czcionka: A- A+
kontrast: A A A
Dziś jest
czwartek, 23 maja 2024

Akcja „Żonkile”

Data dodania: 19 kwietnia 2024

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci i głównym motywem akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od początku towarzyszy jej hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Rok 2024 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Rodziny Ulmów. Przypadająca 80. rocznica zamordowania rodziny w Markowej na Podkarpaciu przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów jest okazją do przybliżenia postawy bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Błogosławiona Rodzina Ulmów należy do licznego grona bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę. Ulmowie są w Polsce oraz poza jej granicami symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym.

Aby przybliżyć młodszemu pokoleniu historię powstania w getcie warszawskim zaprosiliśmy uczniów klas 6 ze Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Kłoczewie na słuchowisko „Szuflada” oraz film „Było-nie ma-jest” oraz nawiązując do roku Rodziny Ulmów przedstawiliśmy wystawę „Ulmowie. Nie ma większej miłości” pochodzącej ze zbiorów Programu Niepodległa o historii polskiej rodziny, która oddała swe życie za pomoc Żydom.

KRONIKA WYDARZEŃ

Skip to content