poniedziałek, 16 września 2024

Dożynki Gminy Kłoczew

Data dodania: 29 sierpnia 2024

W niedzielę osiemnastego sierpnia 2024 r. w Starym Zadybiu odbyły się Dożynki Gminy Kłoczew. Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą Dziękczynną za plony, której przewodniczył ks. kan. dr Piotr Paćkowski – Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie; kazanie wygłosił –  ks. kan.  Eugeniusz Filipiuk – Proboszcz Parafii pw. Zwiastowania NMP
w Żelechowie. Po Mszy Świętej poświęcone zostało 7 wieńców dożynkowych, przygotowanych przez Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich. Uroczystość uświetniła wspaniałą oprawą muzyczną Orkiestra Dęta OSP w Garwolinie. Następnie na scenie wystąpiła Iza Woźniak – utalentowana mieszkanka Kłoczewa, zdobywczyni m.in. I miejsca
w II Powiatowym Festiwalu Piosenki Religijnej. Następnie po odśpiewaniu hymnu i po powitaniu gości nastąpił tradycyjny obrzęd przekazania chleba włodarzom gminy Kłoczew przez starostów dożynkowych: Państwa Beatę i Zbigniewa Kwasów ze Starego Zadybia, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 12 ha. Ceremonii towarzyszył występ artystyczny przygotowany przez Zespół Śpiewaczy „Kawęczyn”. Na ręce gospodarzy chleb złożyli również przedstawiciele 22 sołectw oraz 2 stowarzyszeń gminnych. Po przemówieniach Wójta Gminy Kłoczew pana Zenona Stefanowskiego i zaproszonych gości, na scenie prezentowały się delegacje wieńcowe z 7 miejscowości gminy Kłoczew, ośpiewując w tradycyjny sposób wieńce uplecione ze zbóż, ziół i kwiatów. Oceny wieńców i stoisk dokonała Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora w składzie:
Przewodniczący Jury: Wanda Księżopolska – etnograf, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga w kategorii: działalność naukowa, dokumentacja, animacja i upowszechniania kultury ludowej; były pracownik Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach

Członek Jury: Beata Różowicz –  kustosz Parafialnego Muzeum Ziemi Trojanowskiej
w Korytnicy,  twórczyni ekspozycji Muzeum Regionalnego w Górznie, regionalistka, kolekcjonerka antyków, miłośniczka malarstwa Leona Wyczółkowskiego

Członek Jury: Wioleta Rzążewska – magister sztuki, artysta – plastyk

W Konkursie na „Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy Gminy Kłoczew 2024” Komisja Konkursowa wyłoniła Laureatów:

I miejsce – KGW Nowe Zadybie

II miejsce – KGW Kłoczew

III miejsce – KGW w Starym Zadybiu

W Konkursie na „Najciekawsze Stoisko Dożynkowe” wzięło udział 14 kół,
stowarzyszeń i sołectw. Motywem przewodnim stoisk były ozdoby i dekoracje wykonane ze słomy. Zwycięzcami zostali:

I miejsce – KGW Nowe Zadybie

II miejsce – Stowarzyszenie Inicjatyw Wiejskich „Wspierajmy się” w Czernicu

III miejsce – KGW Janopol

Kolejnym punktem programu był festyn dożynkowy, podczas którego odbyło się wiele koncertów. Na scenie prezentowały się lokalne zespoły ludowe: „Kłoczewiacy”, „Czerniczanki z Kapelą”, „Kawęczyn”. Długo wyczekiwanym punktem festynu był występ Zespołu Pieśni
i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W powstaniu zespołu niebagatelną rolę odegrał Bogusław Szot. W 1964 roku zespół po raz pierwszy udał się na wyjazd zagraniczny na Węgry. Od 1993 roku Zespół jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Obecnym kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” jest Jerzy Horbowski. Tegoroczną gwiazda wieczoru była formacja disco polo Topky,  a godzinę później odbyła się zabawa  taneczna z zespołem DobraNocka.

Oprócz atrakcyjnych stoisk dożynkowych przygotowanych przez stowarzyszenia, KGW, sołectwa na placu imprezy można było odwiedzić stoiska promocyjne instytucji: Bank Spółdzielczy w Rykach, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Fundacja DKMS, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna Ryki oraz firm: Ubojnia z Masarnią Patrycja Koryś – Mazurek, Winnica Tomani – Anna i Tomasz Kosińscy, Pszczelarz – Beata Puzio – Cuch,  Firma Stihl, Wikliniarz – Mariusz Baryczka, Ubezpieczenia ANOS – Edyta Łysiak, Szkółka Krzewów – Mariusz Molenda oraz stoiska z pracami szydełkowymi, obrazami, biżuterią ze stali nierdzewnej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się stworzona specjalnie na tę okazję ścianka do wykonania zdjęć w scenografii dożynkowej. Dla dzieci przygotowano darmowy park rozrywki.

Patronat medialny objęli: tygodnik powiatu ryckiego Twój Głos, Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin.

Jak co roku Dożynki Gminy Kłoczew były wielkim świętem rolników. Dożynki przypominają
o trudnej pracy rolnika, dzięki której mamy chleb. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia. Szczególne słowa uznania kierujemy do Stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich, sołectw z terenu Gminy Kłoczew. Dziękujemy druhom z OSP za czuwanie nad bezpieczeństwem. Dziękujemy wszystkim firmom wystawienniczym oraz sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe.