czcionka: A- A+
kontrast: A A A
Dziś jest
niedziela, 21 lipca 2024

Wernisaż malarstwa Wiolety Rzążewskiej

Data dodania: 01 marca 2024

29 lutego br. w sali widowiskowej odbył się wernisaż wystawy autorstwa Wiolety Rzążewskiej. Wystawę artystki wzbogacili swą obecnością: Pani Maria Bienias oraz Zespół Śpiewaczy „Kawęczyn”.

Pani Wioleta Rzążewska urodziła się w Puławach 29.06.1986 r.. W 2012 wstąpiła do Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, by w roku 2015, w pracowni malarstwa Prof. Marzanny Wróblewskiej, z wyróżnieniem obronić licencjat. W roku 2017 licencjatka z wyróżnieniem ukończyła studia, broniąc swe magisterium serią dziewięciu wielkoformatowych prac. Cały cykl płócien Sto lat ! został pokazany publiczności na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury, a następnie zakupiony przez Agencję Gospodarki i Administracji Publicznej do kolekcji Uniwersytetu Ekonomicznego.

Wioleta Rzążewska od 2018 roku jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2021, 2020 oraz 2019 roku znalazła się w rankingu Kompas Sztuki. Laureatka Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2019 oraz wielokrotna stypendystka JM Rektora APS dla najlepszych studentów i Centrum Myśli Jana Pawła II m. st. Warszawy. Wielokrotnie nagradzana m.in. w Konkursie Malarskim im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Pani Wioleta maluje wieś czasu przemian wpisując się stylistycznie w nurt realizmu, który można określić reportażowym. Jej obrazy stanowią poetycką syntezę na temat potęgi społecznych więzi, a także pełną pogody refleksję o czasie życia i czasie umierania. Podczas wernisażu artystka podzieliła się skąd czerpała inspiracje, jakie znaczenie w jej życiu ma malarstwo i jej dzieła oraz jakie są jej plany i marzenia na przyszłość.

Wernisaż „Sceny zatrzymane” dostarczył nam nie tylko wrażeń wizualnych w postaci obrazów artystki, ale też ogrom wiedzy o dawnych czasach. Na zaproszenie Pani Wiolety gościliśmy bowiem Panią Marię Bienias, pochodzącą z Woli Koryckiej śpiewaczkę i znawczynię lokalnej tradycji. Posiada ona niesamowitą wiedzę na temat obrzędów rodzinnych i dorocznych, czy też codziennym życiu w gospodarstwie. Pani Maria opowiedziała nam o dawnych uroczystościach chrzcin, zaślubin, ale też o zwyczajach polowych/domowych. Całości dopełnił przepiękny występ Zespołu Śpiewaczego „Kawęczyn”, który zaśpiewał gwarą kilka utworów ludowych.

Dziękujemy wszystkim Państwu za liczną obecność. Mamy nadzieję, że wczorajszy wieczór był dla Państwa podróżą do dawnych czasów, duchową ucztą i chwilą na zatrzymanie się i odnalezienie wśród wszystkich „Scen zatrzymanych”.

KRONIKA WYDARZEŃ

Skip to content