czcionka: A- A+
kontrast: A A A
Dziś jest
czwartek, 23 maja 2024

Narodowe Czytanie

W poniedziałkowe wczesne popołudnie mieszkańcy Gminy Kłoczew spotkali się na placu Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie aby wspólnie uczestniczyć w 10. jubileuszowym wydaniu Narodowego Czytania. Akcja ta została zainaugurowana przez Prezydenta RP wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych odsłonach czytano dzieła Aleksandra Fredry,  Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego Przedwiośnie Stefana Żeromskiego a ponadto Antologię Niepodległości oraz zbiór 8 nowel. W ubiegłym roku  Lekturą Narodowego Czytania była Balladyna Juliusza Słowackiego.

Narodowe Czytanie stale od 10 lat rozwija się i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Dlatego też, Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie już od kilku lat włącza się do akcji aby z wielką przyjemnością popularyzować kanon polskiej literatury i zachęcać do jej czytania i rozważania. 

Podczas tegorocznej akcji mogliśmy posłuchać fragmentów dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. W rolę czytających wcielili się nauczyciele i uczennice ze SP im. Polskich Noblistów w Kłoczewie oraz pracownicy GOK i biblioteki: Beata Maszkiewicz, Katarzyna Marciszka, Tomasz Łukasiak, Olga Kuśmierek, Paulina Rusek, Longina Cybulska, Dominika Celej oraz Anna Popiołek.

„Moralność pani Dulskiej” to utwór wyjątkowy, znajdujemy w nim zarówno komizm jak i gorzką ironię ale przede wszystkim przesłanie moralne, które potępia zło. Sztuka Zapolskiej to barwne odmalowanie postaci i wyczucie języka.  Pojęcie „dulszczyzna” trwale wpisało się do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji. 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym i słuchającym za zaangażowanie we wspólne Narodowe Czytanie 2021.

KRONIKA WYDARZEŃ

Skip to content