czcionka: A- A+
kontrast: A A A
Dziś jest
czwartek, 23 maja 2024

Wakacje z GOK-iem i Biblioteką

Data dodania: 08 sierpnia 2023

Wakacje z GOK-iem i Biblioteką już za nami! Był to czas wypełniony warsztatami, wycieczkami, zabawami ruchowymi oraz zajęciami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kłoczew. Zajęcia wakacyjne rozpoczęły się od warsztatów plastyczno – technicznych, na których uczestnicy stworzyli kwiatowe girlandy. W kolejnych warsztatach z masy porcelanowe cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzieci nazbierały materiały (rośliny) do dekoracji, które następnie odciskały w masie porcelanowej. W ten sposób powstały wyjątkowe, niepowtarzalne wzory na krążkach tworząc medaliony. W ramach wakacji z GOK-iem i Biblioteką odbyły się również zajęcia „patyczkiem malowane”. Dzieci miały okazję namalować kolorową tęczę, ale w inny nietypowy sposób – za pomocą patyczków kosmetycznych maczanych w farbie! Okazało się, że jest to świetna zabawa, a w uczestnikach obudziły się pokłady kreatywności, dzięki którym powstały jeszcze kolejne prace! W Gminnym Ośrodku Kultury nie zabrałko „wakacyjnych rytmów”. Uczestnicy zajęć dowiedzili się co jest ważne w śpiewie, uczestniczyły w rozgrzewce wokalnej, grali utwory z pomocą boom rurek, na zakończenie cała sala uczestniczyła w karaoke. W ramach zajęć wakacyjnych z GOK-iem i biblioteką dzieci mogły przez chwilę doświadczyć jak wygląda praca w kwiaciarni. Przed uczestnikami stało nie lada wyzwanie – stworzenie własnych kompozycji na gąbce. Dzieci dowiedziały się jak poprawnie przygotować kwiaty, poznały technikę trwałego mocowania gąbki do podłoża, a przede wszystkim układania kwiatów. Było twórczo, kolorowo, pachnąco i radośnie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach krawieckich, tworząc wyjątkowe zakładki do książek. W ostatnim tygodniu zajęć wakacyjnych powstały papierowe minionki, przepiękne motyle oraz pajacyki na patyku. Wszystkie prace tradycyjnie dzieci zabrały ze sobą do domu. Każdego dnia nie brakowało zajęć ruchowych z wykorzystaniem husty KLANZA, przeciągania liny, tunelu, piłek itp. oraz zabaw integracyjnych.

W ramach zajęć wakacyjnych odbywały się wycieczki,  nasze odjazdowe bibliotekarki 5 lipca zabrały dzieci na rajd rowerowy „Śladami Sienkiewicza”. Pierwszym punktem wyprawy było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. To tam uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o życiu noblisty, zobaczyli bogaty zbiór fotografii rodzinnych, osobistych pamiątek po pisarzu jak również unikalny księgozbiór zawierający pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza. Zwiedzili Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei. Nie zabrakło również wspólnego ogniska i zabaw integracyjnych. Kolejny wyjazd odbył się 13 lipca, tym razem wycieczka autokarowy do Lublina. Pierwszym punktem było Muzeum Wsi Lubelskiej. To tam w ramach akcji HEJ LATO dzieci odwiedziły kilka stoisk tematycznych: w miasteczkowym zakładzie fryzjerskim, w młynie, zabawy pastwiskowe, muzyka tradycyjna, dawne farbowanie materiałów. Była to wyjątkowa lekcja historii, która przybliżyła uczestnikom realia życia codziennego na Lubelszczyźnie w okresie przedwojennym oraz pozwoliła zapoznać się z charakterem Muzeum i jego zbiorami.

Po muzeum przyszedł czas na trochę wariacji w Strefie Wysokich Lotów! To tam dzieci mogły wyszaleć się na trampolinach sportowych, czy też zanurzyć w olbrzymich basenach z gąbkami. Po przerwie obiadowej uczestnicy udali się na projekcję filmu „Między nami żywiołami”.

20 lipca odbyła się wycieczka autokarowa do Dęblina i Ryk.

Pierwszy punkt wycieczki to Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Jest to największa placówka w regionie, prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Podczas oprowadzania po muzeum dzieci mogły zobaczyć dziedzictwo techniki lotniczej, dowiedzieć się więcej o historii związanej z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych. Była to wyjątkowa okazja do zobaczenia samolotów wojskowych z tak bliska, a nawet zwiedzenia ich od środka!

Po wizycie w muzeum dzieci odwiedziły Kino Renesans Ryki, gdzie czekała na nich projekcja filmu „Biedronka i Czarny Kot”. Pełna przygód historia była wciągająca i bardzo przypadła do gustu uczestnikom naszej wycieczki.

Ostatnia wycieczka w ramach Wakacji z GOK-iem i Biblioteką – to Magiczne Ogrody!

Magiczne Ogrody to rodzinny park tematyczny zbudowany na podstawie autorskiej baśni. Na uczestników naszej wycieczki czekała Krasnoludzica Jara, która oprowadziła nas po tej zaczarowanej krainie pełnej mordoli, wróżek, skrzatów i krasnoludów. Kilkanaście hektarów ogrodu kryje zamki, groty, tunele, karuzele, zjeżdżalnie czy też ścianki wspinaczkowe.

Dzieci miały okazję wyszaleć się na wielu obiektach oraz poznać historie magicznych postaci. Spacerując po baśniowych krainach rozbudziliśmy wyobraźnię i spożytkowaliśmy ogromne pokłady energii!

Zajęcia wakacyjne to spotkania z dziećmi w różnych miejscowościach na terenie gminy Kłoczew. 6 lipca Koło Gospodyń Wiejskich w Stryju zaprosiło dzieci na „Lato z Profilaktyką”!

Ten dzień dzieci rozpoczęły od wspólnego malowania liter, które po złożeniu ukazały temat tego wydarzenia. Uczestnicy wykonali plakaty o tematyce związanej z promowaniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dla uzupełnienia informacji o bezpieczeństwie tego dnia czekał na dzieci także quiz na temat przeciwdziałania przyczynom przestępczości.

Po zajęciach plastycznych przyszedł czas na trochę ruchu! Nie zabrakło więc zabaw integracyjnych, kolorowego tunelu, czy uwielbianego przeciągania liny. KGW w Stryju dla uczestników zajęć przygotowało gofry.

Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Zadybskiej zaprosiło dzieci na „Bezpieczne wakacje”! Była to okazja do zapoznania się z kilkoma zasadami bezpieczeństwa. Zadaniem plastycznym przygotowanym dla dzieci było stworzenie plakatu – kolorowego, ale też pełnego dobrych rad i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas wakacji.

Po plastycznych przygodach przyszedł czas na zabawę z chustą oraz rozwiązywanie quizu, który przybliżył uczestnikom temat cyberprzestępczości i przemocy domowej.

Dla dzieci KGW w Woli Zadybskiej przygotowało słodki poczęstunek w postaci kołaczy.

Aby podsumować zasady bezpieczeństwa podczas wakacji Teatr KRAK -ART zabrał uczestników na „Wakacje na dzikim zachodzie”. Nie zabrakło szeryfa, jego pomocników, indian, czy też złoczyńcy! Całe szczęście zwyciężyła sprawiedliwość.

Nie mogło również zabraknąć zabaw grupowych: przeciąganie liny niezmiennie cieszy się popularnością, sznurek i kilka pytań pomogły nam dowiedzieć się o sobie czegoś więcej, a szalone gazetowe kule wywołały fale radości!

Moc atrakcji zapewniło również Kgw Nowe Zadybie, które zorganizowało „Profilaktyczny Piknik Rodzinny”. Piknik odbył się przy świetlicy z Nowym Zadybiu. Na początku wydarzenia odbyło się kilka zabaw i konkursów – oczywiście nie tylko dla dzieci, ale też przybyłych rodziców i dziadków. Była to okazja do zatarcia granic międzypokoleniowych.

Profilaktyczny Piknik Rodzinny odbył się przy wsparciu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rykach, która przygotowała dla uczestników stoisko profilaktyczne z narko i alko goglami oraz ulotkami dotyczących różnych tematów np. uzależnień, czy też zasad bezpiecznego wypoczynku.

Druhowie OSP Nowe Zadybie także przygotowali dla uczestników kilka atrakcji. Tego dnia wszyscy chętni mogli obejrzeć wyposażenie samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz boksu garażowego OSP. Druhowie przeprowadzili także instruktaż pierwszej pomocy. Musimy bowiem pamiętać, że jest ona bardzo ważna i nawet najmłodsi powinni znać jej podstawy!

Aby osłodzić ten dzień Panie z KGW przygotowały watę cukrową, mini deserki oraz gofry, którymi zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy wydarzenia.

26 lipca zdecydowanie dniem pełnym atrakcji! Od samego rana wiele się działo. Główne hasło tego dnia to „Gmina Kłoczew – przemocy mówi NIE!”.

Tego dnia uczestnicy wakacji z GOK-iem i Biblioteką obejrzeli wystawę profilaktyczną oraz ulotki informacyjne dotyczące różnych zagrożeń, które mogą na nich czekać.

Następnie Panie z Kgw Kłoczew przeprowadziły z dziećmi warsztaty kulinarne. Tematem zajęć były pierogi! Uczestnicy dowiedzieli się jak zrobić idealne ciasto na pierogi, jak je wyrobić, nadziać, a przede wszystkim ładnie i dobrze skleić. Oczywiście po etapie tworzenia odbyła się degustacja! Pierogi wyszły wyśmienite!

Na zakończenie zajęć w Gminnym Ośrodku Kultury KGW Kłoczew zaprosiło dzieci na przepyszne, słodkie gofry!

Nie był to jednak koniec dnia. Wieczorem z inicjatywy Wójta Gminy Kłoczew Pana Zenona Stefanowskiego oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie odbyło się Familijne Kino Letnie. Zostały wyświetlone dwa filmy: „Mia i ja” oraz „Był sobie pies 2”. Aby seanse mijały jeszcze przyjemniej KGW Kłoczew przygotowało dla każdego widza darmową paczkę popcornu.

Na zakończenie zajęć wakacyjnych z GOK-iem i Biblioteką odbył się WIELKI FINAŁ!

To był intensywny dzień pełen atrakcji. Na dzieci czekały: zjeżdżalnia, fotobudka 360 stopni, zabawy, malowanie kredą, przeciąganie liny, konkursy i słodki poczęstunek. Było mnóstwo zabawy i radości. Tego dnia wraz z dziećmi przywitaliśmy też przechodzące przez Kłoczew grupy pielgrzymkowe, życząc im siły i wytrwałości na pielgrzymkowym szlaku.

Za nami 5 intensywnych tygodni wypełnionych zajęciami, zabawami, wycieczkami, atrakcjami, a przede wszystkim nowymi doświadczeniami. Był to dla wielu uczestników czas prób i błędów, nauki cierpliwości oraz współpracy. Cieszymy się, że organizowane przez nas wydarzenia cieszą się tak pozytywnym odbiorem i ogromnym zainteresowaniem. Zapraszamy do oglądania fotorelacji w galerii.

KRONIKA WYDARZEŃ

Skip to content