodatkowym wyposażeniem ogrodu są budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy, domki dla owadów. Całość uatrakcyjniają interaktywne tablice edukacyjne przedstawiające informacje i ciekawostki na temat świata przyrody w formie gier i puzzli:

· Zegar przyrody – ptaki

· Pamięciówka – co ze mnie wyrośnie

· Sprawność – tropiciel

· Światowid – zioła polne

· Kostki wiedzy – poznajemy owady

Zapraszamy do odwiedzania naszego ogrodu!"Wspólny czas - szczęśliwa rodzina"

Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie realizował w miesiącach lipiec – wrzesień 2020 r. autorski projekt profilaktyczny „Wspólny czas – szczęśliwa rodzina”, adresowany do rodzin z terenu gminy Kłoczew. Projekt zakładał zorganizowanie spotkań warsztatowych dla dzieci i ich rodziców, konkursów rodzinnych oraz kina plenerowego, w którego repertuarze znalazły się filmy familijne. Patronat honorowy na projektem objął Wójt Gminy Kłoczew pan Zenon Stefanowski.

Rodzina to środowisko kluczowe dla rozwoju i wychowania dziecka. Dziecko wyrasta w systemie, którym jest rodzina. Liczne badania wskazują na to, że problemy dzieci i młodzieży w wielu przypadkach zależą od jakości funkcjonowania systemu rodzinnego. Projekt profilaktyczny „Wspólny czas – szczęśliwa rodzina” miał za zadanie ukazać dzieciom i rodzicom problemy i sfery życia prowadzące do uzależnień oraz mechanizmy popychające do popadania w uzależnienia i nałogi. Dodatkowo, projekt był ofertą edukacyjną skierowaną do dzieci i ich rodziców, w ramach której każda z grup nabyła umiejętności życiowych i prospołecznych, a dorośli dodatkowo umiejętności wychowawczych, które w konsekwencji mają prowadzić do ograniczenia zachowań problemowych podejmowanych przez dzieci i młodzież. Jednak najważniejszym zadaniem projektu było wzmocnienie relacji pomiędzy dziećmi i rodzicami, oraz uświadomienie olbrzymiej roli jaką odgrywają więzi rodzinne i wspólnie spędzany czas w profilaktyce uzależnień od alkoholu i innych używek.

W ramach programu profilaktycznego zrealizowano następujące zadania:

- „Kino letnie pod gwiazdami” czyli plenerowy seans filmowy dla dzieci i dorosłych, który odbył się w lipcu na placu przy budynku GOK w Kłoczewie. Zaprezentowano film animowany „Corgi, Psiak Królowej” oraz komedię „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”. W wydarzeniu uczestniczyło około 150 osób.

- Rodzinne warsztaty artystyczne pn. „Wieczór z tatą”, podczas których ojcowie wraz z dziećmi wzięli udział w warsztatach perkusyjnych prowadzonych przez muzyka i aranżera Dariusza Wantucha.

- Rodzinne warsztaty artystyczne pn. „Wieczór z mamą” , podczas których matki wraz z dziećmi uczyły się techniki malowania na porcelanie i stworzyły kubki i filiżanki z własnymi rysunkami

- 2 spotkania dla rodziców i dzieci w wieku 3 – 6 lat pn. „Rodzinne czytanki w bibliotece u Anki”. Pierwsze spotkanie poprowadzili animatorzy, a drugie logopeda. Wspólne zabawy logopedyczne i muzyczne z wykorzystaniem książek uświadomiły rodzicom że wspólnie spędzany czas z książkami pomaga w rozwoju mowy i kreatywności najmłodszych dzieci.

- Warsztaty teatralne dla dzieci – cykl 8 spotkań, na których dzieci wykonywały zadania budujące zaufanie w grupie, uczące panowania nad stresem i wyrażania emocji, oraz przygotowały spektakl teatralny na podstawie utworu „Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci” Michała Rusinka.  

- spotkanie warsztatowe dla dzieci z psychologiem z Poradni „Supełek” w Rykach. Dzieci poznały metody ułatwiające wyznaczanie i osiąganie życiowych celów oraz zachowanie postawy asertywnej.

- spotkanie warsztatowe dla rodziców z psychologiem z Poradni „Supełek” w Rykach dotyczące budowania dobrych relacji z dziećmi.

- Rodzinny Konkurs Plastyczny „Drzewko szczęścia”, polegający na wykonaniu pracy przestrzennej interpretującej „szczęście rodzinne”. - Jednodniowy kurs pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzony przez ratowników medycznych z Fundacji Ars-Medicandi z Puław. Kurs adresowany był do osób dorosłych.

We wszystkich warsztatach, konkursach i spotkaniach udział wzięło łącznie 116 osób.

Wszystkie warsztaty, szkolenia i wydarzenia były dla uczestników bezpłatne. Koszt organizacji projektu profilaktycznego „Wspólny czas – szczęśliwa rodzina” został w całości sfinansowany z funduszu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Rezultatem realizacji projektu będzie wzmocnienie więzi rodzinnych, zaangażowanie rodziców w działania profilaktyczne i wychowawcze, ukształtowanie wśród dzieci postawy asertywnej i odporności na stres lub wywierane presje rówieśnicze, co w konsekwencji uchroni w przyszłości dzieci przed uzależnieniami. Poczucie własnej wartości, akceptacja rodziny oraz skuteczne posługiwanie się metodami wyboru właściwych decyzji w znacznym stopniu pozwoli zminimalizować problem przedwczesnego sięgania po alkohol lub inne używki. Zdobyta wiedza i praktyczne porady pozwolą rodzicom przeprowadzić dziecko przez okres dzieciństwa i młodości w przekonaniu o jego istotności bez potrzeby sięgania po używki w celu zwrócenia na siebie uwagi lub zdobycia akceptacji.

 Międzypokoleniowa Kuźnia Artystyczna

5 października 2020 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie odbyły się pierwsze zajęcia w ramach comiesięcznego cyklu pn. „Międzypokoleniowa Kuźnia Artystyczna”. W zajęciach mogą uczestniczyć zarówno dzieci, młodzież jak też dorośli i seniorzy. Takie wspólne spędzanie czasu sprzyja pogłębianiu integracji międzypokoleniowej i wymianie doświadczeń. Na pierwszym spotkaniu Międzypokoleniowej Kuźni Artystycznej odbyły się warsztaty plecionkarskie poprowadzone przez pana Grzegorza Gordata - artystę i mistrza w zawodzie koszykarz-plecionkarz. Uczestnicy warsztatów podążając za wskazówkami instruktora wykonali piękne i przydatne tace katalońskie. Podczas pracy rąk, głowa odpoczywa i skupia się tylko na tworzonym własnoręcznie dziele. Praca z wikliną to cudowna terapia dla młodszych i starszych osób. Mamy nadzieję „pleść” jeszcze nie jeden raz !Warsztaty EBRU

W sierpniu br. GOK w Kłoczewie zorganizował niezwykłe warsztaty EBRU czyli tureckiej sztuki malowania na wodzie. W zajęciach udział wzięły osoby dorosłe, dzieci i młodzież. Pasja tworzenia i atmosfera integracji międzypokoleniowej ogarnęły wszystkich uczestników warsztatów, które poprowadziła warszawska artystka Marta Puchłowska. W efekcie twórczej pracy, powstały oryginalne obrazy! Tajniki egzotycznej sztuki malowania na wodzie zostały odkryte z radością i okrzykami zachwytu. Okazało się bowiem, że każdy może stworzyć niepowtarzalne dzieło.Wakacyjny rajd rowerowy

16 lipca odbył się wakacyjny rajd rowerowy, który przyniósł wiele pozytywnych wrażeń wszystkim uczestnikom. Grupa dzieci wraz z opiekunami udała się do Państwa Woźniaków z Zarytego, którzy są właścicielami nietypowej pasieki z ulami w kształcie domów, chat, kościołów oraz dworków. Dzieci miały okazję podziwiać miniaturę wieży Eiffla, fantastyczne smoki, modele samolotów i czołgu wykonane w kuźni przez pana Franciszka Woźniaka. Każdy z uczestników miał okazję zobaczyć jak wygląda wnętrze budki przeznaczonej do apiterapii. Państwu Woźniakom dziękujemy za gościnę, dzień pełen wrażeń i słodki poczęstunek.


Wakacyjne zajęcia w świetlicach

Podczas wakacji pracownicy GOK-u i Biblioteki prowadzili zajęcia w świetlicach wiejskich na terenie gminy Kłoczew. Odwiedzili takie miejscowości jak: Wola Zadybska, Stare Zadybie, Czernic, Wylezin, Sosnówka, Gózd. Podczas zajęć dzieci wykonały różnorodne prace plastyczne, a także uczestniczyły w zabawach integracyjnych. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy z użyciem chusty Klanza, konkursy i gry, zabawy z bańkami mydlanymi czy tworzenie budowli ze słomek konstrukcyjnych. Dodatkowe atrakcje zapewnili również druhowie z OSP prezentując samochody strażackie i sprzęt używany podczas akcji. Panie ze stowarzyszeń i KGW zadbały o słodki poczęstunek dla uczestników zajęć. Dziękujemy za miłą współpracę.

Wakacje w GOK-u i Bibliotece

Jak co roku GOK i Biblioteka zorganizowały zajęcia wakacyjne dla dzieci z terenu gminy Kłoczew. Dzieci miały okazję przeżyć wiele niesamowitych chwil, pełnych radości. Zajęcia były bardzo urozmaicone. Wakacje rozpoczęliśmy od tworzenia kul kąpielowych, mydełek i świecącej masy galaktycznej. Dzieci wykonały wiele różnorodnych prac plastycznych m.in. łapacze snów, kartki z wakacji metodą scrapbookingu, malowanie na szkle, kolorowe wachlarze i pająki. Nie zabrakło zajęć muzycznych, podczas których dzieci wcieliły się w uczestników popularnego teleturnieju „Jaka to melodia”. Był również „ Dzień Hiszpański”, podczas którego pani Karolina Sycha – studentka filologii hiszpańskiej zapoznała dzieci z tradycją, kulturą i zabytkami tego kraju. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z łucznictwa poprowadzone przez pana Dariusza Sadło, podczas których najmłodsi mogli spróbować swoich możliwości w strzelaniu z łuku do tarczy. Wakacje to również czas na przygody z teatrem. Dzieci obejrzały spektakl pt. „Szkoła Pana Kleksa” a następnie wykonały marionetki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłoczewie.