czcionka: A- A+
kontrast: A A A
Dziś jest
piątek, 14 czerwca 2024

Narodowe Czytanie

Data dodania: 07 września 2022

6 września miała miejsce XI odsłona Narodowego Czytania w Gminie Kłoczew. Wydarzenie to wpisało się w Rok Romantyzmu Polskiego oraz dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Aby podkreślić wybitną wartość literacką utworów spotkanie zostało połączone z koncertem pt. „Ballady pod klonem”. Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie od wielu lat zaprasza do wspólnego celebrowania święta literatury zarówno dorosłych jak i młodych ludzi, którzy na nowo ukazują fenomen polskiej twórczości poprzez odczytanie fragmentów i ich interpretację.

Zaproszeni goście, którzy odczytali fragmenty ballad i romansów:

  1. Pani Grażyna Pyl – Sekretarz Gminy Kłoczew (utwór „Pierwiosnek”)
  2. Pani Longina Cybulska- Dyrektor GOK-u („Do przyjaciół”)
  3. ks. kan. dr Piotr Paćkowski – Proboszcz Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie („Świteź”)
  4. Pan Antoni Całka – Dyrektor S. P. im. Polskich Noblistów w Kłoczewie („To lubię”)
  5. Karolina Papiernik – uczennica ze S.P. im Polskich Noblistów w Kłoczewie („Rękawiczka”)
  6. Róża Burcon – uczennica ze S.P. im Polskich Noblistów w Kłoczewie („Pani Twardowska”)
  7. Kinga Sowińska – uczennica ze S.P. im. Henryka Sienkiewicza w Goździe („Rybka”)

Czytanie utworów zostało połączone z koncertem pt. „Ballady pod klonem” w wykonaniu duetu: Dominiki Ruszkiewicz (instruktor ds. upowszechniania kultury w GOK w Kłoczewie) oraz Michała Miłosza z Ryk (wokalista, gitarzysta, technik sceniczny )przy akompaniamencie gitary w wykonaniu Joanny Mróz – nauczyciela języka rosyjskiego. Ballady, które zostały wyśpiewane to: „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Lilije” i„Powrót do taty”. Wydarzenie miało miejsce w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie. Scena stała się na ten czas zaczarowanym parkiem wypełnionym wrzosami, trawami i ławeczką schowaną w cieniu klonowych liści. Koncert oraz odczytywane fragmenty w tak przygotowanej scenerii podkreśliły wyjątkową aurę romantycznych dzieł.

Uczestnikami wydarzenia byli: przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gminy Kłoczew członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, przedstawiciele Gminnego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „RADOŚĆ”, nauczyciele, uczniowie oraz sympatycy biblioteki.

Na pamiątkę wydarzenia literackiego każdy uczestnik otrzymał brelok z herbem Gminy Kłoczew oraz napisem „Narodowe Czytanie w Gminie Kłoczew”.

Na tę okazję zostały też przygotowane kotyliony, które zostały przypięte wszystkim aktywnym uczestnikom wydarzenia. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym oraz przybyłym gościom. Mamy nadzieję, że nasza odsłona Narodowego Czytania cieszyła się dobrym odbiorem, a koncert był ucztą dla ducha.

KRONIKA WYDARZEŃ

Skip to content