Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie

ul. Klonowa 2
08-550 Kłoczew
pow. rycki
woj. lubelskie
 

Telefon: 25 75 11 685

                601 157 072

E-mail: gok@kloczew.pl


Godziny otwarcia

 pon. : 08:00 - 18:00
 wt.   : 08:00 - 18:00
 śr.    : 08:00 - 18:00
 czw. : 08:00 - 18:00
 pt.    : 08:00 - 21:00
    sob.   : 08:00 - 14:00 


Wielkanocny Konkurs Plastyczny edycja X

56962115_608221232996226_716471373278478336_njpg

Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie zorganizował w tym roku X edycję Wielkanocnego Konkursu Plastycznego. Celem konkursu jest przede wszystkim kultywowanie lokalnych tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych (symbolika, obrzędy, zwyczaje, dekoracje ludowe), a także pobudzanie wyobraźni i zachęcanie do działań plastycznych i rękodzielniczych. Konkurs był adresowany do wszystkich mieszkańców gminy Kłoczew. Prace konkursowe, to jest: pisanki, palmy i kartki świąteczne były oceniane z podziałem na dwie kategorie wiekowe: 1. dzieci z klas 0 – VIII, 2. dorośli i młodzież od 16 lat. Na tegoroczny Wielkanocny Konkurs Plastyczny zgłoszono równo 100 prac. Wśród nich znalazły się 10 palm o długości około 2m, wykonanych przez lokalne KGW i stowarzyszenia. Tradycja przygotowywania dużych palm wielkanocnych istnieje na terenie gminy Kłoczew od setek lat i stanowi unikatowy przykład żywej tradycji oraz dziedzictwo warte zachowania. Serdecznie dziękujemy organizacjom społecznym za chęć kontynuowania tego ludowego zwyczaju. Powołane przez Organizatora Jury dokonało oceny prac i przyznało nagrody przedstawione w załączonym protokole. Prace konkursowe wyeksponowano na wystawach pokonkursowych w Urzędzie Gminy Kłoczew oraz w Gminnym Ośrodku Kultury  w Kłoczewie. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i wspólne pielęgnowanie polskich tradycji wielkanocnych.

Protokół z X edycji Wielkanocnego Konkursu Plastycznego.pdf


Noc z Andersenem 2019

DSC_0761JPG

Już po raz czwarty Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie zorganizowała imprezę pod nazwą Noc z Andersenem. Ta coroczna impreza adresowana jest do dzieci w wieku od 6 do 11 lat i ma na celu zainteresowanie klasyczną literaturą dziecięcą oraz promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. 6 kwietnia 2019 r. na wieczór pełen atrakcji przybyło 80 osób. Pracownicy GOK-u i Biblioteki przybliżyli dzieciom informacje na temat postaci baśniopisarza Hansa Chrystiana Andersena oraz jego bajek. Następnie maluchy wysłuchały czytanej baśni, odpowiadały na pytania i zdobywały słodkie nagrody. Kolejne atrakcje wieczoru były następujące: przedstawienie teatralne na motywach baśni „Słowik” w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej „ŻeJak” z GOK w Kłoczewie, pokaz iluzjonisty Mateusza Zalewskiego, wspólne tańce, musztra z balonami, sadzenie pamiątkowego drzewka na placu przy GOK-u, malowanie na szkle ilustracji przedstawiających ulubione baśnie Andersena. Wszystkie dzieci bawiły się doskonale i chętnie poznawały baśnie przedstawiane w formie teatralnej lub czytanej. Taka forma promocji czytelnictwa skusiła do zajrzenia w naszego progi samego Wójta Gminy Kłoczew pana Zenona Stefanowskiego, który zawsze z ochotą angażuje się w akcje biblioteczne adresowane do dzieci. I chociaż fizycznie pan Andersen nie był obecny, to jednak wszyscy odczuli, że zostali przeniesieni w magiczny świat jego baśni, który zachwyca dzieci od pokoleń.


XXV Gminny Przegląd Teatrów Szkolnych

DSC_0534JPG

Protokół z XXV Gminnego Przeglądu Teatrów Szkolnych

organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie

W przeglądzie uczestniczyło pięć grup teatralnych ze szkół z terenu gminy Kłoczew, powołane przez organizatora jury w składzie:

Przewodniczący Jury: Michał Pastuszak – instruktor teatralny w Miejskim Domu Kultury  w Dęblinie, muzyk zespołu „Poławiacze Pereł”

Członek Jury:  Irena Syczewska-Syroka – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Tradycji  i Rozwoju Gminy Kłoczew, członek teatru działającego przy MGOK w Żelechowie

Członek Jury:  Anna Żaczek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie, instruktor  teatralny 

oceniło występy teatralne biorąc pod uwagę:

- dykcję i poprawność wymowy (kultura słowa)

- kostiumy, scenografię i muzykę

- ruch sceniczny i dynamikę przedstawienia

- udział grupy we współtworzeniu widowiska. 

Po obradach jury przyznało następujące nagrody:

I miejsce - Grupa KURTYNKA ze Szkoły Podstawowej w Starym Zadybiu

II miejsce – Grupa KABARET HUMOREK ze Szkoły Podstawowej w Czernicu

III miejsce – Grupa ALIBI ze Szkoły Podstawowej w Kawęczynie

Wyróżnienie – Grupa TERALNI PASJONACI ze Szkoły Podstawowej w Goździe

Wyróżnienie – UCZNIOWIE KLAS II a i II b ze Szkoły Podstawowej w Kłoczewie 

Ponadto jury wyłoniło najlepszych aktorów XXV Przeglądu Teatrów Szkolnych:

Sandra Pieńkosz ze Szkoły Podstawowej w Starym Zadybiu

Dominiki Pieńkosz ze Szkoły Podstawowej w Starym Zadybiu

Wszystkie grupy teatralne otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie.


Akademia Pasji - filcowane pisanki

DSC_0267JPG

Pierwsze zajęcia artystyczne dla dorosłych w ramach Akademii Pasji odbyły się 25 marca 2019 r. Tematyką zajęć było wykonywanie pisanek metodą filcowania na sucho oraz metodą patchworkową. Zajęcia prowadziła artystka Anna Krawczak z Dęblina. Podczas warsztatów każdy poznał tajniki tworzenia barwnych pisanek z kolorowego filcu lub tkanin. W spotkaniu udział wzięło 20 pań z terenu gminy Kłoczew. Efektem ich pracy była kolekcja ponad 40 pisanek, które uczestniczki zabrały ze sobą w celu ozdabiania własnych domostw na czas Świąt Wielkanocnych. Własnoręcznie wykonana praca nie tylko będzie się pięknie prezentować, ale przede wszystkim będzie powodem do dumy z własnych umiejętności. Warsztaty artystyczne dla dorosłych będą się odbywać w każdym miesiącu dając możliwość poznania i wypróbowania oryginalnych technik artystycznych pobudzających zdolności osób dorosłych.


Koncert Poezji Śpiewanej

DSC_0102JPG

Światowy Dzień Poezji przypadający na 21 marca został w Kłoczewie przedłużony o jeszcze jeden dzień za sprawą Koncertu Poezji Śpiewanej, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury 22 marca 2019 r. Koncert zatytułowany „Jeszcze w zielone gramy” w wykonaniu Michała Pastuszaka (akompaniament na pianinie i gitarze) oraz Martyny Kozłowskiej (śpiew) był wspaniałą ucztą dla ducha i zmysłów zgromadzonej publiczności. Artyści wykonali wiele utworów z tekstami autorstwa znanych poetów oraz rzadko słyszane teksty i własne aranżacje muzyczne. Duet: instruktor i uczennica zachwycił nie tylko poziomem artystycznym ale również niezwykłą atmosferą szczerego i interaktywnego kontaktu z publicznością. W koncercie udział wzięli członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki z GBP w Kłoczewie oraz młodzież ze szkół w Kłoczewie i Goździe. Dla wszystkich zgromadzonych była to bardzo urokliwa lekcja poezji.


Wykład historyczny „Wierni Przysiędze i Wyklęci Żołnierze Rzeczypospolitej”

DSC_0026JPG

W nawiązaniu do obchodzonego dnia 1 marca  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie zorganizował  21 marca 2019 r. wykład historyczny, który wygłosił prof. Tomasz Panfil z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wykład zatytułowany „Wierni Przysiędze i Wyklęci Żołnierze Rzeczypospolitej” adresowany był do osób dorosłych w ramach Akademii Pasji. Wykładu wysłuchała również młodzież z Szkoły Podstawowej w Kłoczewie. Dodatkowo można było obejrzeć wystawę IPN poświęconą „Kobietom Wyklętym”. Wybitny historyk doskonale przybliżył mieszkańcom gminy Kłoczew zarówno sylwetki najbardziej znanych bohaterów podziemia antykomunistycznego jak też historię Polski od czasu odzyskania niepodległości.


Święto Kobiet w Gminie Kłoczew

IMG_6296JPG

Święto Kobiet w Gminie Kłoczew stało się coroczną tradycją kontynuowaną od 2011 roku. Z myślą o kobietach Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie organizuje imprezę, podczas której wszystkie występy artystyczne i inne atrakcje dedykowane są paniom i dziewczętom. Jest to także szczególny dzień kiedy mogą one zaprezentować swoje zdolności np. kulinarne, śpiewacze lub taneczne. W tym roku Święto Kobiet odbyło się już 3 marca aby w pełni wykorzystać radosną atmosferę karnawału. Rozpoczęcia uroczystości dokonał Wójt Gminy Kłoczew Zenon Stefanowski, który skierował do wszystkich kobiet życzenia i podziękowania za ich aktywny udział w życiu społecznym gminy. Program Święta Kobiet obfitował w różnorodne występy artystyczne. Przed zgromadzoną publicznością prezentowały się między innymi dziecięce zespoły taneczne z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie. Specjalnie dla pań z gminy Kłoczew wystąpił gościnnie Chór Żelechowa z koncertem składającym się z utworów wykonywanych solo przez mężczyzn oraz z części chóralnej prezentującej repertuar ludowy. O uśmiech i dobry humor publiczności zadbał Góralski Kabaret TRUTEŃ. Artyści przybyli aż z Zakopanego, przedstawili zabawny program pełen nie tylko żartów ale także góralskiej muzyki. Na zakończenie święta, wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek w postaci pączków przygotowanych przez lokalne stowarzyszenia i KGW w ramach ogłoszonego konkursu kulinarnego. Wszystkie wypieki okazały się równie smaczne i zostały nagrodzone. Licznie zgromadzona publiczność i występujący artyści sprawili że mieszkańcy gminy spędzili ten wyjątkowy dzień w radosnym nastroju.


Ferie  2019  GOK -iem i biblioteką

DSC_0118JPG

Ferie 2019 z GOK-iem i biblioteką w Kłoczewie minęły bardzo aktywnie i radośnie. Wśród przygotowanych atrakcji znalazły się zajęcia plastyczne, krawieckie, konkursy, gry i zabawy integracyjne. Odbyły się także warsztaty decoupage, podczas których dzieci wykonały walentynkowe serca oraz warsztaty kulinarne, w których ponad 50 uczestników własnoręcznie przygotowało czekoladowe pralinki. Dodatkowo zorganizowano warsztaty z robotyki i występ teatru ART-RE z Krakowa, który przedstawił spektakl „Łakocie Jasia i Małgosi”. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki zorganizowane na czas ferii. W pierwszym tygodniu odbył się wyjazd do Akademii Łucznica i kina w Garwolinie. Ponad 40 dzieci wzięło udział w warsztatach artystycznych (ceramika, papier czerpany, malowanie na szkle, malowanie na torbach) w Łucznicy i obejrzało film „Lego Przygoda 2”. W drugim tygodniu ferii 50 dzieci udało się na wycieczkę do Lublina. Uczestnicy wyjazdu bawili się na lodowisku oraz w parku trampolin, a na koniec odpoczywali w kinowych fotelach oglądając film „Jak wytresować smoka 3”. Atrakcje przygotowane przez GOK zapewniły zagospodarowanie wolnego czasu dzieciom spędzającym ferie w domu. I chyba nikt się nie nudził i nie zazdrościł tym szusującym na nartach…!


