wtorek, 14 maja 2024

Dożynki Powiatowo – Gminne

Data dodania: 24 sierpnia 2023

W niedzielę 20 sierpnia 2023 r. w Starym Zadybiu odbyły się Dożynki Powiatowo – Gminne.

Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą Dziękczynną za plony, której przewodniczył ks. Prałat Eugeniusz Filipiuk – Proboszcz Parafii w Żelechowie oraz ks. dr Piotr Paćkowski – Proboszcz Parafii w Kłoczewie, kazanie wygłosił – ks. Kan Stanisław Chodźko – Proboszcz Parafii w Rykach. Oprawę muzyczną Mszy Świętej przygotowała Orkiestra Dęta OSP w Rykach.

Po zakończeniu Mszy i powitaniu zebranych gości nastąpił

tradycyjny obrzęd przekazania chleba włodarzom Gminy Kłoczew – Panu Zenonowi Stefanowskiemu i Powiatu Ryckiego – Panu Dariuszowi Szczygielskiemu przez starostów dożynkowych: Panią Annę Paterek z Gęsiej Wólki oraz Pana Jerzego Antolaka z Ownii. Ceremonii towarzyszył występ artystyczny przygotowany przez Zespół Kłoczewiacy. Na ręce gospodarzy chleb złożyli również przedstawiciele 20 sołectw oraz 2 stowarzyszeń z terenu Gminy Kłoczew oraz przedstawiciele poszczególnych gmin z terenu Powiatu Ryckiego. Po przemówieniach Wójta Gminy Kłoczew pana Zenona Stefanowskiego, zaproszonych gości oraz Starosty Ryckiego Dariusza Szczygielskiego na scenie prezentowały się delegacje wieńcowe z 8 miejscowości gminy Kłoczew, ośpiewując w tradycyjny sposób wieńce uplecione ze zbóż, ziół i kwiatów.

Oceny wieńców i stoisk dokonała Komisja Konkursowa w składzie: Wanda Księżopolska – etnograf, laureatka Nagrody im. Oskara Kolbergaw kategorii: działalność naukowa, dokumentacja, animacja i upowszechnianie kultury ludowej; wieloletni pracownik Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach;

Aneta Niedźwiedzka – instruktor w Centrum Animacji i Kultury w Sulbinach, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie oraz Wydziału artystycznego Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej.

Elżbieta Kacprzak – Piwońska – starszy specjalista ds. ekologii i ochrony środowiska. Pierwsze miejsce w Konkursie na „Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy Gminy Kłoczew” zdobył wieniec uwity przez Koło Gospodyń Wiejskich Kłoczew. Na etapie powiatowym w kategorii wieniec nowoczesny I miejsce zajęło KGW Lendo Wielkie, natomiast w kategorii wieniec tradycyjny KGW Kłoczew.

Dożynki były również okazją do nagrodzenia pracy rolników, którzy w roku ubiegłym oddali do Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach najwięcej litrów mleka. Nagrody otrzymali: Mateusz Piątek, Marzena Barszcz, Daniel Kwas, Mariusz Błachnio oraz Artur Gorzkowski.

Na scenie prezentowały się zespoły z terenu Gminy Kłoczew i Powiatu Ryckiego: Kłoczewiacy, Czerniczanki z Kapelą, Kawęczyn, Moszczanianki, KGW Brzeziny oraz zespół „Dębliniacy”. Długo wyczekiwanym punktem festynu był występ Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy z Tarnowa Podgórnego. Repertuar „Lusowiaków” jest bardzo bogaty: obejmuje zarówno tańce narodowe takie jak: polonez, krakowiak, oberek, mazur, kujawiak, a także suity i tańce z różnych regionów: Wielkopolski, Kurpi, Rzeszowa, Górnego Śląska, Lublina, Łowicza, Kaszub, Beskidu Śląskiego i Nowego Sącza. Kierownikiem zespołu jest Pani Zofia Sokołowska. W listopadzie 2021 roku Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy obchodził 25-lecie istnienia.

Po występie „Lusowiaków” nastąpił koncert Rokiczanka – Polish Folk Group. Było ludowo, kolorowo i energicznie. Zdawało się, że temperatura która była tego dnia dość wysoka wzrosła dzięki nim jeszcze bardziej. Późnym wieczorem scenę przejął zespół BRAThANKI. Przenieśliśmy się na chwilę do kina w Lublinie, zakładając czerwone korale w muzycznej podróży. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z Zespół muzyczny Nemesis podczas której cały parkiet przed sceną zapłonął. Był odlot!Oprócz atrakcyjnych stoisk dożynkowych przygotowanych przez stowarzyszenia, KGW, sołectwa na placu imprezy można było odwiedzić stoiska promocyjne instytucji: Bank Spółdzielczy w Rykach, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz firm: Spółdzielnia Mleczarska, „ULMER” S. J. Ulmer Danuta i Paweł, Ubojnia z Masarnią Patrycja Koryś – Mazurek, Winnica Tomani – Anna i Tomasz Kosińscy, stoisko z miodami, Firma Stihl, Wikliniarz – Mariusz Baryczka, stoisko z sękaczami, Firma Raiffeisen. Dla dzieci przygotowano darmowy park rozrywki ze zjeżdżalniami, trampolinami i innego rodzaju atrakcjami oraz konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Bank Spółdzielczy w Gliwicach.

Patronat honorowy nad Dożynkami Powiatowo – Gminnymi objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski; Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Poseł na Sejm RP Leszek Kowalczyk.

Patronat medialny nad dożynkami objęli: TVP 3 Lublin, TWÓJ GŁOS – gazeta powiatu ryckiego, Echo Katolickie, Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Podlasie oraz regionalne portale informacyjne: Podlasie24.pl, DNews.pl. Słoneczna pogoda, przepiękne wieńce, przykuwające uwagę stoiska dożynkowe oraz zaangażowanie mieszkańców, stowarzyszeń, kół, sołectw oraz niezliczona liczba gości i uczestników imprezy przyczyniły się na sukces Dożynek Powiatowo – Gminnych. Dziękujemy wszystkim Państwu za obecność.