sobota, 27 lipca 2024

Wycieczka do Nałęczowa i Kozłówki

Data dodania: 07 października 2021

2 października br. odbyła się wycieczka autokarowa do malowniczego Nałęczowa, otoczonego wąwozami oraz Kozłówki. Grupa spacerowała po Parku Zdrojowym, założonym przez Stanisława Małachowskiego. Skorzystała z uroków palmiarni, gdzie skosztowała wód mineralnych. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Chatę Stefana Żeromskiego, poznając biografię pisarza wraz z jego bogatą twórczością. Następnie grupa przejechała do Kozłówki, gdzie na uczestnikach duże wrażenie zrobiły wnętrza pałacowe, w których zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX w. Uczestnicy zwiedzili również Powozownię z kolekcją historycznych pojazdów konnych oraz Galerię Sztuki Socrealizmu. Nie zabrakło spaceru po przepięknym ogrodzie i parku pałacowym. Znakomite odrestaurowanie i utrzymanie tego kompleksu wraz z jego unikatową kolekcją zaowocowało przyznaniem Kozłówce prestiżowej nagrody – medalu Europa Nostra 1997 oraz nominacji do nagrody Europejskie Muzeum Roku 1999 (EMYA). W 2007 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej uznał zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce za POMNIK HISTORII. Dziękujemy uczestnikom wycieczki za wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, iż wszyscy miło wspominać będziemy spędzone wspólnie chwile i staną się one bodźcem do kolejnych wspólnych wyjazdów.