KONKURS PLASTYCZNY "HERB NASZEJ GMINY"

DSC_0064JPG

Z inicjatywy Wójta Gminy Kłoczew pana Zenona Stefanowskiego, Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie zorganizowała konkurs plastyczny „Herb Naszej Gminy” w związku z obchodami Dnia Niedźwiedzia. Postać niedźwiedzia to wyraźny symbol widniejący na herbie Gminy Kłoczew. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej herb Gminy Kłoczew dowolną techniką w formacie A3. Przy ocenie prac Jury brało pod uwagę przede wszystkim estetykę wykonania pracy i pomysłowość  w zastosowaniu oryginalnych technik i różnorodnych materiałów. Do konkursu zgłoszono 20 prac. Dnia 7 lutego 2019 r. Jury w składzie: Grażyna Pyl, Elżbieta Pleskot, Anna Popiołek dokonało oceny prac i wybrało najlepsze. W związku z objęciem patronatem honorowym konkursu przez Wójta Gminy Kłoczew, to właśnie pan Zenon Stefanowski wręczył laureatom nagrody podczas uroczystego podsumowania konkursu 15 lutego 2019.

Wszyscy laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłoczewie i Gminę Kłoczew.

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:

Kategoria wiekowa: uczniowie klas 0 – III

I miejsce – Agata Lechnio, kl. II, SP w Starym Zadybiu / Bartłomiej Więckowski, kl. 0, SP w Kawęczynie

II Miejsce – Szymon Sykut, kl. 0, SP w Kawęczynie

III miejsce – Bartosz Kucharczyk, kl. IIa, SP w Kłoczewie / Szymon Miłosz, kl. 0, SP w Kawęczynie

Kategoria wiekowa: uczniowie klas IV – VIII i gimnazjum

I miejsce - koło origami

II miejsce – Patrycja Polak, kl. VIb, SP w Kłoczewie

III miejsce – Joanna Popiołek, kl. Vb, SP w Kłoczewie

Wyróżnienie – Emilia Jakubaszek, kl. III Gimnazjum w Kłoczewie
SPOTKANIE INTEGRACYJNE Z PRELEKCJĄ FLORYSTYCZNĄ

DSC_0661JPG

Ponad 30 pań reprezentujących Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia z terenu gminy Kłoczew wzięło udział w spotkaniu integracyjnym podczas którego zareklamowała się szkoła ŻAK organizująca m.in. bezpłatne kursy i szkolenia. W ramach informacji o ofercie edukacyjnej przeprowadzona została prelekcja florystyczna. Uczestnicy spotkania wykonali nowoczesne formy florystyczne – ogrody w słoju. Podczas spotkania przy filiżance kawy, dyskutowano na temat przedsięwzięć kulturalnych planowanych do wykonania w bieżącym roku. Wszystkie organizacje są pełne zapału i pomysłów. Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie będzie z dumą wspierać przedsiębiorcze panie w podejmowanych działaniach na rzecz lokalnej kultury i aktywizacji oraz integracji społeczeńs


Koncert Noworoczny 2019

DSC_0610JPG

W niedzielę 20 stycznia br. odbył się koncert noworoczny organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie. Impreza ta ma na celu przede wszystkim kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz promowanie lokalnych zespołów ludowych i utalentowanych muzycznie dzieci z terenu gminy Kłoczew. Znane wszystkim kolędy jak też wyszukane pastorałki i piosenki świąteczne prezentowały na scenie zaproszone zespoły i soliści: Czerniczanki, Kawęczyn, Kłoczewiacy, schola Logos, laureaci XXIV Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Można było także podziwiać występy dziecięcych grup tanecznych. Na zakończenie imprezy odbył się koncert znanej piosenkarki Haliny Frąckowiak, która oprócz kolęd wykonała na scenie swoje największe przeboje. Podczas koncertu odbyła się zbiórka charytatywna na rzecz chorych dzieci podopiecznych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”: Norberta Łysiaka, Magdaleny Ziętary, Michaliny Sobótki. Zebrana kwota 8350,50 zł została wpłacona na konto fundacji.


XXIV Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

DSC_0011JPG

Już od 24 lat Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie organizuje Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Uczestnikami konkursu są uczniowie szkół i przedszkoli z terenu gminy Kłoczew. Ten coroczny Przegląd ma na celu kultywowanie zwyczaju śpiewania kolęd i pastorałek w okresie świątecznym i noworocznym, wspieranie i promowanie uzdolnionej młodzieży oraz integrowanie mieszkańców i środowisk szkolnych. Każdego roku w konkursie udział bierze ponad 100 wykonawców. 17 stycznia br. podczas XXIV Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek wystąpiło 120 małych artystów. Jury wysłuchało i oceniło występy solistów, instrumentalistów i zespołów. Wyniki konkursu prezentujemy w załączonym protokole. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie rodziców i nauczycieli w przygotowania występów, a wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę podczas imprezy oraz zainteresowanie tradycyjną kulturą i zwyczajami, które wszyscy pragniemy kontynuować.

PROTOKÓŁ.pdf


Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne

DSC_0002JPG

Aby podkreślić świąteczną atmosferę wokół, GOK zaprosił mieszkańców gminy Kłoczew na warsztaty florystyczne, podczas których stworzono niepowtarzalne stroiki ze świeżych gałązek pachnącego świerku, suszonych pomarańczy i innych elementów. Warsztaty prowadziła pani Wioletta Mężyk z Pracowni Florystycznej w Kłoczewie. Dzięki dokładnym wskazówkom instruktorki, panie obecne na warsztatach wykonały dekoracje według własnych upodobań kolorystycznych. Warsztaty dodatkowo były formą międzypokoleniowego spotkania i wspólnego spędzenia czasu w twórczy sposób.


Świąteczne warsztaty decoupage

DSC_0927JPG

Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie zorganizował przed Świętami Bożego Narodzenia warsztaty zdobienia metodą decoupage. W zajęciach udział wzięły dwie grupy dzieci i młodzieży. Pierwsze spotkanie, którego tematyką były świąteczne anioły, poprowadziła lokalna pasjonatka sztuki decoupage pani Irena Syczewska Syroka. Pod jej okiem 16 osób wykonało ozdoby w kształcie aniołów. Drugie spotkanie zorganizowały bibliotekarki Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłoczewie i Filia Biblioteczna w Goździe dla grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Goździe.  Dzieci stworzyły piękne dekoracje świąteczne , które ozdobią domy i wprowadzą świąteczny nastrój.


Cała Polska Czyta Dzieciom

DSC_0746JPG

Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie każdego roku bierze udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom promując w ten sposób czytanie zarówno wśród dzieci jak też ich rodziców i opiekunów. Do udziału w tegorocznej akcji biblioteka zaprosiła uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Kawęczynie i Szkoły Podstawowej w Czernicu – łącznie 62 dzieci. Tym razem do głośnego czytania bajek zaangażowano członków zespołów śpiewaczych z terenu gminy Kłoczew. W pięknych ludowych strojach na kanapie przygotowanej dla czytających zasiadali kolejno przedstawiciele zespołów: „Kawęczyn”, „Czerniczanki z Kapelą”, „Kłoczewiacy”. Dzieci słuchały interesujących bajek (z morałem lub z humorem) i odpowiadały na pytania dotyczące ich treści. Spotkanie odbyło się 11 grudnia w Sali widowiskowej GOK. Akcja zintegrowała pokolenie dorosłych, seniorów i małych dzieci przy wspólnym czytaniu książek. Zachęcamy wszystkich dorosłych do poświęcania czasu na wspólną lekturę z dziećmi każdego dnia.


Mikołajki

DSC_0139JPG

Odwiedziny Świętego Mikołaja w gminie Kłoczew to coroczny zwyczaj. Tego roku ulubieniec wszystkich dzieci zawitał do Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie dnia 8 grudnia. Czekało na niego równo 100 dzieciaków w wieku od 3 do 11 lat. Zanim jednak Święty dotarł na miejsce spotkania, na najmłodszych czekało wiele innych atrakcji, a wśród nich: spektakl teatralny pt. „Pomocnik Św. Mikołaja” w wykonaniu Teatru Lalkowego „Czarodziej”, warsztaty kuglarskie i cyrkowe, konkursy i zabawy z muzyką. Dodatkowo każde dziecko mogło zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w foto-budce lub pomalować buzię w dowolne motywy. Na zakończenie mikołajkowej imprezy odbyło się oczekiwane spotkanie ze Świętym Mikołajem, który wręczył prezenty każdemu dziecku. W podziękowaniu, Mikołaj usłyszał kilka piosenek i wierszy w wykonaniu dzieci. W końcu, świąteczny gość został pożegnany i udał się w dalszą podróż po świecie, a w Kłoczewie pozostały uśmiechnięte i szczęśliwe dzieci.IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI ANGIELSKIEJ „I LOVE POEMS”


DSC_0134JPG

Już po raz czwarty z rzędu Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie we współpracy z nauczycielami języka angielskiego z Zespołu Placówek Oświatowych w Leopoldowie i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Rykach zorganizował Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Angielskiej pod hasłem „I LOVE POEMS”. W tegorocznym Konkursie udział wzięli uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum ze szkół z terenu gminy Kłoczew i gminy Ryki. Konkurs ma na celu zainteresowanie młodzieży szkolnej literaturą anglojęzyczną zarówno klasyczną jak też współczesną, podnoszenie kultury słowa wśród młodzieży, promocję i wpieranie młodzieży utalentowanej językowo i artystycznie, oraz integrację środowisk szkolnych. Jury w składzie:

Ewelina Bogusz – lektor języka angielskiego Szkoły Językowej FACE2FACE

Dominika Woźniak - lektor języka angielskiego i chińskiego Szkoły Językowej FACE2FACE

Anna Żaczek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie

wysłuchało 19 recytatorów i przyznało następujące nagrody:

I miejsce – Małgorzata Wasilewska, PSP nr 1 w Rykach

                      Kornel Wojtal, PSP nr 1 w Rykach

II miejsce – Kornelia Łukasiak, SP w Czernicu

                    Wiktoria Ambroziak, ZPO w Leopoldowie

III miejsce – Kornelia Pawlak, PSP nr 1 W rykach

Wyróżnienie:  Julia Cąkała, SP w Kłoczewie

Wszyscy laureaci oraz pozostali uczestnicy Konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez: Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie, Szkołę Językową FACE2FACE, Spółdzielnię Mleczarską Ryki, Burmistrza Miasta Ryki, PGKiM Ryki, Szkołę Językową GREEN OWL.


I Przegląd Piosenki Patriotycznej, Powstańczej i Żołnierskiej


zzzzzJPG

25 listopada br. w Kłoczewie odbył się I Przegląd Piosenki Patriotycznej, Powstańczej i Żołnierskiej, w którym udział wzięło 13 zespołów ludowych i chórów z terenu powiatu ryckiego. Wszyscy występujący śpiewali utwory patriotyczne zarówno te popularne jak również mniej znane lub regionalne, śpiewane gwarą. Na scenie zaprezentowały się następujące zespoły:

1.      Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy Karczmiska   Leopoldów

2.     Zespół Czerniczanki z Kapelą

3.     Zespół KALINA z Pawłowic

4.     Zespół Śpiewaczy BABECZKI z Zawitały

5.     Chór Seniora „RELAKS” z Ryk

6.     Zespół Śpiewaczy PELAGIA

7.     Chór Seniora ZORZA

8.     Zespół Kawęczyn

9.     Zespół Śpiewaczy „Rososzanki”

10. Zespół „Moszczanianki”

11. Klub Aktywnych Kobiet

12. Zespół STOKROTKA

13. Zespół KŁOCZEWIACY

Oprócz występów artystycznych, przygotowano inne atrakcje: wystawę „Ojcowie niepodległości” i słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli integrować się snując rozmowy przy kawie, herbacie i pysznych deserach. Dodatkowo każdy zespół otrzymał nagrodę-upominek za kultywowanie i upowszechnianie tradycji śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kłoczewie, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stężycy i Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Rykach. Gospodarzem I Przeglądu była Gmina Kłoczew.


GMINNY KONKURS PLASTYCZNY „KOCHAM POLSKĘ”

58134jpg

Gminny Konkurs Plastyczny „Kocham Polskę” został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie w celu uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i rozwinięcia ciekawości poznawczej związanej z Ojczyzną. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, o tematyce nawiązującej do skojarzeń z Ojczyzną - jej historią, zwyczajami, krajobrazem, tradycją i tożsamością narodową.

W konkursie udział wzięło 38 uczniów z klas 0-VIII i III gimnazjum.

Dnia 5 listopada 2018 r. Jury w składzie: Elżbieta Pleskot – przewodnicząca Jury, Anna Żaczek – członek Jury, Anna Popiołek – członek Jury dokonało oceny prac i przyznało następujące nagrody:

W kategorii klas 0-III:

I miejsce – Szymon Miłosz klasa 0 Szkoła Podstawowa w Kawęczynie

II miejsce – Bartłomiej Więckowski, klasa 0 Szkoła Podstawowa w Kawęczynie

II miejsce – Natalia Skorupa, klasa I Szkoła Podstawowa w Goździe

III miejsce – Olaf Osial, klasa I Szkoła Podstawowa w Goździe

W kategorii klas IV-VI:

I miejsce – Olga Przybysz, klasa VI Szkoła Podstawowa w Czernicu

II miejsce – Magdalena Bernaciak, klasa VI Szkoła Podstawowa w Czernicu

II miejsce – Kornelia Łukasiak, klasa VI Szkoła Podstawowa w Czernicu

III miejsce – Damian Dębek, klasa IV Szkoła Podstawowa w Kawęczynie

Wyróżnienia – Natalia Opieka, klasa VI Szkoła Podstawowa w Czernicu

Patryk Pieńkosz, klasa IV Szkoła Podstawowa w Kawęczynie.

W kategorii klas VII, VIII i III gimnazjum zgłoszono tylko dwie prace i przyznano nagrody za udział dla:

Julii Korda, klasa VIIb Szkoła Podstawowa w Kłoczewie

Alicji Łubianki, klasa III Gimnazjum w Czernicu

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują nagrody rzeczowe.


III Gminny Konkurs Recytatorski

5a990cc54236bjpg

6 listopada 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski. Z racji obchodzonej w tym roku 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę repertuar recytowanych utworów został opatrzony hasłem „Moja Ojczyzna”.  Do konkursu zgłoszono 64 uczestników ze szkół działających na terenie gminy Kłoczew. Recytatorzy prezentowali na scenie przygotowane wiersze i fragmenty prozy w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII, VIII i III gim. Występom przyglądali się nauczyciele, rodzice, oraz Kierownik Centrum Usług Wspólnych w Kłoczewie pani Ewelina Łysoń, która w imieniu Wójta Gminy Kłoczew podziękowała uczniom za zaangażowanie i udział w Konkursie i życzyła sukcesów na scenie. Grono Jury stanowili w tym roku goście zaproszeni z sąsiednich gmin: pani Joanna Zakrzewska – Instruktor ds. teatru i recytacji MGCK w Rykach, pani Agnieszka Pastor – Instruktor ds. teatru MDK w Dęblinie, pani Karolina Sych – Bibliotekarz MBP w Rykach. Członkowie Jury nie tylko oceniali, ale również dzielili się swoją wiedzą i radami aby uczestnicy Konkursu wypadli jak najlepiej przed publicznością. Konkurs recytatorski przebiegł w miłej atmosferze, a mali artyści mogli na swój sposób wyrazić patriotyzm i uczcić 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody za udział a laureaci dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez GOK i bibliotekę w Kłoczewie.


Poniżej prezentujemy wyniki Konkursu.


Gminne Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

IMG_5541JPG

Święto Niepodległości obchodzone jest w gminie Kłoczew każdego roku, jednak 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę przypadająca na 11 listopada br. celebrowana była w Kłoczewie w wyjątkowy sposób. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny sprawowana w Kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Kłoczewie oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego o godz. 12:00 w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.  Następnie korowód ze sztandarami na czele przemaszerował pod Pomnik Poległych Legionistów. Delegacje reprezentujące samorząd, jednostki organizacyjne, stowarzyszenia i szkoły złożyły wiązanki kwiatów w asyście harcerzy. W tym wyjątkowym dniu słowa do zgromadzonych mieszkańców gminy skierował Wójt Gminy Kłoczew Zenon Stefanowski. Dalsza część uroczystości odbywała się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kłoczewie. Pochód do hali prowadziły drużyny harcerskie a tuz za nimi zespoły ludowe niosły 15 metrową flagę. Dla uczestników imprezy przygotowano wiele atrakcji, między innymi wystawy i stoiska dotyczące lokalnych bohaterów zasłużonych w walkach o niepodległość ojczyzny – Janie Kupczyku czy kom. por. Robercie Kasperskim. Szkoły prezentowały sylwetki swoich patronów lub tematyczne wystawy historyczne. Dla najmłodszych zorganizowano stoiska animacyjne, na których dzieci własnoręcznie mogły składać modele samolotów, kwiaty origami, wykonać prace plastyczne lub pomalować twarze w barwy narodowe. Dodatkową atrakcją dla uczniów była gra terenowa „Z historią lokalną za pan brat”, podczas której grupy dzieci i młodzieży podążały śladem lokalnych wydarzeń i postaci historycznych. Wszystkich przybyłych na uroczyste odchody jubileuszowego Święta Niepodległości częstowano ciepłym lub słodkim poczęstunkiem. Wyjątkowy charakter tej uroczystości podkreślały występy artystyczne Chóru Dziecięcego GRH „Żołnierze września 1939 Garnizonu Dęblin” oraz zespołów ludowych „Kłoczewiacy”, „Czeniczanki z Kapelą” i „Kawęczyn”. Wspólnie śpiewano pieśni i piosenki patriotyczne oraz podziwiano pokaz musztry paradnej. Atmosferę jedności i radości wyrażono we wspólnym, spontanicznym tańcu narodowym –Polonezie. Mieszkańcy gminy Kłoczew po raz kolejny dowiedli, że z ochotą angażują się we wspólne tworzenie i przeżywanie ważnych uroczystości pielęgnujących kulturowe i historyczne dziedzictwo naszego regionu i kraju.


Koncert Patriotyczny

DSC_0308JPG

W sobotę 20 października w hali sportowej w Kłoczewie odbył się Koncert Patriotyczny zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie, Urząd Gminy Kłoczew i Szkołę Podstawową w Kłoczewie. Było to wydarzenie mające na celu wspólne świętowanie radosnej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas koncertu na scenie wystąpili lokalni artyści: zespół ludowy „Czerniczanki z Kapelą”, zespół śpiewaczy „Kawęczyn” oraz grupa młodzieży reprezentującej 4 Kłoczewską Drużynę Harcerek „ASTRUM” i 1 Kłoczewską Drużynę Harcerzy „WATAHA”. Wszyscy artyści śpiewali pieśni i piosenki patriotyczne te popularne jak „Z młodej piersi się wyrwało” jak też te mało znane publiczności. Pomiędzy występami lokalnych zespołów koncert urozmaicały występy taneczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „POWIŚlE” im. Kazimiery walczak „Mamci” z Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”.  Wiązanki najpiękniejszych polskich tańców narodowych bardzo spodobały się Kłoczewskiej publiczności. Goście zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na zakończenie odbył się koncert pt. „Wyśpiewać 100 lat wolności”  w wykonaniu znanego artysty Macieja Miecznikowskiego. Ten sławny muzyk z łatwością nawiązał wspaniały kontakt z publicznością i wspólnie z mieszkańcami gminy Kłoczew wyśpiewał wiele utworów patriotycznych. Wieczór upłynął w nastroju poczucia wspólnoty  i radości z tego, że już od stu lat żyjemy w wolnym kraju.


Apel Patriotyczny

Dzie Seniora 050jpg

Jesień to pora roku, która skłania do refleksji nad przemijaniem młodości i życia. Wraz z tymi rozmyślaniami nasuwa się idea zwrócenia uwagi w stronę seniorów, ich potrzeb i wartości jakie oni sami wnoszą do życia lokalnych społeczności. W celu wyrażenia szacunku dla osób w „dostojnym wieku”  Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie we współpracy z Urzędem Stanu Cywilnego zorganizował Gminny Dzień Seniora, który odbył się w niedzielę 7 października br. w hali sportowej SP w Kłoczewie. Pomysłodawcą tego wydarzenia był Wójt Gminy Kłoczew Zenon Stefanowski, a dodatkową inspirację do organizacji święta stanowiło zawiązanie się na terenie gminy Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów RADOŚĆ . W spotkaniu udział wzięło około 160 mieszkańców gminy. Program Gminnego Dnia Seniora rozpoczęła doniosła uroczystość wręczenia medali Jubilatom świętującym długoletnie pożycie małżeńskie. 18 par obchodziło złote gody czyli pięćdziesięciolecie małżeństwa, 3 pary świętowały sześćdziesięciolecie małżeństwa czyli diamentowe gody oraz jedna para, która obchodziła jubileusz 65-lecia małżeństwa czyli żelazne gody. Do grona dostojnych jubilatów dołączył również senior Ks. Kanonik Andrzej Olszewski świętujący w tym roku 50-lecie kapłaństwa. Wszystkim jubilatom i seniorom najlepsze życzenia składali Wójt Gminy Kłoczew oraz Przewodniczący Rady Gminy. Następnie odbył się występ pani Stefani Banuchy – seniorki i artystki nagrodzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Pani Stefania zaprezentowała autorski program kabaretowy oraz pieśni okolicznościowe. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni słuchali koncertu i wspólnie śpiewali z Dariuszem Tokarzewskim – muzykiem legendarnego zespołu VOX.  Dodatkowo serwowana herbata i słodki poczęstunek sprawiły, że spotkanie przebiegło w miłej i towarzyskiej atmosferze. Aktywny udział seniorów w przygotowanej uroczystości był wyraźnym sygnałem potrzeby organizowania święta adresowanego do starszych mieszkańców gminy. Niewątpliwie Gminny Dzień Seniora stanie się od tej pory coroczną tradycją.


Gminny Dzień Seniora

Dzie Seniora 050jpg

Jesień to pora roku, która skłania do refleksji nad przemijaniem młodości i życia. Wraz z tymi rozmyślaniami nasuwa się idea zwrócenia uwagi w stronę seniorów, ich potrzeb i wartości jakie oni sami wnoszą do życia lokalnych społeczności. W celu wyrażenia szacunku dla osób w „dostojnym wieku”  Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie we współpracy z Urzędem Stanu Cywilnego zorganizował Gminny Dzień Seniora, który odbył się w niedzielę 7 października br. w hali sportowej SP w Kłoczewie. Pomysłodawcą tego wydarzenia był Wójt Gminy Kłoczew Zenon Stefanowski, a dodatkową inspirację do organizacji święta stanowiło zawiązanie się na terenie gminy Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów RADOŚĆ . W spotkaniu udział wzięło około 160 mieszkańców gminy. Program Gminnego Dnia Seniora rozpoczęła doniosła uroczystość wręczenia medali Jubilatom świętującym długoletnie pożycie małżeńskie. 18 par obchodziło złote gody czyli pięćdziesięciolecie małżeństwa, 3 pary świętowały sześćdziesięciolecie małżeństwa czyli diamentowe gody oraz jedna para, która obchodziła jubileusz 65-lecia małżeństwa czyli żelazne gody. Do grona dostojnych jubilatów dołączył również senior Ks. Kanonik Andrzej Olszewski świętujący w tym roku 50-lecie kapłaństwa. Wszystkim jubilatom i seniorom najlepsze życzenia składali Wójt Gminy Kłoczew oraz Przewodniczący Rady Gminy. Następnie odbył się występ pani Stefani Banuchy – seniorki i artystki nagrodzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Pani Stefania zaprezentowała autorski program kabaretowy oraz pieśni okolicznościowe. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni słuchali koncertu i wspólnie śpiewali z Dariuszem Tokarzewskim – muzykiem legendarnego zespołu VOX.  Dodatkowo serwowana herbata i słodki poczęstunek sprawiły, że spotkanie przebiegło w miłej i towarzyskiej atmosferze. Aktywny udział seniorów w przygotowanej uroczystości był wyraźnym sygnałem potrzeby organizowania święta adresowanego do starszych mieszkańców gminy. Niewątpliwie Gminny Dzień Seniora stanie się od tej pory coroczną tradycją.


Zespół śpiewaczy Kawęczyn  nagrodzony w Filharmonii w Szczecinie

DSC_0417JPG

Miło nam poinformować, iż Jury IV Turnieju Muzyków Prawdziwych przyznało pierwszą nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych Zespołowi Śpiewaczemu Kawęczyn z gminy Kłoczew.Gospodarzem i organizatorem Turnieju Muzyków Prawdziwych jest Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Tegoroczna, czwarta edycja odbyła się w dniach   6 – 9 września 2018. Celem Turnieju jest promocja polskieji środkowoeuropejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach. Przez cały piątek i sobotę w sali kameralnej Filharmonii występowali śpiewacy, instrumentaliści, kapele i zespoły śpiewacze z najróżniejszych regionów kraju. Każdy prezentował dwa utwory obowiązkowe. Jeden z utworów wykonywanych przez uczestników Turnieju był odpowiedzią na wylosowany przed występem wątek tematyczny. Podczas tegorocznej edycji posługiwano się współczesnym językiem emotikonek, przedstawiających różne emocje.

Zespół Śpiewaczy Kawęczyn wylosował „irytację” i do tej emocji wykonał pieśń. Natomiast druga pieśń była dowolna – trzeba było tylko uzasadnić jej wybór.

Zespół wystąpił w składzie: Beata Dębek, Alicja Łubianka, Justyna Łubianka, Aleksandra Pieńkosz, Beata Pyrka, Barbara Sadrzak i Elżbieta Sadrzak. Nad całością czuwał instruktor – Paweł Warowny.


Narodowe Czytanie w gminie Kłoczew

DSC_0186JPG

Gmina Kłoczew po raz piąty włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, pod patronatem Pary Prezydenckiej. Celem spotkania była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości oraz obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekturą tegorocznego czytania była powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” oraz teksty Antologii Niepodległości. Wymienionych utworów można było posłuchać w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie oraz Szkole Podstawowej w Goździe gdzie działa Filia Biblioteczna. Fragmenty powieści czytali zaproszeni goście : Wójt Gminy Kłoczew pan Zenon Stefanowski, Kierownik CUW w Kłoczewie pani Ewelina Łysoń, Radna Gminy Kłoczew pani Irena Syczewska-Syroka, Dyrektor GOK-u pani Anna Żaczek, Wikariusz Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Okrzeji ks. Paweł Pajdosz, Sołtys Wsi Gózd pani Iwona Sowa, Sołtys wsi Gęsia Wólka pani Teresa Celej oraz uczniowie Szkół Podstawowych w Goździe i Kłoczewie a także członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki z Kłoczewa. Dodatkową lekturą Narodowego Czytania były 44 teksty Antologii Niepodległości, które zaprezentowali  uczniowie wzbogacając program również o piosenki patriotyczne. Wspólne czytanie, recytacja wierszy oraz śpiew były wyrazem naszego wspólnego uczczenia niepodległej ojczyzny i bardzo dobrą okazją aby ukazać jak ponadczasowa jest polska literatura.  


Dożynki Gminne 2018

IMG_4225JPG

26 sierpnia 2018 r. w miejscowości Stare Zadybie odbyły się Dożynki Gminy Kłoczew. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna sprawowana na boisku sportowym. Następnie po powitaniach wójta Zenona Stefanowskiego nastąpił tradycyjny obrzęd przekazania chleba włodarzom gminy Kłoczew przez starostów dożynkowych : panią Mariolę Całka i pana Andrzeja Storczyka. Ceremonii towarzyszył występ artystyczny przygotowany przez zespół ludowy „Czerniczanki z Kapelą” oraz młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie. Delegacje wieńcowe z 11 miejscowości gminy Kłoczew prezentowały kolejno wieńce i typowe przyśpiewki dożynkowe. Kolejnym punktem programu był festyn dożynkowy, podczas którego odbyło się wiele koncertów. Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Parszinskije Zori”, który przyjechał na specjalne zaproszenie z obwodu goreckiego w Białorusi. Następnie na scenie prezentowały się lokalne zespoły ludowe „Kłoczewiacy” i „Kawęczyn”, Orkiestra Dęta OSP w Żelechowie i gwiazda muzyki Disco-Polo „NON STOP”. Festyn dożynkowy zakończyła zabawa taneczna z zespołem „RELAX”. Na placu imprezy przygotowano wiele atrakcji tj. stoiska dożynkowe miejscowych stowarzyszeń i sołectw prezentujące rękodzieło ludowe i dawne przedmioty używane w gospodarstwach domowych, a także przysmaki kuchni regionalnej. Dzięki hojności sponsorów dzieci mogły za darmo korzystać z urządzeń rekreacyjnych. W trakcie Dożynek Gminnych 2018 przeprowadzono dwa konkursy. Jury w składzie: Agnieszka Sztelmach, Agnieszka Markiewicz, Anna Żaczek dokonało oceny wieńców przyznając nagrody w konkursie na „Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy Gminy Kłoczew 2018” następującym delegacjom:

I miejsce – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gęsia Wólka

II miejsce – Sołectwo Nowe Zadybie / Stowarzyszenie Kobiet „Wola Zadybska +”

III miejsce – Chór Gminy Kłoczew / Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kawęczyn

Komisja Konkursowa podkreśla wysoki poziom wykonania wszystkich wieńców dożynkowych, staranność, różnorodność użytych materiałów naturalnych, zastosowanie tradycyjnych konstrukcji oraz umiejętne włączenie symbolów narodowych w wieńce dożynkowe z racji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Jury w tym samym składzie oceniło również stoiska przygotowane w ramach konkursu na „Najciekawsze Stoisko Dożynkowe 2018” przyznając następujące nagrody:

I miejsce – Stowarzyszenie kobiet „Wola Zadybska+”

II miejsce – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kawęczyn

III miejsce – Stowarzyszenie „Nasza Przykwa”

Serdecznie dziękujemy wszystkim stowarzyszeniom i sołectwom, które wzięły aktywny udział w Dożynkach Gminnych 2018 czyniąc je atrakcyjnym i niezapomnianym wydarzeniem.


KRAINA MLEKIEM I MIODEM PŁYNĄCA

IMG_4306JPG

26 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbyła się impreza plenerowa zorganizowana w ramach projektu pt. „Kraina mlekiem i miodem płynąca – edukacyjno-promocyjne warsztaty serowarskie i pszczelarskie” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie w ramach planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Podczas imprezy zorganizowano konkurs kulinarny na „Najsmaczniejszą potrawę z serem” (zwyciężył Sernik Królewski przygotowany przez gospodynie z miejscowości Stryj), stoiska degustacyjne z miodem, serami z mleka koziego i krowiego, stoisko promocyjne z kosmetykami na bazie miodu i mleka, wystawę uli i narzędzi używanych przez pszczelarza oraz wystawę dawnych przedmiotów gospodarstwa domowego w szczególności używanych do wyrobu masła i sera. Każdy z uczestników imprezy mógł wykonać świecę z wosku pszczelego, ubić śmietanę na masło i wypróbować naturalne kosmetyki, a przede wszystkim posmakować miodów i serów. Przygotowano również galerię zdjęć z warsztatów serowarskich i pszczelarskich zorganizowanych w ramach tegoż projektu w miesiącu lipcu, oraz wystawę prac plastycznych wykonanych przez dzieci podczas spotkania z pszczelarzem. Imprezie towarzyszyły tradycyjne Dożynki Gminne, występy zespołów ludowych, biesiadnych i rozrywkowych. Pomimo deszczowej pogody, na imprezie panował radosny nastrój niczym w „krainie mlekiem i miodem płynącej”.

Partnerami operacji „Kraina mlekiem i miodem płynąca – edukacyjno-promocyjne warsztaty serowarskie i pszczelarskie” była Gmina Kłoczew, GS SCH w Kłoczewie, Stowarzyszenie LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” oraz Województwo Lubelskie.


Zakończenie zajęć wakacyjnych w GOK i GBP w Kłoczewie

DSC_0760JPG

Trzy kolejne tygodnie zajęć wakacyjnych w GOK i GBP w Kłoczewie minęły równie radośnie i dynamicznie jak te poprzednie. Czwarty tydzień rozpoczął się warsztatami tworzenia pacynek oraz zabawami teatralnymi. Osoby dorosłe i dzieci uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich i serowarskich w ramach realizacji projektu „Kraina mlekiem i miodem płynąca edukacyjno – promocyjne warsztaty serowarskie i pszczelarskie” dofinansowane z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. W drugiej połowie lipca odbyły się zajęcia wyjazdowe do Nowego Zadybia oraz Przykwy, jak zwykle dzieciaki z uśmiechem na twarzy uczestniczyły w przygotowanych zajęciach plastycznych i zabawach integracyjnych. W ramach wakacyjnych zajęć odbyła się również wycieczka do Ryk oraz Kino Letnie Pod Gwiazdami, które zgromadziło ponad 130 osób z terenu gminy Kłoczew. 3 sierpnia odbyły się ostatnie zajęcia w GOK i GBP. Dzieci bawiły się świetnie tworząc ogromne bańki mydlane, próbowały swoich sił na mini szczudłach oraz wykonały wspólną pracę plastyczną na folii.  Nie zabrakło również zabawy z karaoke. Dziękujemy za udział w zajęciach wakacyjnych i zapraszamy do korzystania z ofert Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłoczewie.


WARSZTATY SEROWARSKIE DLA DZIECI I DOROSŁYCH


IMG_20180724_142705jpg

W ramach projektu „Kraina mlekiem i miodem płynąca – edukacyjno-promocyjne warsztaty serowarskie i pszczelarskie” odbyły się zajęcia dotyczące sposobów przetwarzania mleka na sery i inne produkty mleczne. W kilkugodzinnych warsztatach serowarskich dla dzieci a następnie dla dorosłych udział wzięło 50 osób z terenu gminy Kłoczew. Pod okiem prowadzących ze szkoły serowarstwa Akademia Siedliska pod Lipami, uczestnicy warsztatów poznawali tajniki wytwarzania serów podpuszczkowych powszechnie znanych na terenie kraju. Pilni kursanci samodzielnie warzyli sery typu: oscypek, ser gouda, ser koryciński i ser żuławski. Degustowano i porównywano smaki serów wzbogaconych różnymi przyprawami i ziołami. Wszyscy mogli się przekonać jak łatwo i szybko można zrobić pyszny ser we własnej kuchni. Domowe sery to nie tylko zdrowa żywność ale także sposób na dodatkowy dochód gospodyń. Organizacja warsztatów serowarskich miała na celu: wzbogacenie wiedzy kulinarnej i pozyskanie inspiracji do tworzenia nowych smaków, popularyzację i promowanie idei „slow food” i wytwarzania naturalnej żywności opartej na produktach lokalnych oraz kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, pobudzenie mieszkańców wsi do poszukiwania sposobów na małą przedsiębiorczość w oparciu o lokalne zasoby.

Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie realizuje projekt pt. „Kraina mlekiem i miodem płynąca – edukacyjno-promocyjne warsztaty serowarskie i pszczelarskie” w ramach planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”WARSZTATY PSZCZELARSKIE DLA DOROSŁYCH

DSC_0186JPG

Warsztaty pszczelarskie wieczorową porą okazały się dobrym pomysłem na spotkanie i integrację lokalnej społeczności zainteresowanej „małymi przyjaciółmi ludzi”. Na warsztaty przybyli dorośli w różnym wieku, zarówno właściciele pasiek jak też zwykli zjadacze miodu. Pan Andrzej Ożóg - pszczelarz z Krakowa z wielką pasją dzielił się swoją wiedzą na temat pszczelarstwa. Wszyscy uczestnicy mogli uzyskać fachową odpowiedź na nurtujące ich pytania lub poradę pomocną w założeniu lub prowadzeniu pasieki. Można było smakować różnorakich miodów i wypić orzeźwiający napój z miodu i pietruszki przygotowany na oczach degustatorów. W tak sympatycznej atmosferze udało się uwrażliwić wszystkich na wielkie problemy małych pszczół, bez których życie człowieka na ziemi w szybkim czasie dobiegnie końca. Zwieńczeniem warsztatów było szkolenie z zakresu marketingu i sprzedaży produktów lokalnych, które poprowadziła pani Anna Wąsowska ze Stowarzyszenia LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”.  Mieszkańcy gminy Kłoczew po raz kolejny dowiedli, że są otwarci na kontakty i spotkania z ludźmi o ciekawych zajęciach i pasjach. Serdecznie dziękujemy za liczną obecność na warsztatach.

Warsztaty pszczelarskie zorganizowano w ramach projektu „Kraina mlekiem i miodem płynąca – edukacyjno-promocyjne warsztaty serowarskie i pszczelarskie”. Projekt otrzymał dofinansowanie z funduszu Unii Europejskiej.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020


WARSZTATY PSZCZELARSKIE DLA DZIECI

DSC_0503JPG

Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie na jeden dzień zamienił się w ul pełen bzyczących pszczół i uradowanych dzieci. Od rana do późnego popołudnia 40 dzieci odwiedziło GOK w celu spotkania z pszczelarzem podczas warsztatów pszczelarskich zorganizowanych z myślą o najmłodszych. W tajemniczy i ciekawy świat życia pszczół wprowadzał dzieci pan Andrzej Ożóg – pszczelarz z zamiłowania, autor nowatorskiego projektu edukacyjnego „Poznaj Pszczoły”, laureat nagrody Złotych Słoneczników, uhonorowany tytułem Szeryfa Praw Dziecka Unicef. Nasz niesamowity gość z wielką pasją i anielską cierpliwością przekazał dzieciom wiedzę o pszczołach wykorzystując specjalnie zbudowany ul wyposażony w kamerę i mikroskop, prawdziwe plastry woskowe pełne miodu, oraz wiele innych rekwizytów używanych przez pszczelarzy. Mali słuchacze mieli możliwość poznać smak miodów i zobaczyć jak powstają świece woskowe. Niczym pracowite pszczółki, dzieci wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem wosku pszczelego. Dzięki warsztatom, poznały znaczenie pszczół dla przyrody i człowieka. Mamy nadzieję, że już na zawsze pozostaną przyjaciółmi pasiastych stworzonek.

Warsztaty pszczelarskie zorganizowano w ramach projektu „Kraina mlekiem i miodem płynąca – edukacyjno-promocyjne warsztaty serowarskie i pszczelarskie”. Projekt otrzymał dofinansowanie z funduszu Unii Europejskiej.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020


Półmetek wakacji w GOK i GBP w Kłoczewie

DSC_0083JPG

Półmetek wakacji w Gminnym Ośrodku Kultury i Gminnej Bibliotece Publicznej w Kłoczewie za nami. Dzieci nie mogły narzekać na nudę. W ramach zajęć wakacyjnych odbyły się zajęcia krawieckie – wyszywanie koralikami  inicjałów swoich imion, zajęcia plastyczne podczas których dzieci wykonały prace o tematyce marynistycznej, przestrzenne maski zwierząt, kwiaty z krepiny i kolorowego papieru, zakładki do książek oraz wspólny plakat „Drzewo życia”. Odbyło się również spotkanie z podróżnikiem panią Dominiką Woźniak, na którym  dzieci poznały zwierzęta żyjące na poszczególnych kontynentach oraz wykonały prace na papierze ryżowym. Jednym z punktów wakacyjnych spotkań w GOKu były warsztaty udzielania pierwszej pomocy, które poprowadził pan Artur Błagowieszczeński – żołnierz zawodowy Jednostki Wojskowej 4929 w Dęblinie. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się warsztaty modelowania balonów, tworzenia biżuterii oraz tkania na mini krośnie, a także zajęcia kulinarne podczas których dzieci przygotowały zdrową i kolorową sałatkę owocową. Zorganizowano również zajęcia świetlicowe w Gęsiej Wólce i Bramce oraz wycieczkę do Warszawy. Dnia 12 lipca odwiedziła nas Letnia redakcja Gazety „Twój Głos”.


52 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

34962306_1808615755885824_3125435645326000128_njpg

W dniach 21 – 24 czerwca w Kazimierzu Dolnym odbył się 52 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Na kazimierskim rynku wystąpiły najlepsze kapele i śpiewacy ludowi w Polsce. Ta cykliczna impreza, ma na celu promowanie kultury ludowej i folkloru. Jest to obecnie najważniejsze i najbardziej prestiżowe spotkanie śpiewaków i instrumentalistów ludowych w kraju. Całość odbywa się na zasadzie konkursu, do którego przystępują kapele ludowe oraz zespoły grające na tradycyjnych instrumentach, a także śpiewacy i zespoły śpiewacze, których repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu kraju. Każdego roku na imprezę zjeżdżają goście z całego kraju.

Województwo lubelskie i gminę Kłoczew reprezentował Zespół Śpiewaczy z Kawęczyna. Niezmiernie jest nam miło poinformować iż Zespół Śpiewaczy z Kawęczyna, którego instruktorem jest Pan Paweł Warowny zdobył I miejsce na 52 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym n. Wisłą, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


„Jak nie czytam, jak czytam” – akcja masowego czytania

DSC_0127JPG

Po raz drugi w kraju i w Kłoczewie odbyła się akcja masowego czytanie „Jak nie czytam, jak czytam”. W piątkowy poranek 8 czerwca 2018r. przed budynkiem Urzędu Gminy w Kłoczewie spotkali się miłośnicy literatury aby zamanifestować, że czytanie jest modne i należy się nim chwalić! Do udziału w akcji przystąpili: Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki, uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów z Oddziałami Przedszkolnymi w Kłoczewie oraz reprezentantki Urzędu Gminy w Kłoczewie pani Grażyna Pyl - Sekretarz i pani Janina Dębek - Skarbnik. Razem prawie 70 osób.

Zadaniem uczestników wydarzenia było czytanie w jednym momencie dowolnych książek, które przynieśli bibliotekarze. Dodatkowo aby podkreślić i zaakcentować obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości bibliotekarki z biblioteki szkolnej oraz publicznej obłożyły książki w białe i czerwone  okładki symbolizujące barwy narodowe. Był to akcent wizualny ale jakże wymowny. Wspólne czytanie „pod chmurką”  jest jedną z nowych metod promocji czytelnictwa w środowisku lokalnym.


Seminarium Bibliotekarzy

DSC_0031JPG

W środę 6 czerwca Kłoczewska Biblioteka Publiczna gościła bibliotekarzy z powiatu ryckiego. Seminarium doskonalenia zawodowego zorganizowano we współpracy z Powiatową Biblioteką Publiczną w Rykach oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Gościem spotkania był Wójt Gminy Kłoczew pan Zenon Stefanowski, który skierował życzenia oraz podziękowania do bibliotekarzy za pracę dla społeczności lokalnej, za upowszechnianie wiedzy i promowanie kultury.

Wprowadzeniem do seminarium była prezentacja efektów realizacji projektu „Modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie wraz z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu”. Dofinansowanie Projektu w ramach Osi Priorytetowej 7 OCHRONA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO I NATURALNEGO, Działanie 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Prezentację przygotowali pracownicy GOK-u i biblioteki.

Roczną analizę pracy bibliotek sieci powiatu ryckiego na tle województwa i kraju przedstawił pan Mariusz Olejarczyk z Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rykach pan Wojciech Niedziółka zaprezentował pakiet edukacyjny „Z teczką sztubaka ku niepodległej” otrzymany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowany projekt edukacyjny „Dla Niepodległej” skierowany do szkół i instytucji kulturalno-oświatowych ma zachęcić rodaków do uczestnictwa w obchodach na terenie powiatu oraz kraju.

Zestaw edukacyjny zawiera materiały z okresu międzywojennego: plecak, mapy,  albumy, flagę, koperty ze znaczkami, banknoty, wzory przedwojennych gazet, listy przywódców i wiele innych ciekawych materiałów które można wykorzystać do organizacji spotkań z historią.  

Podczas szkolenia zostały poruszone tematy dotyczące wdrażania RODO w bibliotekach, akcji czytelniczych m.in.  „Jak nie czytam, jak czytam”, inicjatyw podejmowanych z okazji 100-lecia odzyskanie przez Polskę niepodległości, nowych form upowszechniania czytelnictwa i promocji książki.

Szkolenie było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i refleksji na temat prowadzonej działalności w poszczególnych bibliotekach, udziału w projektach i programach, promocji czytelnictwa i kultury w środowisku lokalnym jak również sugestii na temat pracy bibliotekarskiej.


Warsztaty decoupage

DSC_0079JPG

W Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie zakończyły się warsztaty decoupage zrealizowane dzięki pozyskaniu przez Gminę Kłoczew w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Kłoczewie dofinansowania w ramach konkursu grantowego ogłoszonego przez Fundację „OIC Poland” w Lublinie. W warsztatach decoupage wzięło udział 10 osób z terenu gminy Kłoczew. Odbyło się 6 spotkań, podczas których wykonano sześć różnych prac. Zajęcia poprowadziła Pani Irena Syczewska – Syroka.

W ramach zajęć grupa uczestniczyła w warsztatach wykonując jajka wielkanocne, serwetniki, herbaciarki, tace, słoiki i butelki szklane oraz anioły. Uczestniczki na podsumowanie warsztatów zaprosiły Pana Wójta Gminy Kłoczew – Zenona Stefanowskiego, który podziwiał prace wykonane podczas warsztatów.

Warsztaty decoupage pozwoliły uczestnikom zdobyć oraz poszerzyć wiedzę z zakresu techniki decoupage, a także przyczyniły się do dalszego samorozwoju w tej dziedzinie. Miła atmosfera, ciekawie prowadzone zajęcia i otwartość prowadzącego na długo pozostaną w pamięci.


Gminny Dzień Dziecka 2018

DSC_0062JPG

27 maja 2018 r. na boisku sportowym w Starym Zadybiu  już po raz szósty z inicjatywy Wójta Gminy Kłoczew został zorganizowany Gminy Dzień Dziecka.  

Impreza rozpoczęła się od programu artystyczno – profilaktycznego pełnego zabaw interaktywnych dla dzieci i osób dorosłych, który poprowadziły animatorzy z Agencji Artystycznej „Kopalnia Marzeń”. Nie zabrakło również stoiska z malowaniem twarzy, pokazu mega baniek mydlanych oraz licznych konkursów. Dużym zainteresowaniem cieszył się wśród dzieci szczudlarz oraz żywa maskotka – lew Alex znany z filmu animowanego „Madagaskar 2”. W tym samym czasie pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej zapraszali najmłodszych do „Kącika plastycznego”, gdzie miłośnicy plastyki, mieli okazję wykazać się swoją wyobraźnią i talentem wykonując plakaty profilaktyczne oraz prace przestrzenne t.j. serduszka, sowy czy kwiaty.

Dodatkowych wrażeń dostarczyły najmłodszym pokazy samochodów strażackich przygotowane przez OSP Nowe Zadybie, Kawęczyn, Janopol, Gęsia Wólkę, Wylezin, Stare Zadybie, Czernic. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Komendy Powiatowej Policji w Rykach oraz policyjny radiowóz. W trakcie trwania imprezy każde dziecko mogło skorzystać z bezpłatnego parku zabaw.  

Nie zabrakło również występów wokalnych dzieci i młodzieży, którzy zdobyli pierwsze i drugie miejsce w Konkursie Polskiej Piosenki Rozrywkowej „ESTRADA” w tym roku uczestnicy wykonywali utwory z repertuaru Majki Jeżowskiej, a dla wszystkich występujących słodkie upominki ufundowała Firma Ubojnia z Masarnią Patrycja Koryś. Podczas imprezy Wójt Gminy Kłoczew Pan Zenon Stefanowski wręczył dyplomy i nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu plastyczno – fotograficznego „Moja mama to potrafi”. Prace można było podziwiać na wystawie umieszczonej obok „Kącika plastycznego”.

