czcionka: A- A+
kontrast: A A A
Dziś jest
czwartek, 23 maja 2024

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Data dodania: 23 maja 2023

W dniach 8-18 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Kłoczewie we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Kłoczewie świętowała Tydzień Bibliotek pod hasłem MOJA, TWOJA, NASZA – BIBLIOTEKA!. W ramach akcji odbyły się różnorodne i liczne wydarzenia, spotkania autorskie, warsztaty, lekcje biblioteczne. Inaugurację Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy szybkim konkursem fotograficznym z nagrodami ogłoszonym na Facebooku, w którym wzięło udział 17 osób.

8 maja kłoczewska biblioteka zamieniła się w japoński teatrzyk kamishibai dla dzieci, widzami w nim były „Kropelki” oraz „Słoneczka ” z Przedszkola Samorządowego w Kłoczewie. Przedszkolaki wysłuchały opowieści, odgadywały quiz oraz zwiedziły bibliotekę. Wiele radości i doznań sensorycznych sprawiły im zabawy oraz zajęcia rysowanie piaskiem na szkle.

9 maja odbyły się spotkania autorskie z Jackiem Łapińskim, autorem książek „Z uśmiechem Ci do twarzy”, „Dlaczego warto czytać?!” oraz „Jak być lepszym”. Na spotkania przybyli uczniowie klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Kłoczewie, którzy przekonali się dlaczego warto czytać i rozwijać swoje pasje. Popołudniem zaś odbyło się spotkanie autorskie dla dorosłych. Rozmowy podczas spotkań szybko się toczyły, aż szkoda było je kończyć. Myślimy, że autor zostanie zapamiętany nie tylko dzięki jajku, czy jabłku, ale przede wszystkim dzięki poczuciu humoru i umiejętności nawiązywania kontaktu z grupą do której mówi.

Rozstrzygnęliśmy konkursu na „Najlepszego czytelnika roku 2022” Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłoczewie.

Nagrody i dyplomy laureatom konkursu zostały wręczone po odbytym spotkaniu autorskim przez Wójta Gminy Kłoczew Pana Zenona Stefanowskiego, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie Panią Longinę Cybulską oraz Pana Jacka Łapińskiego.

Wśród laureatów znaleźli się dorośli, a także dzieci i młodzież, którzy są wiernymi czytelnikami kłoczewskiej biblioteki. Celem konkursu było promowanie czytelnictwa oraz rozbudzanie zainteresowania literaturą.

11 maja gościliśmy na lekcji bibliotecznej połączonej z warsztatami uczniów klas IV i V ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czernicu. Zajęcia poświęcone były patronce roku 2023 Wisławie Szymborskiej. Przygotowana prezentacja przybliżyła uczestnikom postać wybitnej polskiej noblistki. Nie zabrakło również wspólnego czytania wierszy i dyskusji na temat ich interpretacji. Podczas warsztatów artystyczno-plastyczna uczniowie samodzielnie stworzyli piękne zakładki do książek metodą scrapbookingu, które były pamiątką spotkania w kłoczewskiej bibliotece.

12 maja na spotkanie z literaturą przybyły dzieci z grupy „Jeżyki” z Przedszkola Samorządowego w Kłoczewie. Maluchy zwiedziły bibliotekę oraz dowiedziały się jak można zostać jej czytelnikiem. Wspólnie przeczytaliśmy bajkę, dzieci miały okazję wcielić się w postacie z bajek zakładając maski, a także szansę na rozwiązanie bajkowej układanki.

15 maja naszą bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z grupy „Mrówki” z Przedszkola Samorządowego w Kłoczewie, podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak należy szanować książki i jakie korzyści daje ich czytanie,  wysłuchały bajki  pt. „Wróżka i trzy życzenia” a następnie przy wykorzystaniu obrazków i kredek stworzyły wspólnie plakat.

Po południu zorganizowaliśmy rodzinne warsztaty malowania na ceramice. Była to okazja do rodzinnego kreatywnego i artystycznego spędzenia czasu. Gościliśmy u nas dzieci, rodziców, babcie, braci i siostry. Powstałe na zajęciach kubki i filiżanki będą okazją do wspólnego domowego picia herbatki.

16 maja do Kłoczewa przyjechały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza z Oddziałami Przedszkolnymi w Goździe.

Uczniowie wysłuchali bajki pt. „Księżniczka w wiejskim gospodarstwie” i odpowiadali na pytania dotyczące jej treści. Wspólnie zbudowali gospodarstwo z kreatywnych plastikowych patyczków. Niespodzianką była wizyta policjantów – st. sierż. Łukasza Filipka oraz asp. szt. Roberta Tarki. Wygłosili oni krótką prelekcję o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Następnie Panowie policjanci pokazali dzieciom radiowóz, sprzęt czy też odzież, którą noszą przy sobie mundurowi.  

18 maja gościliśmy grupę „Żabki” z Przedszkola Samorządowego w Kłoczewie. Młodzi czytelnicy wysłuchali jak przebiega proces tworzenia książki i jaki ksiegozbór posiada kłoczewska biblioteka. Następnie wszyscy przenieśli się do teatru kamishibai, gdzie czekała na nich opowieść o niedźwiedziach, gdzie żyją i czym się żywią. Na zakończenie spotkania wspólnie wymyśliliśmy własną opowieść o niedźwiedziu, która budziła wiele emocji i uśmiechu. Dzieci dowiedziały się gdzie szukać inspiracji do własnych opowieści.

Jak co roku Tydzień Bibliotek cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dziękujemy za aktywny udział w przygotowanym dla mieszkańców Gminy Kłoczew  programie. Cieszymy się, że do grona czytelników dołączyły nowe osoby, a dotychczasowym czytelnikom dziękujemy, że o nas nie zapomnieli.

KRONIKA WYDARZEŃ

Skip to content