czcionka: A- A+
kontrast: A A A
Dziś jest
piątek, 14 czerwca 2024

Otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej

Data dodania: 22 maja 2024

W dniu wczorajszym na zaproszenie Biblioteki Narodowej uczestniczyłyśmy w wyjątkowym wydarzeniu a mianowicie w otwarciu Pałacu Rzeczypospolitej na placu Krasińskich. Specjalnie na tę uroczystość  został skomponowany przez Tadeusza Woźniaka utwór „Słowo”, zawierający m.in. cytaty z „Kazań świętokrzyskich”, fragmenty „Rocznika świętokrzyskiego” oraz „Kroniki Galla Anonima”. Następnie na fasadzie pałacu odbył się pokaz multimedialny 3D, łączący obraz z muzyką i poezją. W wykonaniu wybitnych aktorów takich jak: Anna Dymna, Jan Peszek, Wiktor Zborowski pojawiły się utwory polskich poetek i poetów:

Juliana Tuwima „Jeżeli”

Bolesława Leśmiana „W malinowym chruśniaku”

Adama Zagajewskiego „Wspomnienia”

Tadeusza Różewicza „Czas na mnie”

Zuzanny Ginczanki „Wyjaśnienie na marginesie”

Agnieszki Osieckiej „Niech żyje bal”. 

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie wystawy najcenniejszych zabytków piśmiennictwa. Ekspozycję otwiera najstarszy zabytek polskiej historiografii „Rocznik świętokrzyski dawny”. Wyeksponowano cenne pamiątki po polskich noblistach: autografy „Quo vadis” i „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza, list Marii Skłodowskiej – Curie, notatniki Czesława Miłosza. Rękopisy i pierwodruki dzieł m.in. Jana Kochanowskiego, Mikołaja Reja, Jana Chryzostoma – Paska, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Jana Potockiego, Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Cypriana Kamila Norwida, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Elizy Orzeszkowej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zofii Nałkowskiej, Brunona Schulza, Kazimierza Moczarskiego i Witolda Gombrowicza. Cześć ekspozycji została poświęcona Fryderykowi Chopinie oraz Mikołajowi Kopernikowi. Na wystawie eksponowane są średniowieczne księgi liturgiczne, renesansowy rękopis „Geografii” Ptolemeusza i portolany Angela Freducciego i Antonia Milla.

Wczorajszy wieczór na długo zapadnie nam w pamięci, było wiele emocji a wszystko za sprawą wielkiej literatury. Była to prawdziwa uczta dla oka, ucha i ducha. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Pałacu Rzeczpospolitej i zobaczenia zabytków polskiego i światowego piśmiennictwa począwszy od VIII wieku po czasy współczesne.

Dziękujemy za przekazaną do naszej biblioteki publikację „Pałac Rzeczypospolitej. Trzy razy otwierana. Najcenniejsze zbiory Biblioteki Narodowej w Pałacu Rzeczypospolitej” opracowaną przez Tomasza Makowskiego przy współpracy Patryka Sapały, a Państwa zapraszamy do zapoznania się z powyższą publikacją.

KRONIKA WYDARZEŃ

Skip to content