Przed sceną odbyły się również ciekawe warsztaty taneczne, które stanowiły atrakcyjną formę spędzenia wolnego czasu dla całych rodzin.

Długo wyczekiwanym momentem był występ Neli Zawadzkiej finalistki pierwszej edycji programy The Voice Kids a w repertuarze młodej wokalistki nie mogło zabraknąć znanego utworu „Meluzyna” Małgorzaty Ostrowskiej, który śpiewała z artystką licznie zgromadzona  publiczność. Po występie młoda artystka pozowała do zdjęć i rozdawała autografy dla dużej rzeszy fanów.      

Ostatnim punktem imprezy była wspólna zabawa z zespołem EdiT.

Organizatorem Gminnego Dnia Dziecka był Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie.


Konkurs Polskiej Piosenki Rozrywkowej "ESTRADA"

DSC_0019JPG

22 maja 2018 roku odbył się już po raz drugi Konkurs Polskiej Piosenki rozrywkowej „ESTRADA” zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie.  Uczestnicy konkursu wykonywali utwory z repertuaru Majki Jeżowskiej. W konkursie wzięło udział około 40 uczestników, którzy konkurowali w kategoriach: występy solowe i występy zespołów.

Protokół konkursu ESTRADA.pdf


Konkurs plastyczno - fotograficzny

wyniki_konkursupng

Konkurs plastyczno - fotograficzny „Moja mama to potrafi” zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie został rozstrzygnięty. Konkurs miał na celu uczczenie Dnia Matki, rozwijanie aktywności twórczej i wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży a także rozwijanie talentów i kreatywności dzieci i młodzieży.

Na konkurs wpłynęło łącznie 41 prac w dwóch kategoriach: praca plastyczna, zdjęcie.

Nagrody główne zostaną wręczone podczas Gminnego Dnia Dziecka ( 27 maja) na boisku sportowym w Starym Zadybiu.

Szczegóły w protokole.

Protokół konkursu plastyczno - fotograficznego.pdf


TYDZIEŃ BIBLIOTEK

DSC_0054JPG

Tydzień Bibliotek 2018 za nami!

Kolejna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek już za nami. Jak co roku w dniach od 8 do 15 maja bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłoczewie oraz Filii Bibliotecznej w Goździe przygotowali szereg działań związanych z popularyzacją czytelnictwa.

Podczas tegorocznej edycji przebiegającej pod hasłem „(Do)Wolność czytania” zrealizowaliśmy różne formy spędzania czasu w bibliotece.

Spotkania najmłodszych czytelników z literaturą:

Na spotkania do biblioteki i filii bibliotecznej przybyli uczniowie oraz przedszkolaki ze Szkół Podstawowych w Goździe, Kawęczynie oraz Kłoczewie. Dzieci dowiedziały się jak wygląda droga książki od autora do czytelnika, jak wygląda praca bibliotekarza i historia działalności biblioteki oraz  jakie zbiory posiada. Ponadto wysłuchały czytanych bajek, brały udział w licznych grach i zabawach literackich, plastycznych oraz rekreacyjnych. Dodatkową atrakcją był udział w warsztatach de coupage na których ozdobili własnoręcznie drewniane zakładki do książek.

Warsztaty teatralno-recytatorskie dla młodzieży:

Uczniowie klas VII i gimnazjum ze Szkół Podstawowych w Kłoczewie i Goździe uczestniczyli w warsztatach teatralno-recytatorskich z Panem Michałem Pastuszakiem-instruktorem z dziedziny teatru oraz żywego słowa. Pan Michał opowiedział na czym polega praca aktora oraz recytatora.

Warsztaty rozpoczęły się od ćwiczeń które, zintegrowały zespoły i pokazały jak ważną rolę w grupie odgrywa skupienie i wzajemna współpraca. Kolejnym ważnym punktem, którego nie mogło zabraknąć było ćwiczenie dykcji, operowanie głosem oraz zadania rozwijające koncentrację, umiejętność wzajemnego słuchania się oraz odpowiednia postawa podczas recytacji. Udział w takich warsztatach a przede wszystkim zgłębienie technik recytatorsko-aktorskich niejednokrotnie wzbudziły wśród uczestników chęć recytacji oraz gry aktorskiej na scenie w przyszłości.

Najlepsi czytelnicy biblioteki i filii bibliotecznej:

15 maja odbyło się spotkanie z najlepszymi czytelnikami minionego roku, będącego zwieńczeniem trwającego XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Celem konkursu czytelniczego było  popularyzowanie i ożywianie czytelnictwa w środowisku, zainteresowanie użytkowników biblioteki i filii bibliotecznej dobrą literaturą oraz promocja działań biblioteki.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Najlepszy czytelnik roku 2017” odbyło się w bibliotece w Kłoczewie. Nagrodzonych zostało 23 czytelników z 50  nominowanych do konkursu. Aby znaleźć się na liście nominowanych należało przeczytać minimum 40 książek w ciągu roku kalendarzowego, z listy nominowanych jury wyłoniło zwycięzców z każdej kategorii wiekowej.  Laureaci konkursu otrzymali gratulacje, dyplomy oraz nagrody książkowe.

Laureaci konkursu czytelniczego: „Najlepszy czytelnik roku 2017”

Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie

6-12 lat:

1.       Matyska W. z Nowego Zadybia - 83 książki

2.       Buczek N. z Kłoczewa - 61 książek

3.       Matyska A. z Nowego Zadybia - 59 książek

4.       Beczek K. z Wylezina - 50 książek

      13-15 lat:

1.       Cąkała J. z Kłoczewa - 43 książki

      20-24 lat:

1. Przybysz K. z Rzyczyny - 53 książki

2. Dębek S. z Kawęczyna - 49 książek

25-44 lat:

1.       Matyska W. z Nowego Zadybia - 118 książek

2.       Babik M. z Nowego Zadybia - 104 książki

3.       Kiliszek K. ze Starego Zadybia - 81 książek

45-60 lat:

1.       Kulik A. z Kłoczewa - 90 książek

2.       Seroczyńska B. z Kłoczewa - 88 książek

Pow. 60:

1.       Pleskot E. z Kłoczewa - 149 książek

2.       Rygielska K. z Woli Zadybskiej - 138 książek

3.       Kwas B. z Zarytego - 116 książek

4.       Zatyka T. z Kłoczewa - 81 książek

Filia Biblioteczna w Goździe

Do 5 lat:

1. Szczybelska M. z Gęsiej Wólki - 51 książek

6-12 lat:

1.       Sowa K. z Gozda - 154 książki

2.       Janiszek P. z Gozda - 67 książek

3.       Beczek K. z Gozda - 50 książek

13-15 lat:

1. Wójcik K. z Sokoli - 50 książek

25-44 lat:

1.       Beczek R. z Gęsiej Wólki - 101 książek

2.       Stonio M. z Bramki - 70 książek

Wszystkim serdecznie gratulujemy wyników osiągniętych w czytelnictwie i zachęcamy do dalszego systematycznego odwiedzania biblioteki i filii bibliotecznej.


Spotkanie autorskie z Haliną Prządką

DSC_0081JPG

W piątkowe popołudnie 11 maja 2018 r. w sali widowiskowej GOK odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie z regionalną poetką panią Haliną Prządką – autorką tomiku „Całą duszą”. Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Pani Halina jest mieszkanką Piastowa w gminie Żelechów. Do kręgu jej zainteresowań należą: medycyna oraz psychologia. W roku 2016 wydała debiutancki tomik, który  zaprezentowała na kłoczewskiej scenie. W swojej twórczość podejmuje tematy życiowych wyborów, rozterek, uczuć, wartości oraz wiary. Pisze o pięknie otaczającego świata, o okolicy w której mieszka.

Podczas spotkania poetka recytowała swoje wiersze często mówiące o przeznaczeniu życia człowieka, o domu rodzinnym o miłości i nadziei. Tak bogata tematyka, inspirowana codzienną egzystencją wzbudziła nie tylko zainteresowanie, lecz i wzruszenie wśród publiczności. Lekkie, wpadające w ucho utwory bardzo spodobały się uczestnikom spotkania. Dodatkowo każdy prezentowany wiersz uzupełniała ciekawym komentarzem.

Znakomitym dopełnieniem obcowania z poezją był piękny śpiew Alicji i Klaudii Celej, które swoim występem wokalnym uświetniły całość spotkania. Wykonane przez nie utwory doskonale komponowały się z treścią prezentowanych wierszy.

W dalszej części spotkania wszyscy uczestnicy zapozowali do pamiątkowej fotografii i zakupili tomiki wierszy z osobistą dedykacją od Pani Haliny. Spotkanie przebiegło w serdecznej i ciepłej atmosferze. Jego miłym końcowym akcentem była dyskusja z najmłodszymi uczestnikami, uczniami ze Szkoły Podstawowej w Kłoczewie. Rozmowy z poetką zaspokoiły ciekawość młodzieży dotyczącą jej przygody z poezją, warsztatem pisarskim i inspiracjami jakie czerpie w swojej twórczości. Dyskusja była tak fascynująca, że mogłaby trwać w nieskończoność…


Rozstrzygnięcie konkursu literackiego "ZNACZENIE WOLNOŚCI"

Konkurs literacki „ZNACZENIE WOLNOŚCI”, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną  w Kłoczewie rozstrzygnięty! Konkurs miał na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Celami konkursu były: zachęcenie uczniów i dorosłych do wykorzystania opowiadania lub rozprawki jako jednej z form wypowiedzi, kształtowanie własnego, niepowtarzalnego stylu pisania, zachęcenie uczestników do poznawania przeszłości historycznej Polski, rozbudzanie świadomości języka jako składnika dziedzictwa kulturowego, wyrabianie nawyku dbałości o kulturę języka oraz kształtowanie wśród uczestników konkursu tożsamości narodowej  i postawy patriotycznej.

Na konkurs wpłynęło 20 prac ze Szkół Podstawowych w Czernicu, Gozdzie i Kłoczewie. Prace konkursowe oceniło jury w składzie: Beata Konopka-Rybak – przewodnicząca jury, nauczyciel polonista ZSZ nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach, Bożena Łukasiak – członek jury, nauczyciel polonista SP im. Jana Kupczyka w Woli Zadybskiej, Anna Popiołek – członek jury, starszy bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłoczewie. Jury dokonało oceny prac i postanowiło przyznać następujące nagrody w dwóch kategoriach:

·         opowiadanie twórcze – uczniowie klas IV-VI:

I miejsce – Dominika Beczek (klasa V SP w Gozdzie )

II miejsce – Cezary Buczek (klasa VIb SP w Kłoczewie)

III miejsce – ex aequo: Amelia Kostyra (klasa V SP w Kłoczewie),                                                              

                                         Przemysław Piątek (klasa Va SP w Kłoczewie)

·         rozprawka – uczniowie klasy VII, gimnazjum, osoby dorosłe:

I miejsce – ex aequo: Dominika Popiołek (klasa IIa gimnazjum SP w Kłoczewie),                            

                                       Aleksandra Hejduk (klasa II gimnazjum SP w Gozdzie)

II miejsce – Kacper Przybysz (klasa VII SP w Czernicu)

III miejsce – ex aequo: Emilia Mućka (klasa II gimnazjum SP w Kłoczewie),                                                        

                                         Emilia Woźniak (klasa II gimnazjum SP w Kłoczewie)

Jury podkreślało wyrównany poziom prac i różnorodność pomysłów interpretacji „znaczenie wolności”. Było pod wrażeniem jak uczestnicy konkursu zmagali się z tematem patriotyzmu, interpretacją ważnych faktów historycznych oraz odnalezieniem osobistej tożsamości. Organizator serdecznie dziękuje za udział i zainteresowanie konkursem. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora.  


Kurs języka angielskiego

DSC_0010JPG

W Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie zakończył się kurs z języka angielskiego, w którym wzięło udział ponad 20 osób z terenu gminy Kłoczew.  Kurs trwał ponad 8 miesięcy. 26 kwietnia 2018 r. uczestnicy kursu przystąpili do egzaminu TOEIC Bridge. Każdy uczestnik otrzyma międzynarodowy certyfikat potwierdzający poziom biegłości językowej zgodny z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego. Kurs zorganizowany został przez Akademię Języków Obcych Easy English. Kurs przyczynił się do rozwijania kompetencji komunikacyjnej i umiejętności przetwarzania informacji, podniesienia kompetencji językowych oraz do poznania szerokiej wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych.


Warsztaty florystyczne

DSC_0253JPG

W Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie zakończyły się warsztaty florystyczne zrealizowane dzięki pozyskaniu przez Gminę Kłoczew w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Kłoczewie dofinansowania w ramach konkursu grantowego ogłoszonego przez Fundację „OIC Poland” w Lublinie. W warsztatach florystycznych wzięło udział 10 osób z terenu gminy Kłoczew. Odbyło się 5 spotkań, podczas których wykonano pięć różnych prac. Zajęcia poprowadziła Pani Wioletta Mężyk – florysta.

W ramach zajęć grupa uczestniczyła w warsztatach wielkanocnych, wykonując palmę i stroik na stół wielkanocny. Po świętach odbyły się jeszcze 3 spotkania, w ramach których Panie wykonały wianek na drzwi, które są wizytówka naszego domu. Własnoręcznie wykonany wianek to również niezwykły element dekoracyjny naszego domu.

Na kolejnych zajęciach grupa wykonała obraz naturą malowany („posypywane obrazki”) na drewnie panie szkicowały obrazek, a następnie wyklejały za pomocą produktów sypkich takich jak: piasek, kasza, ryż, wiórka itp. Na ostatnich zajęciach powstały piękne lampiony, dzięki którym można stworzyć miły wieczorny nastrój.

Warsztaty florystyczne pozwoliły uczestnikom zdobyć oraz poszerzyć wiedzę z zakresu florystyki, a także przyczyniły się do dalszego samorozwoju w tej dziedzinie. Miła atmosfera, ciekawie prowadzone zajęcia i otwartość prowadzącego na długo pozostaną w pamięci uczestników zajęć florystycznych.


XXIV Gminny Przegląd Teatrów Szkolnych

DSC_0442JPG

Dnia 16 kwietnia 2018 roku odbył się XXIV Gminny Przegląd Teatrów Szkolnych. W przeglądzie wzięło udział cztery grupy teatralne. Swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czernicu i Szkoły Podstawowej w Goździe. Szczegóły rozstrzygnięcia konkursu w załączonym protokole.

Protokół.pdf


Noc Andersena

DSC_0031JPG

Już po raz trzeci zorganizowaliśmy dla młodych czytelników NOC z ANDERSENEM. Przedsięwzięcie to odbyło się  z okazji Światowego Dnia Książki Dziecięcej oraz urodzin Hansa Christiana Andersena – duńskiego baśniopisarza.

W piątkowe popołudnie 6 kwietnia prawie siedemdziesięcioro wielbicieli Andersena spotkało się w Gminnym Ośrodku Kultury aby uczcić 213 urodziny pisarza.

Zgodnie z tradycją spotkanie rozpoczęto od informacji na temat życia i twórczości autora. Następnie dzieci swoimi okrzykami zaprosiły pana Andersena do wspólnej wieczornej zabawy. W postać pisarza wcieliła się instruktorka GOK-u Wioleta Woźniak.

W imieniu wszystkich zebranych dzieci Julia Storczyk odczytała powitalny wiersz przygotowany specjalnie na tę okazję oraz odśpiewano sto lat dla jubilata. W podziękowaniu za piękne powitanie pan Andersen poczęstował dzieci urodzinowymi słodkościami.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć wspólnej lektury, pisarz  przeczytał baśń p.t. „Brzydkie kaczątko” i zadawał pytania dotyczące jej treści.  Po wysłuchaniu lektury dzieci otrzymały na pamiątkę spotkania długopisy z logo imprezy oraz kolorowe kartki na których własnoręcznie napisały wymyślone przez siebie życzenia oraz rysunki dla solenizanta. Życzenia powiesiły na wiklinowym labiryncie, który powstał podczas ubiegłorocznej Nocy z Andersenem.

W trakcie trwania spotkania rozstrzygnięto konkurs na kostium przedstawiający postać z baśni Andersena. Wszystkie osoby, które przygotowały kostiumy otrzymały nagrody rzeczowe oraz zapozowały do pamiątkowego zdjęcia z panem Andersenem.

Dla podtrzymania tradycji dzieci wspólnie z pisarzem zasadziły drzewko ozdobne, które zostało nazwane tytułem jego baśni: „Calineczka”. Wspólnej zabawie nie było końca, dzieci odgadywały zagadki oraz kalambury, oglądały bajki, wykonały opaski łabędzie oraz zatańczyły wspólnie kilka elementów baletu.

Najbardziej oczekiwaną atrakcją Nocy z Andersenem był pokaz tańca z ogniem, który rozpoczął się w godzinach nocnych. Agencja Artystyczna KILM events zaprezentowała emocjonujący show z efektami specjalnymi który był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników.

Dzięki zorganizowaniu „Nocy z Andersenem” Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Kłoczewie miały okazję pokazać obraz miejsca gdzie można atrakcyjnie spędzić czas oraz zachęcić do korzystania ze swojej oferty.Debata kandydatów na  posłów do sejmu I kadencji II Rzeczpospolitej

DSC_0844JPG

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski.   W całym kraju organizowane są uroczystości związane z tym wydarzeniem. Również w naszej gminie nie mogło zabraknąć imprezy upamiętniającej tę ważną rocznicę.  6 kwietnia 2018 roku, w GOK-u  w Kłoczewie odbyła się pozorowana debata kandydatów na  posłów do sejmu I kadencji II Rzeczpospolitej. Debata miała     na celu szerzenie patriotyzmu wśród społeczności lokalnej poprzez przybliżenie postaci, które były budowniczymi polskiej suwerenności. W pierwszej części programu naszego spotkania wyświetlona została prezentacja o tematyce niepodległościowej, a prowadząca – Emilia Mućka uświadomiła wszystkim jak wiele przeciwności  i problemów Polacy musieli pokonać, abyśmy mogli żyć  w wolnym państwie.  W drugiej części odbyła się debata czterech kandydatów do sejmu II Rzeczpospolitej: Wincentego Witosa (członkinie sztabu wyborczego - Ewelina Rodak i Julia Sadurska), Ignacego Paderewskiego (członkinie sztabu wyborczego – Anastazja Jędrych i Julia Cąkała), Marii Moczydłowskiej (w postać wcieliła się Martyna Babik, a członkinią jej sztabu została Zuzanna Przeworska)    i Ignacego Daszyńskiego (członkinie sztabu – Aleksandra Barwicka i Dominika Wesołowska). Na początku przedstawiciele sztabów zaprezentowali życiorys swojego posła, a później jego poglądy polityczne i zasługi dla Polski. W czasie trwania trzeciej części akademii przeprowadzony został quiz sprawdzający wiedzę uczestników. Pytania dotyczyły biografii i poglądów  posłów, a także okresu I wojny światowej oraz dwudziestolecia międzywojennego. W czwartej,  a zarazem ostatniej części spotkania przeprowadzony został sondaż wyborczy. Organizatorką debaty była pani Teresa Polak, a przedstawicielkami klubów poselskich uczennice Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów z Oddziałami Przedszkolnymi w Kłoczewie. Dziewczyny ubiegają się o mandat poselski do XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Aby go zdobyć postanowiły zaprojektować  i przeprowadzić kampanię wyborczą wybranego posła na sejm II Rzeczpospolitej. Opisana debata jest jednym z elementów ich kampanii.

                                                                                                                Autorzy artykułu: Anastazja Jędrych i Julia Cąkała.


Konkurs plastyczny "Ignacy Paderewski"

20180404_1438141jpg

Dnia 4 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie odbył się konkurs plastyczny pt. ,,Ignacy Paderewski”. Uczestnicy, w wieku od 12 do 14 lat, mieli z zadanie wykonać szkic lub malunek Ignacego Paderewskiego. Wszyscy oddali piękne prace, jury w postaci Pani Longiny Cybulskiej i Pani Wioletty Duczek miało naprawdę trudne zadanie. Po burzliwych obradach jury zdecydowało się przyznać:

 1 miejsce- Izabela Majek

2 miejsce- Julia Piecek

3 miejsce- Mateusz Konopka

Wyróżnienie- Eliza Piwońska

Wyróżnienie- Patryk Majsterek 

Po skończonym konkursie uczestnicy poznali życiorys Paderewskiego, jego politykę i zasługi dla Polski, poprzez wysłuchanie wystąpień na jego temat. Wszyscy świetnie się bawili i dowiedzieli się wiele ciekawych informacji.

Organizatorkami konkursu i wystąpień były Anastazja Jędrych i Julia Cąkała, uczennice klasy 7 Szkoły Podstawowej  im .Polskich Noblistów z Oddziałami Przedszkolnymi w Kłoczewie.  im .Polskich Noblistów z Oddziałami Przedszkolnymi w Kłoczewie. Dziewczyny ubiegają się o mandat poselski do XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Aby go zdobyć postanowiły zaprojektować i przeprowadzić kampanię wyborczą wybranego posła na sejm II Rzeczpospolitej (w tym przypadku Ignacego Jana Paderewskiego). Opisany konkurs jest jednym z elementów ich kampanii.

                                                                                                                 Autorzy artykułu: Anastazja Jędrych i Julia Cąkała.


Wyniki IX edycji Wielkanocnego Konkursu Plastycznego

DSC_0309JPG

Na konkurs wpłynęło łącznie 71 prac w trzech kategoriach: Palma Wielkanocna, Pisanka, Kartka Świąteczna. Dnia 23 marca 2018 roku powołane przez organizatora Jury w składzie: Przewodnicząca Jury: Wioletta Mężyk – florysta, Członek Jury: Elżbieta Pleskot – emerytowany nauczyciel przedmiotów artystycznych, Członek Jury: Longina Cybulska – Animator kultury.

Protokół.pdf

Warsztaty wielkanocne

DSC_0265JPG

W okresie przedświątecznym w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie odbyły się  warsztaty wielkanocne. Zostały one zorganizowane dzięki pozyskaniu przez Gminę Kłoczew w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Kłoczewie dofinansowania w ramach konkursu grantowego ogłoszonego przez Fundację „OIC Poland” w Lublinie. Odbiorcami działań utworzonego Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji było 20 osób z terenu gminy Kłoczew. Warsztaty florystyczne dla grupy 10 osobowej poprowadziła Pani Wioletta Mężyk - florysta wykonując na pierwszym spotkaniu stroiki na stół wielkanocny.

Zbliżające się święta wielkanocne to czas radości z powodu Zmartwychwstania Pańskiego. Będziemy spotykać się przy wspólnym stole z rodziną, by uczcić to wyjątkowe wydarzenie. Miłym akcentem dekoracyjnym symbolizującym nowe życie, radość i przemianę na pewno będzie  własnoręcznie wykonany świąteczny stroik.

Na drugim spotkaniu Panie wzięły udział w warsztatach wicia palm. Palma to tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej w kościele katolickim. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy.

Również w ramach utworzonego Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji 10 osób dorosłych z terenu gminy Kłoczew wzięło udział w warsztatach decoupage. Spotkanie poprowadziła Pani Irena Syczewska – Syroka posiadająca szeroką wiedzę i pasję do tworzenia metodą decoupage. Tematem przewodnim spotkania była pisanka wielkanocna, która symbolizuje rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Uczestnicy spotkania poznając tajniki techniki decoupage poznali radość tworzenia własnymi rękami, wzbogacili się o nowe doświadczenia w zakresie rękodzieła artystycznego i wykonali nietuzinkowe ozdobne pisanki wielkanocne.

Warsztaty wielkanocne przyczyniły się do uświadomienia ich uczestnikom, że trzeba zdobywać nowe doświadczenie i przede wszystkim rozwijać często skrywane pasje i talenty.


Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką

DSC_0403JPG

W ramach popularyzacji książek i czytelnictwa Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie zaprosiła na spotkanie autorskie znakomitą pisarkę książek dla dzieci Panią Zofię Stanecką. W spotkaniu które odbyło się 28 marca 2018 roku uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Goździe oraz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kupczyka w Woli Zadybskiej wraz z wychowawcami.

W pierwszej części spotkania p. Zofia opowiedziała na czym polega praca pisarza i jakie etapy składają się na powstanie książki, skąd biorą się pomysły i kto uczestniczy w procesie jej wytworzenia. Swoje opowieści ilustrowała dowcipnymi rysunkami co dodatkowo wzbudzało zainteresowanie wśród dzieci.

W drugiej części spotkania nie mogło zabraknąć wspólnej lektury pisarki. Pani Zofia przeczytała dwa fragmenty słynnej bestselerowej serii o przygodach „Basi” co było świetną okazją do rozmów na temat wolności i co dla dzieci znaczy to słowo. Każdy uczestnik spotkania miał za zadanie narysować i opowiedzieć czym dla niego jest wolność.

Rozmowy jakie prowadziła p. Zofia z dziećmi obfitowały w niekończące się pytania do pisarki, dotyczące zarówno książek już powstałych jak również o plany na przyszłość.

Na zakończenie spotkania autorka chętnie rozdawała autografy oraz pozowała do wspólnej pamiątkowej fotografii.

Mamy nadzieję że osobisty kontakt dzieci z pisarką bardziej zachęci ich do sięgania po literaturę.


Święto Kobiet

DSC_0145JPG

W niedzielne popołudnie 11 marca już po raz ósmy zorganizowano dla pań Gminne Święto Kobiet. Program Święta Kobiet obfitował w wiele atrakcji. Na początku uroczystości wszyscy wysłuchali życzeń od Wójta Gminy Kłoczew Zenona Stefanowskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Marka Cąkały. Program artystyczny rozpoczęły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Kłoczewie, Alicja Celej i Wiktoria Zalech, które zaśpiewały piosenkę pt.: „Damą być”. Publiczność mogła podziwiać również tańce. Taniec „Kalinka” i taniec hiszpański wykonali uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej w Kłoczewie a Twista przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Goździe. Uroczystość uświetniły również swoim występem uczennice gimnazjum z Kłoczewa, które zaśpiewały piosenkę z repertuaru Anny Jantar pt.:” Sex appeal”. Nie zabrakło również występów naszych zespołów śpiewaczych „Kłoczewiacy”, „Czerniczanki z Kapelą” i Zespół z Kawęczyna. Wystąpił również Chór Gminy Kłoczew a ich występ był dodatkową okazją do pokazania się publiczności w nowo uszytych strojach. Na zakończenie wszyscy wysłuchali koncertu Dariusza Tokarzewskiego z zespołu VOX. Artysta kształcił się w Średniej Szkole Muzycznej w Lublinie oraz na UMCS - Inst. Artystyczny. Pan Dariusz Tokarzewski był wiolonczelistą Włościańskiej Orkiestry Symfonicznej w Zamościu oraz w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Pracował jako kierownik muzyczny w Teatrze Lalki i Aktora w Lublinie i Agencji Artystycznej "Estrada" w Lublinie.

W 1987 zastąpił Ryszarda Rynkowskiego w zespole VOX z którym koncertował w NRD, RFN, USA, Kanadzie, Australii, oraz w niezliczonych koncertach na terenie kraju. Nagrał z grupą VOX kilka płyt m.in.: "VOX", "Sing, Sing, Sing" z orkiestrą Gustawa Broma, "Cudowna podróż", "Moda i miłość", "Najpiękniejsze kolędy polskie". Dariusz Tokarzewski jest społecznikiem, bierze udział w wielu koncertach charytatywnych na terenie Świdnika, z których dochód przeznaczony jest na rzecz dzieci niepełnosprawnych.
Zwieńczeniem imprezy był słodki poczęstunek.

Dziękujemy konferansjerom Wiktorowi Kiliszkowi i Karolowi Cegiełka z grupy teatralnej „Kędziorki” działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie za prowadzenie uroczystości oraz wszystkim występującym za uświetnienie swoim występem Gminnego Dnia Kobiet oraz nauczycielom Pani Joannie Mróz, Genowefie Koźlak, Edycie Kania i Barbarze Bernaciak za przygotowanie uczniów do występu.

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie.


Ferie z GOK-iem i Biblioteką

11jpg

Ferie w Gminnym Ośrodku Kultury już za nami! Ferie zimowe rozpoczęliśmy od przedstawienia pt.: „Bazyliszek” w wykonaniu aktorów z teatru Krak-Art z Krakowa. Tego dnia dzieci wykonały prace plastyczne oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych. Podczas ferii odbyły się również zajęcia w szkołach z terenu gminy Kłoczew. W Szkole Podstawowej w Goździe zostały przeprowadzone kreatywne warsztaty decoupage. Dzieci poznały technikę zdobniczą decoupage i dowiedziały się, jak w prosty, ale efektowny sposób można ozdabiać różne przedmioty. 2 lutego odbyły się kolejne zajęcia wyjazdowe w Szkole Podstawowej w Starym Zadybiu i Szkole Podstawowej w Woli Zadybskiej. Dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których wykonały wspólny plakat zatytułowany „Sporty zimowe” oraz barwne karnawałowe maski, nie zabrakło również zabaw integracyjnych. W Szkole Podstawowej w Czernicu odbyły się warsztaty z makramy, czyli sztuki wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Warsztaty poprowadziła pani Elżbieta Pleskot, natomiast w Szkole Podstawowej w Kawęczynie uczestniczyły w zajęciach krawieckich wykonując piękne, kolorowe filcowe sowy. W ostatni dzień ferii  w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie odbyły się warsztaty klocków Lego, w których udział wzięło 50 osób. Dzieci konstruowały roboty, samochody, dźwigi i wiele innych budowli.

Podczas ferii nie zabrakło również wycieczek, 1 lutego odbyła się wycieczka do Warszawy. Dzieci zwiedziły Gmach Telewizji Polskiej oglądając m.in. studio programu „Pytanie na śniadanie” czy „Dzień dobry tvn” oraz Zamek Królewski. Niemałą atrakcją okazała się sala zabaw „Kolorado”, gdzie czekało mnóstwo atrakcji, między innymi: trampolina, labirynt i basen z piłeczkami. Ostatnim punktem wycieczki była regenerująca przekąska w McDonald's.

W drugim tygodniu dzieci odwiedziły Ryki. Na początek udały się do Kina Renesans, gdzie obejrzały bajkę „Pszczółka Maja”. Następnie udały się na Pływalnię Powiatową, gdzie korzystały m.in. ze zjeżdżalni, jaccuzi oraz brodzika dla najmłodszych.

Ferie dostarczyły zarówno dzieciom jak i prowadzącym moc wrażeń i radości.


Charytatywny Koncert Noworoczny 2018

74JPG

Koncerty Noworoczne w Gminie Kłoczew można zaliczyć do naszej lokalnej tradycji. W tym roku koncert miał po raz pierwszy charytatywny charakter. Otwarte serca publiczności, gości i mieszkańców gminy utwierdzają w przekonaniu, że było warto! Dla najmłodszych mieszkańców gminy (podopiecznych Fundacji „Zdążyć z pomocą”, zmagających się ze swoją niepełnosprawnością: Madzi i Norberta) zebrano do puszek, z licytacji i sprzedaży słodkości przygotowanych przez lokalne stowarzyszenia zebrano ponad 8 tys. zł.

Przed Kłoczewską publicznością w minioną niedzielę 4 lutego wystąpili laureaci XXIII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek i lokalne zespoły ludowe Czerniczanki, Grupa Śpiewacza z Kawęczyna, Kłoczewiacy oraz Chór Gminy Kłoczew. Gwiazdą wieczoru był autor popularnego programu TV „Jaka to melodia” - Robert Janowski - z zespołem muzyków.

Bezpretensjonalizm artysty w kontakcie z publicznością wytworzył świetną atmosferę nie tylko w czasie koncertu. Na zakończenie każdy miał okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z artystą i zdobyć autograf.

Organizatorem koncertu był Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie we współpracy z urzędem gminy.

Organizację koncertu wsparło finansowo i rzeczowo wiele osób, instytucji oraz firmy, tj. Rada Gminy Kłoczew, SciTeex Group, Sala Bankietowa Marzenie w Kłoczewie, EkoFarma Żelechów, Panie Ewa i Patrycja Koryś, Piekarnia Warowny, Fedro Osieck, GS w Kłoczewie, „EKO-SANEL, z Siedlec, H. Jurzysta, Usługi Wod – Kan z Sobolewa, MARTYNK  Sosnówka, ALMARtrans Kłoczew, BS Ryki, EXKOM Ryki, Usługi Budowlane H. Sitek Przykory, POLFRAMET Kłoczew, TRANS – DROG Sobolew, Studio b-Art. Kłoczew, Państwo Danuta i Józef Demianiukowie, Szkoła Podstawowa w Kłoczewie, Szkoła Podstawowa w Goździe.

Dziękujemy naszym nieocenionym, lokalnym artystom: Chórowi Gminnemu, Czerniczankom z Kapelą, Kłoczewiakom, Zespołowi z Kawęczyna, uczniom ze Szkoły Podstawowej w Kłoczewie i opiekunom, wolontariuszom i wszystkim zaangażowanym w realizację koncertu.

 Słowa podziękowania kierujemy też do stowarzyszeń za przygotowanie słodkości, ze sprzedaży, których dochód przeznaczono na pomoc Madzi i Norbertowi.

 Przedmioty na licytacje charytatywną przekazali: Kino Renesans, Studio Mosaic, gazeta „Twój Głos”, Salon urody i dietetyki „Naturis”, sklep z art. papierniczymi „Kleks”, Alicja Bany, Beata Żaczek Księgarnia S.C., kosz słodyczy do firmy Traktus z Ryk, lot nad Dęblinem ufundował Aeroklub Orląt z Dęblina.

Zgromadzona po brzegi kłoczewskiej hali sportowej, publiczność oraz jej dobroczynność utwierdzają nas w decyzji o organizacji charytatywnego koncertu na rzecz pomocy chorym dzieciom z naszej gminy również w przyszłym roku, na który już teraz serdecznie zapraszamy.XXIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

DSC_0058JPG

24 stycznia w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów z oddziałami przedszkolnymi w Kłoczewie odbył się XXIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłoczewie. Konkurs organizowany corocznie ma na celu kultywowanie i podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd, rozbudzenie talentów wokalno- instrumentalnych oraz integrowanie dzieci i młodzieży z terenu gminy Kłoczew. W tegorocznym przeglądzie wzięło udział około 130 uczestników, którzy konkurowali w kategoriach: występy solowe, występy zespołów, instrumentaliści. Wyniki konkursu w załączonym protokole

PROTOKÓŁ.pdf


Kwesta na rzecz WOŚP w gminie Kłoczew

20180114_130005jpg

Podczas 26 Finału WOŚP zbierano środki „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Na terenie gminy Kłoczew kwestowało 11 wolontariuszy, co pozwoliło na przeprowadzenie zbiórki w wielu miejscowościach gminy: Kłoczewie, Starym Zadybiu, Woli Zadybskiej, Goździe, Czernicu, Kawęczynie. Wolontariusze i opiekunowie to młodzież i dorośli z terenu gminy Kłoczew: Dominika Wesołowska, Martyna Babik, Zuzanna Przeworska, Aleksandra Barwicka, Alicja Marciszka, Martyna Rodak, Sandra Kudlak, Dominika Kapusta, Anna Popiołek, Wioleta Woźniak, Longina Cybulska. Zebrana przez nich kwota: 3270,01 zł została przekazana do sztabu WOŚP w Dęblinie. W dniu finału był czynny Gminny Ośrodek Kultury oferujący herbatę i słodki poczęstunek dla wolontariuszy i opiekunów, ponadto ciepły posiłek został ufundowany przez „Bar-Stoner”- Irena i Mariusz Stoń z Kłoczewa, za co bardzo dziękujemy.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.