piątek, 19 kwietnia 2024

Dożynki Gminy Kłoczew 2021

Data dodania: 02 września 2021

W niedzielę dnia dwudziestego pierwszego sierpnia 2021 r. w Starym Zadybiu odbyły się Dożynki Gminy Kłoczew. Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą Dziękczynną za plony, której przewodniczył ks. kan.  Eugeniusz Filipiuk – Proboszcz Parafii w Żelechowie, kazanie wygłosił Proboszcz Parafii w Kłoczewie – ks. Kan. Marek Kot. Po odśpiewaniu hymnu, krótki koncert dał Tadeusz Barankiewicz, jedyny w regionie kataryniarz. Następnie po powitaniu gości przez Wójta Zenona Stefanowskiego nastąpił tradycyjny obrzęd przekazania chleba włodarzom gminy Kłoczew przez starostów dożynkowych: Państwa Małgorzatę i Grzegorza Głodków z Kurzelat, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 90 ha. Ceremonii towarzyszył występ artystyczny przygotowany przez zespół ludowy „Kawęczyn”. Na ręce gospodarzy chleb złożyli również przedstawiciele 19 sołectw oraz 2 stowarzyszeń gminnych. Po przemówieniach Wójta Gminy Kłoczew pana Zenona Stefanowskiego i zaproszonych gości, na scenie prezentowały się delegacje wieńcowe z 10 miejscowości gminy Kłoczew, ośpiewując w tradycyjny sposób wieńce uplecione ze zbóż, ziół i kwiatów. Oceny wieńców i stoisk dokonała Komisja Konkursowa w składzie: Michał Pająk – etnograf, folklorysta;  Anna Krawczak – artysta plastyk oraz Małgorzata Knieć – Sprawka – animator kultury ludowej, instruktor tańca ludowego. Nagrodę główną w Konkursie na „Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy Gminy Kłoczew 2021” zdobył wieniec uwity przez Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Zadybiu. Komisja Konkursowa przyznała jednogłośnie iż poziom wykonanych wieńców dożynkowych był bardzo wysoki.

W Konkursie na „Najciekawsze Stoisko Dożynkowe” wzięło udział 15 kół i stowarzyszeń. Komisja Konkursowa nagrodę główną przyznała dla Koła Gospodyń Wiejskich Nowe Zadybie. Kolejnym punktem programu był festyn dożynkowy, podczas którego odbyło się wiele koncertów. Na scenie prezentowały się lokalne zespoły ludowe: „Kłoczewiacy”, „Czerniczanki z Kapelą”, „Kawęczyn”, dwie grupy dzieci z Przedszkola Samorządowego w Kłoczewie prezentując układy taneczne. Długo wyczekiwanym punktem festynu był występ Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego. Zespół powstał w 1953 r. jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim Zespołem artystycznym UMCS, założonym przez wieloletniego dyrektora, kierownika artystycznego i choreografa Stanisława Leszczyńskiego. Obecnie dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem  jest mgr Lech Leszczyński. W godzinach wieczornych wystąpił wokalista disco polo Robert Rozum, a godzinę później odbyła się zabawa z zespołem Lavers.

Oprócz atrakcyjnych stoisk dożynkowych przygotowanych przez stowarzyszenia, KGW, sołectwa na placu imprezy można było odwiedzić stoiska promocyjne instytucji: Bank Spółdzielczy w Rykach, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz firm: „ULMER” S. J. Ulmer Danuta i Paweł, Winnica Tomani, Pszczelarz – Jarosław Wojtyś,  Firma Stihl. W czasie imprezy działał również mobilny Punkt Spisowy Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań oraz punkt szczepień przeciwko COVID – 19, do którego zgłosiło się 49 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko ze zbiorami starych sprzętów rolniczych, gospodarstwa domowego oraz rzeźb. Obok stoiska znane i lubiane melodie wygrywał na swoim instrumencie kataryniarz Tadeusz Barankiewicz. Dla dzieci przygotowano darmowy park rozrywki.

Słoneczna pogoda, przepiękne wieńce, przykuwające uwagę stoiska dożynkowe oraz zaangażowanie mieszkańców, stowarzyszeń, kół, sołectw oraz niezliczona liczba gości i uczestników imprezy  przyczyniły się na sukces Dożynek Gminy Kłoczew 2021.

Patronat medialny nad Dożynkami Gminy Kłoczew 2021 objęli: tygodnik powiatu ryckiego Twój Głos, Echo Katolickie, Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Podlasie oraz regionalny portal informacyjny podlasie24.

Sponsorzy Dożynek Gminy Kłoczew 2021:

„ULMER”Sp.J. Ulmer Danuta i Paweł; Bank Spółdzielczy w Rykach; MAR-TYNK Mariusz Majek; ROLDEKO S.C. Mariusz Walasek, Jacek Żaczek; Sklep Spożywczo – Przemysłowy „LUCYNA”; ALMAR –TRANS Marcin Mróz; Sala Bankietowa „MARZENIE”; WIR BUD Sp. Z o o.; Gospodarstwo Ogrodnicze Małgorzata Suska, Gabinet Weterynaryjny Łukasz Woźniak; Gabinet Weterynaryjny Paweł Nieciecki; Studio b-ART. Bartosz Woźniak; EKOLIDER Jarosław Wyglądała; Sklep Ogrodniczy „WRZOS” Justyna Łukasiak; PKS Ryki Sp. Z o o.; P.H.U. MEK –KAN Jakubiak Kazimierz; Rafał Mąkowski Firma Handlowo – Usługowa MILENIUM; P.H.U. R – trans Robert Mróz; AQUA Sp. Z o.o.; P.P.H.U. DAR –KLIMA Dariusz Zowczak; Spółdzielnia „POLFRAMET”;, Firma SciTeeX; Usługi Transportowe Janusz Wołoszka; Piekarnia WAROWNY s.c. Agata Siwek, Dariusz Warowny; Ubojnia z Masarnią Patrycja Koryś- Mazurek; NZOZ MEDITRANS s.c. Jolanta Czopek, Sławomir Czopek; Spółdzielnia Mleczarska Ryki; Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Kłoczewie; Hurtownia Chemiczno – Papiernicza „HAPPY”; usługi Instalacyjno – Sanitarne WOD-KAN,CO,GAZ Henryk Jurzysta.