sobota, 27 lipca 2024

Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”

Data dodania: 19 kwietnia 2023

19 kwietnia uczniowie klas 6a i 6b ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN do której po raz drugi dołączył się Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie.

Na samym początku uczniowie dowiedzieli się więcej o wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz samej akcji Żonkile. Wspólnie wykonaliśmy papierowe żonkile, które są symbolem pamięci o narodzie żydowskim. W ramach akcji uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Będę pisać”, który opowiada o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Następnie wysłuchali opowiadania „Takich dwóch, jak nas trzech” Katarzyny Ryrych. Kamienica, w której mieszka bohaterka opowiadania, nie jest specjalnie reprezentacyjna, a pradziadek nie pozwala z tym nic zrobić bo kamienica ma dla niego większą wartość. W tekście Katarzyny Ryrych opowiedziana została wyjątkowa historia przyjaźni trzech chłopców oraz ukazana wartość jaką niesie pamięć. Nawiązując do opowiadania przeprowadziliśmy z uczestnikami dyskusję, a następnie wypełnili oni karty pracy. Na zakończenie uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej. Dziękujemy za obecność i aktywny udział w akcji.